Schimbare majoră  Două legende cer  modificarea regulamentului  după sferturile Euro: „Trebuie să oferi ceva la schimb”
Gary Lineker și Rio Ferdinand vor renunțarea la prelungirile partidelor foto: Imago

Schimbare majoră Două legende cer modificarea regulamentului după sferturile Euro: „Trebuie să oferi ceva la schimb”

• Gary Lineker (63 de ani) și Rio Ferdinand (45 de ani) cred că FIFA și UEFA ar trebui să schimbe regulamentul și să renunțe la reprizele de prelungiri din fazele eliminatorii.
  • Cei doi foști jucători ai naționalei Angliei susțin sistemul de la Copa America, unde în faza eliminatorie se trece direct la lovituri de departajare dacă scorul este egal după 90 de minute.

Cei doi experți BBC au propus ca marile competiții să preia modelul Copa America, după ce vineri ambele sferturi de la Euro 2024 au avut nevoie de prelungiri. Spania a învins Germania, scor 2-1 după 120 de minute, în timp ce Portugalia - Franța a fost decis la penalty-uri, 3-5.

Lineker și Ferdinand cred că programul competițional e mult prea aglomerat pentru jucătorii din campionatele mari, iar prelungirile nu fac decât să adauge la oboseala deja acumulată.

Gary Lineker și Rio Ferdinand cer modificarea regulamentului: fără reprize de prelungiri

„Trebuie să spun, mă tot întreb de viabilitatea reprizelor de prelungiri în zilele noastre. Ele au loc la finalul unui sezon incredibil de greu.

Jucătorilor li se cere să joace atât de multe partide. Cred că acesta este unul dintre motivele pentru care am văzut atât de mulți jucători obosiți”, a spus Lineker, conform Daily Mail.

Propunerea lui Lineker

Tot el a venit cu o soluție: „Dacă le ceri să joace mai multe meciuri de fotbal, atunci poate le oferi ceva la schimb, de exemplu renunțarea la prelungiri, pentru că toată lumea vrea să vadă lovituri de departajare când meciul se termină la egalitate”.

În asentimentul lui Linker este și fostul fundaș Rio Ferdinand.

Acesta va fi un moment de cotitură. Jucătorii vor ceda fizic. Dacă înființăm mai multe competiții, atunci mai mulți jucători vor ceda, nu cred că este corect pentru jucători. Trebuie găsit un mod prin care să le iei acele minute, astfel că în loc să te duci în prelungiri, mai bine treci direct la loviturile de departajare”, a completat Ferdinand, cu trimitere și la noul format al Campionatului Mondial al Cluburilor, care va conține 32 de echipe și se va desfășura în acest sistem începând cu ediția din 2025.

La această ediție a Euro 2024, 4 partide au avut nevoie de prelungiri. Pe lângă cele două sferturi de vineri, două meciuri din optimi au ajuns în extra-time: Anglia - Slovacia 2-1 și Portugalia - Slovenia 0-0 și 3-0 la penalty-uri.

În trecut, antrenori precum Jurgen Klopp și Pep Guardiola au cerut renunțarea la prelungiri, în caz de egalitate, și trecerea direct la lovituri de pedeapsă.

Ochii pe TV Audiență record în Spania. Francezii, în schimb, au făcut cifre  mult sub Euro 2021
11.09
Cum va arăta FCSB Lotul ofertant deschide o dilemă: care pot fi cele două echipe, una de campionat, cealaltă de Europa
Jordan Chiles, la MTV VMA Gimnasta americană, premiată pe scena unuia dintre cele mai importante evenimente muzicale din SUA
Gimnastica
09:25
Jordan Chiles, la MTV VMA Gimnasta americană, premiată pe scena unuia dintre cele mai importante evenimente muzicale din SUA
Lovitură de imagine  Răzvan Lucescu  transferă  la PAOK un câștigător de Liga Campionilor
11.09
Lovitură de imagine Răzvan Lucescu transferă la PAOK un câștigător de Liga Campionilor
Lovitură de imagine  Răzvan Lucescu transferă la PAOK un câștigător de Liga Campionilor
„I-am tras un pumn lui Baggio!”   Povestea lui Salvatore Schillaci, cel mai bun fotbalist al Campionatului Mondial din 1990
Special
11.09
„I-am tras un pumn lui Baggio!” Povestea lui Salvatore Schillaci, cel mai bun fotbalist al Campionatului Mondial din 1990