„IMPRESIONANT”  Selecționerul  Germaniei , entuziasmat după triumful cu Scoția
Julian Nagelsmann / Foto: Imago

„IMPRESIONANT” Selecționerul Germaniei, entuziasmat după triumful cu Scoția

• Naționala Germaniei a spulberat-o pe Scoția, scor 5-1, vineri, în primul meci de la Campionatul European de fotbal, organizat chiar în țara lui Johann Sebastian Bach.
  • Golurile nemților au fost semnate de Wirtz (10), Musiala (19), Havertz (45+1 pen.), Fullkrug (68), Can (90+3), în timp ce scoțienii s-au mulțumit cu autogolul lui Rudiger (87 ag.).
GERMANIA - SCOȚIA 5-1  Mannschaft de  5 stele ! Spectacol în primul meci de la EURO 2024

Nemții le-au predat scoțienilor o lecție de fotbal. Chiar dacă au jucat în superioritate numerică din minutul 45, de la început nu s-a pus problema învingătoarei, doar cea de scor.

Așadar, țara gazdă a plecat „ca din tun” și se anunță a fi una dintre pretendentele la titlul suprem.

Nagelsmann: „Primele 20 de minute au fost impresionante”

Julian Nagelsmann, cel mai tânăr selecționer din istoria Campionatelor Europene (36 de ani și 327 de zile), a închegat o echipă care pare să zburde pe teren. Să vedem și cât îi țin „bateriile” pe Musiala, Havertz sau Wirtz.

Nagelsmann se bucură de acest triumf, dar nu se îmbată cu apă rece, deoarece mai sunt multe jocuri de disputat. Următorul adversar, Ungaria, miercuri, 19 iunie, la Stuttgart.

• În celălalt duel al grupei, Scoția o va înfrunta pe Elveția, tot miercuri, 19 iunie.

Primele 20 de minute au fost impresionante, iar Scoţia a fost la rândul ei impresionantă. Am fost foarte concentraţi până la final. Motto-ul meu pentru această partidă este că «Trebuie să credem în noi înşine».

Chiar dacă astăzi a fost un prim pas, a fost unul foarte bun. Putem construi pe această bază şi suntem foarte fericiţi. Este grozav că am marcat mai multe goluri, asta dă tuturor un sentiment bun. Desigur, vrem să continuăm aşa în al doilea meci, de miercuri, împotriva Ungariei.

Sunt deosebit de fericit pentru Jamal Musiala, pentru că în Qatar (n.r. la Cupa Mondială 2022) a ratat multe ocazii şi am avut în minte acest lucru”, a declarat Julian Nagelsmann, după meciul cu Scoția.

ROMÂNIA - OLANDA Cel puțin  25.000 de români  pe Allianz Arena + Echipa de start a României
16:49
ROMÂNIA - OLANDACel puțin 25.000 de români pe Allianz Arena + Echipa de start a României
ROMÂNIA - OLANDA Cel puțin  25.000 de români pe Allianz Arena + Echipa de start a României
01.07
CR7, între Agonie și extaz Portugalia - Slovenia 0-0, 3-0 d. pen. Lusitanii se califică în „sferturi”, unde vor întâlni  Franța
01.07
CR7, între Agonie și extazPortugalia - Slovenia 0-0, 3-0 d. pen. Lusitanii se califică în „sferturi”, unde vor întâlni Franța
CR7, între Agonie și extaz Portugalia - Slovenia 0-0, 3-0 d. pen. Lusitanii se califică în „sferturi”, unde vor întâlni Franța
„prostUL NAIBII!”  De Bruyne  a jignit  un jurnalist + a vorbit despre retragerea din națională