anulat de var Lukaku are  cele mai multe goluri anulate  de tehnologia video
Romelu Lukaku/Sursa Foto: Sport Pictures

anulat de varLukaku are cele mai multe goluri anulate de tehnologia video

• Romelu Lukaku a ajuns la 4 goluri anulate după intervenția VAR, la ultimele două Europene.
  • Dacă nu exista video-arbitrajul, belgianul ar fi fost pe locul 2 în clasamentul golgheterilor EURO, cu 10 reușite. Pe primul loc ar fi fost Cristiano Ronaldo, cu 14.
  • Campionatul European de acum trei ani a fost primul în care sistemul VAR a fost introdus.

Lukaku, patru goluri anulate la ultimele două campionate europene

28% (4 din 14) din numărul total de goluri anulate de VAR în istoria Campionatului European au fost marcate de Lukaku. Niciun alt jucător nu a avut mai mult de un gol anulat.

Atacantul cu 85 de goluri înscrise pentru Belgia a avut două goluri anulate în meciul cu Slovacia și un gol anulat în partida pierdută câștigată în fața României, 2-0.

Primul gol anulat de VAR pentru Lukaku a fost la Euro 2020, în urmă cu trei ani. Belgianul a avut un gol anulat de VAR în partida din grupe cu Finlanda, meci câștigat de Belgia cu 2 - 0.

Cum arată clasamentul all time al golgheterilor EURO

1. Cristiano Ronaldo (14 goluri)
  2. Michel Platini (9 goluri)
  3. 3. Antoine Griezmann, Alan Shearer, Alvaro Morata (7 goluri)

Noul VAR se bazează pe inteligență artificială

Noua tehnologie VAR analizează fiecare fază prin 29 de senzori montați pe corpul fiecărui jucător, la care se adaugă senzorii din minge.

Cea mai grea fază a noului sistem s-a petrecut la Turcia - Georgia, meci câștigat cu 3-1 de echipa semilunei. Arbitrul a anulat un gol un urma unei faze care s-a stabilit la milimetru.

Dacă ar fi să tăiem mingea și să privim înăuntru, am vedea acest mic senzor în centru, atașat prin fire de carcasa mingii. Această mică unitate de măsură inerțială înregistrează locația mingii și mișcările acesteia John Eric Goff, fizician, despre sistemul VAR
Dan Udrea: Lăsați-l pe Hagi!