JUCĂM CU FRANȚA  dacă terminăm pe  locul 2!  Austria a câștigat surprinzător grupa D
Cody Gakpo (foto: Sport Pictures)

JUCĂM CU FRANȚA dacă terminăm pe locul 2! Austria a câștigat surprinzător grupa D

• Olanda a pierdut în fața Austriei în ultima etapă a Grupei D. Celălalt meci din grupă, Franța - Polonia, s-a terminat 1 -1.
  • Austria termină grupa D pe primul loc, Franța pe 2, iar Olanda pe 3.
  • Posibile adversare ale României: dacă terminăm pe locul 1: Ungaria (șanse infime), locul 3 din Grupa C sau Olanda; dacă terminăm pe locul 2: Franța; dacă terminăm pe locul 3: Spania sau locul 1 din Grupa C.

Partida a debutat cu un autogol al Olandei în minutul 6, atunci când Malen a înscris în propria poartă după ce a încercat să respingă o centrare a austriecilor.

„Ne dorim locul 1”  Edi Iordănescu a spus  ce așteaptă  de la meciul cu Slovacia

Olanda putea egala în minutul 14, dar Tijjani Reijnders a tras pe lângă dintr-o poziție ideală din careu.

Austria își putea dubla avantajul prin Sabitzer, care a tras de la distanță în minutul 38, dar șutul său a fost respins de portarul Verbruggen.

Austria a câștigat surprinzător grupa D la EURO

Repriza a doua a debutat cu atacuri repetate ale olandezilor, care au dat roade în minutul 47. Gakpo a adus egalarea cu un șut de senzație de la marginea careului.

Partida se înclina în favoarea batavilor, dar Schmid a șocat audiența cu un nou gol pentru austrieci în minutul 59.

Olandezii nu s-au lăsat și au continuat să atace, iar Depay a fructificat o minge primită în careu în minutul 75 și a egalat din nou.

Lovitura de teatru a venit în minutul 81, pe un fond de dominare al olandezilor. Marcel Sabitzer a marcat pentru 3 la 2. Olandezii au presat, dar nu au mai putut modifica tabela.

Austria produce surpriza și termină pe primul loc, în timp ce Franța și-a adjudecat locul secund după egalul cu Polonia. Olandezii au dezamăgit și termină grupa C pe 3.

Olanda - Austria 2-3

• Au marcat: Gakpo (47') Depay (75') /Malen (autogol - 6'), Schmid (59'), Sabitzer (80')

Min. 90+6: Final de meci! Victorie uriașă pentru Austria.

Min. 90: Se acordă 6 minute suplimentare.

Min. 86: Ocazie mare Olanda. Weghorst trimite cu capul peste poartă.

Min. 83: Austria înscrie, dar golul este anulat pentru ofsaid.

Min. 81: Marcel Sabitzer înscrie pentru 3 la 2. Nebunie de meci la Berlin.

Min. 77: Golul este validat. Olanda - Austria 2-2!

Min. 75: Olanda înscrie prin Depay, dar golul este verificat de VAR pentru un posibil henț.

Min. 71: Schimbare pentru naționala Olandei. Intră atacantul Weghorst și iese Malen, autorul autogolului din minutul 6.

Min. 63: Schimbări la Austria. Intră fundașul Leopold Querfeld, Laimer și Baumgartner. Ies Lienhart, Wimmer și Grillitsch.

Min. 59: Goool Austria! Schmid înscrie!

Min. 47: Goool Olanda! Gakpo aduce egalarea pentru Olanda cu un șut de senzație!

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45+2: Pauză! Austria conduce cu 1-0!

Min. 45: Se acordă două minute de prelungire.

Min. 38: Dublă ocazie Austria. Sabitzer trage de la distanță, dar Arnautovic nu poate relua respingerea portarului.

Min. 35: Schimbare tactică la Olanda. Intră Xavi Simons în locul lui Veerman.

Min. 33: Cartonaș galben Austria. Wimmer este avertizat și va rata meciul următor.

Min. 28: Partida este echilibrată până în acest moment. Posesia este 51% la 49% pentru olandezi.

Min. 23: Ratare uriașă Olanda. Malen trage puțin pe lângă poarta apărată de Pentz.

Min. 14: Ocazie mare Olanda. Tijjani Reijnders primește o minge în careu, dar ratează execuția.

Min. 12: Olanda a trecut pe locul trei, în timp ce Austria devine liderul grupei.

Min. 6: Autogol Olanda! Malen înscrie în propria poartă după ce a încercat să respingă o centrare a austriecilor. 1-0 Austria!

Min. 1: Arbitrul fluieră începutul partidei!

Olanda și Austria, posibile adversare ale României în optimile Euro 2024

În acest moment, Olanda și Franța au același număr de puncte și același golaveraj, dar batavii au înscris mai multe goluri (2-1).

Dacă situația se menține după ultimele meciuri din grupă, România va juca împotriva echipei care va avea un golaveraj mai bun sau mai multe goluri înscrise (dacă ambele vor avea același golaveraj).

Dacă Franța și Austria vor câștiga, selecționata lui Edi Iordănescu va avea parte de un meci cu Austria.

În situația în care Austria și Franța vor termina cu câte patru puncte, pe locul 2 s-ar clasa Franța (a câștigat meciul direct).

