Sfârșitul erei BIG 3 După mai bine de două decenii, niciun Grand Slam nu a fost câștigat de  Federer, Nadal sau Djokovic
Rafael Nadal, Novak Djokovic și Roger Federer. Foto: Imago

Sfârșitul erei BIG 3După mai bine de două decenii, niciun Grand Slam nu a fost câștigat de Federer, Nadal sau Djokovic

• Este pentru prima dată din 2002 când legendele din „Big 3” – Federer (43 de ani), Nadal (38 de ani) și Djokovic (37 de ani) – nu au câștigat niciun titlu de Grand Slam.
  • Jannik Sinner (23 de ani) și Carlos Alcaraz (21 de ani) au câștigat turneele importante, în timp ce Djokovic a obținut medalia de aur la Jocurile Olimpice.
BUCUREȘTIUL ARE PATINOAR  GOLAZO.ro a vizitat Berceni Arena: azi e meci de hochei în Capitală  după 12 ani

Sezonul 2024 marchează un moment istoric în tenis, fiind prima dată în peste două decenii când „Big 3” – Roger Federer, Rafael Nadal și Novak Djokovic – nu câștigă niciun titlu de Grand Slam.

De la debutul acestui trio legendar, care a dominat aproape în totalitate competițiile majore, acest sezon a adus o schimbare semnificativă în ierarhia mondială.

Big 3 în 2024

Acest an a adus o serie de schimbări semnificative și momente importante în lumea tenisului. Rafael Nadal şi Novak Djokovic nu mai sunt în forma care i-a consacrat, în timp ce Federer nu a evoluat, fiind retras din 2022.

Australian Open:

• Rafael Nadal: Nu a participat din cauza unei microleziuni musculare.
  • Novak Djokovic: A fost eliminat în semifinale de Jannik Sinner (6-1, 6-2, 6-7, 6-3). A egalat recordul lui Federer pentru cele mai multe sferturi de finală (58). A suferit prima sa înfrângere în turneu din 2018 încoace.
  • Câștigător: Jannik Sinner a câștigat turneul, fiind al zecelea jucător din afara „Big 3” care a cucerit un titlu major din 2003.

French Open:

• Rafael Nadal: A fost eliminat în primul tur de Alexander Zverev (6-3, 7-6, 6-3). Primul eșec din cariera spaniolului în prima rundă la Roland Garros.
  • Novak Djokovic: A ajuns în sferturile de finală, dar s-a retras din cauza unei accidentări.
  • Câștigător: Carlos Alcaraz este primul jucător din afara „Big 3” care a câștigat la Paris după 9 ani.

Wimbledon:

• Novak Djokovic: Învins în finală de Carlos Alcaraz (6-2, 6-2, 7-6).
  • Rafael Nadal: Nu a participat, deoarece s-a pregătit pentru Jocurile Olimpice.

US Open:

• Novak Djokovic: Învins în turul trei de Alexei Popyrin(4-6, 4-6, 6-2, 4-6).
  • Rafael Nadal: Nu a participat la US Open 2024 din cauza unor probleme fizice persistente.

Aur pentru Djokovic la Jocurile Olimpice

Chiar dacă a ales să nu participe la Wimbledon pentru a se pregăti temeinic pentru Jocurile Olimpice, Rafael Nadal a fost învins în sferturile de finală de Djokovic (6-1, 6-4).

În finala Jocurilor Olimpice de la Paris, Djokovic a reușit să se răzbune pe Carlos Alcaraz, (7-6, 7-6), obținând astfel medalia de aur.

Porți închise la Derby de România?  Gest inconștient: un scaun a zburat  pe lângă capul  „tușierului” la Dinamo - Botoșani
00:10
Porți închise la Derby de România? Gest inconștient: un scaun a zburat pe lângă capul „tușierului” la Dinamo - Botoșani
Porți închise la Derby de România?  Gest inconștient: un scaun a zburat pe lângă capul „tușierului” la Dinamo - Botoșani
Golubovic, ce gafă   VIDEO . Faza care a decis  Dinamo - Botoșani : eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
27.09
Golubovic, ce gafă VIDEO. Faza care a decis Dinamo - Botoșani: eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
Golubovic, ce gafă   VIDEO . Faza care a decis Dinamo - Botoșani : eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
Opruț, „așteptat” de Vădana  Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru  a se răzbuna : „Sunt ferm convins”
09:05
Opruț, „așteptat” de Vădana Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru a se răzbuna: „Sunt ferm convins”
Opruț, „așteptat” de Vădana  Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru a se răzbuna : „Sunt ferm convins”
MM, iritat de patron   Gestul care îl enervează: „Așa  retrogradează FCSB !”
09:38
MM, iritat de patron Gestul care îl enervează: „Așa retrogradează FCSB!”
MM, iritat de patron   Gestul care îl enervează: „Așa retrogradează FCSB !”
VIDEO Cum au fost primiți jucătorii lui Dinamo de galerie, după  finalul de coșmar  cu Botoșani
00:20
VIDEOCum au fost primiți jucătorii lui Dinamo de galerie, după finalul de coșmar cu Botoșani
VIDEO Cum au fost primiți jucătorii lui Dinamo de galerie, după  finalul de coșmar cu Botoșani
„Viața mea îi aparține!”  Fotbalistul bolnav de cancer, căruia Mircea Lucescu i-a marcat viața și cariera
Special
27.09
„Viața mea îi aparține!” Fotbalistul bolnav de cancer, căruia Mircea Lucescu i-a marcat viața și cariera
Curaj și precizie  Cine este  Mihnea Rădulescu , noua senzație a Ligii 1, la doar 19 ani » Ochit deja de FCSB și Dinamo: „E remarcabil!”
27.09
Curaj și precizie Cine este Mihnea Rădulescu, noua senzație a Ligii 1, la doar 19 ani » Ochit deja de FCSB și Dinamo: „E remarcabil!”
Curaj și precizie Cine este Mihnea Rădulescu , noua senzație a Ligii 1, la doar 19 ani » Ochit deja de FCSB și Dinamo: „E remarcabil!”
Mesajul lui Drăgușin  Prima reacție după ce a fost  eliminat în minutul 7  în Europa League: „Veșnic recunoscător”
Europa League
27.09
Mesajul lui Drăgușin Prima reacție după ce a fost eliminat în minutul 7 în Europa League: „Veșnic recunoscător”
Mesajul lui Drăgușin  Prima reacție după ce a fost eliminat în minutul 7 în Europa League: „Veșnic recunoscător”