Rezultatele celor două echipe la EURO 2024

• Olanda a acumulat până acum patru puncte și se află pe prima poziție în Grupa D, după ce a învins Polonia (2-1) și a remizat cu Franța (0-0).
  • De cealaltă parte, Austria a fost învinsă la limită de Franța (0-1), dar a câștigat partida cu Polonia (3-1) și ocupă locul 3.

Olanda este sigură de calificarea în optimile Campionatului European, cel puțin ca echipă de pe locul 3.

„Sunt mândru de modul în care echipa a dat totul împotriva Franței. Știm cu toții că meciul cu Austria va fi dificil din multe motive. Trebuie să analizăm jocul și să vedem unde le putem face rău. Acesta este obiectivul nostru”, a declarat căpitanul Virgil van Dijk.

Austria a pierdut doar două din ultimele 18 meciuri disputate, cu Franța și Belgia (primele echipe europene în clasamentul FIFA).

Trupa lui Ralf Rangnick nu mai poate ajunge pe ultima poziție în Grupa D și, deocamdată, stă cel mai bine în clasamentul echipelor de pe locul 3.

„Vrem să câștigăm împotriva Olandei. Jucăm cu adversari puternici, știm asta. Le place să joace din spate, așa că trebuie să facem un pressing intens. Dacă vom reuși să facem asta, sunt încrezător că putem câștiga”, a declarat mijlocașul Marcel Sabitzer.

Olanda a câștigat ultimele șase meciuri directe cu Austria

Olanda și Austria s-au întâlnit până acum de 20 ori. „Portocala mecanică” a câștigat 10 partide, Austria s-a impus de 6 ori, iar patru meciuri s-au încheiat la egalitate.

Olanda a avut câștig de cauză în ultimele șase meciuri directe. Cele două au fost în aceeași grupă și la EURO 2020, iar batavii au câștigat cu 2-0 (Depay '11, Dumfries '67).

38-24
este golaverajul din meciurile directe: Olanda stă mai bine decât Austria
Ședință la PAOK înainte de FCSB Ce le-a spus patronul clubului lui  Răzvan Lucescu  și jucătorilor: „Niciodată n-a fost așa”
13:08
Ședință la PAOK înainte de FCSBCe le-a spus patronul clubului lui Răzvan Lucescu și jucătorilor: „Niciodată n-a fost așa”
Ședință la PAOK înainte de FCSB Ce le-a spus patronul clubului lui Răzvan Lucescu și jucătorilor: „Niciodată n-a fost așa”
Noapte lungă pe „Arc”  Cum au rămas tribunele după incidentele de la  Dinamo - Botoșani
14:52
Noapte lungă pe „Arc” Cum au rămas tribunele după incidentele de la Dinamo - Botoșani
Noapte lungă pe „Arc”  Cum au rămas tribunele după incidentele de la Dinamo - Botoșani
Cum se simte Emeric Ienei   Sandu Boc  a vorbit despre legendarul antrenor: „I-au pus un stimulator cardiac”
12:31
Cum se simte Emeric Ienei Sandu Boc a vorbit despre legendarul antrenor: „I-au pus un stimulator cardiac”
Cum se simte Emeric Ienei  Sandu Boc a vorbit despre legendarul antrenor: „I-au pus un stimulator cardiac”
Halep revine mai repede  Simona va juca săptămâna viitoare la turneul WTA 125 de la  Hong Kong : „Mulțumesc pentru wild card”
Tenis
13:39
Halep revine mai repede Simona va juca săptămâna viitoare la turneul WTA 125 de la Hong Kong: „Mulțumesc pentru wild card”
Halep revine mai repede  Simona va juca săptămâna viitoare la turneul WTA 125 de la Hong Kong : „Mulțumesc pentru wild card”
WADA, apel la TAS în cazul Sinner  Agenția Mondială Antidoping cere  suspendarea  liderului ATP pentru 1-2 ani
Tenis
14:14
WADA, apel la TAS în cazul Sinner Agenția Mondială Antidoping cere suspendarea liderului ATP pentru 1-2 ani
WADA, apel la TAS în cazul Sinner  Agenția Mondială Antidoping cere suspendarea liderului ATP pentru 1-2 ani
Porți închise la Derby de România?  Gest inconștient: un scaun a zburat  pe lângă capul  „tușierului” la Dinamo - Botoșani
00:10
Porți închise la Derby de România? Gest inconștient: un scaun a zburat pe lângă capul „tușierului” la Dinamo - Botoșani
Porți închise la Derby de România?  Gest inconștient: un scaun a zburat pe lângă capul „tușierului” la Dinamo - Botoșani
Golubovic, ce gafă   VIDEO . Faza care a decis  Dinamo - Botoșani : eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
27.09
Golubovic, ce gafă VIDEO. Faza care a decis Dinamo - Botoșani: eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
Golubovic, ce gafă   VIDEO . Faza care a decis Dinamo - Botoșani : eroarea portarului + golul fără emoții marcat de Florescu
Opruț, „așteptat” de Vădana  Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru  a se răzbuna : „Sunt ferm convins”
09:05
Opruț, „așteptat” de Vădana Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru a se răzbuna: „Sunt ferm convins”
Opruț, „așteptat” de Vădana  Fundașul lui Dinamo susține că arbitrul l-a eliminat pentru a se răzbuna : „Sunt ferm convins”