Franța- Polonia 1-1  Franța posibilă adversară a  României
Kylian Mbappe și Robert Lewandoski în duel direct Foto:Imago

Franța- Polonia 1-1 Franța posibilă adversară a României

• Franța și Polonia au remizat, scor 1-1, în ultimul meci al Grupei D.
  • Posibile adversare ale României: dacă terminăm pe locul 1: Ungaria (șanse infime), locul 3 din Grupa C sau Olanda; dacă terminăm pe locul 2: Franța; dacă terminăm pe locul 3: Spania sau locul 1 din Grupa C.

Franța și Polonia s-au întâlnit în această seară, în ultimul meci al grupei D.

Echipa antrenată de Didier Deschamps a atacat încă de la început, însă Skorupski a părut invincibil în prima repriză.

Totuși, Franța a deschis scorul după pauză prin Kylian Mbappe, din penalty.Pentru noul superstar al celor de la Real Madrid a fost primul gol marcat la un Campionat European.

Polonezii nu au cedat și au obținut și ei o lovitură de pedeapsă, în minutul 78, după ce Upamecano l-a faultat în careu pe Zwiderski.

Aflat la ultimul turneu final din carieră, Robert Lewandoski, a ratat în primă fază, dar arbitrul a dictat repetarea penalty-ului, deoarece Maignan nu a avut minim un picior pe linia porții.

În urma acestui rezultat, Franța a terminat pe locul 2 al Grupei D, în timp ce polonezii părăsesc turneul cu capul sus.

Franța - Polonia 1-1

• Au marcat: Mbappe (57' penalty)\ Lewandoski (78' penalty)

Final de meci! Franța și Polonia termină la egalitate, scor 1-1, în ultimul meci al grupei C. După acest rezultat, Franța a obținut calificarea în optimi de pe locul 2, în timp ce Polonia a părăsit turneul de pe ultimul loc.

Min.90+2- Cartonaș galben, Polonia! Swiderski îl oprește pe Theo Hernandez și este avertizat.

Min.89- Cartonaș galben, Polonia! Dawidowicz  este avertizat, după ce îi aplică lui Giroud o lovitură în cap cu cotul.

Min.86- O nouă schimbare la francezi! Iese Dembele, intră Kolo Muani.

Min.82- Schimbare, Franța! Iese Tchouameni, intră  Fofana.

Min.78 GOOL Polonia, 1-1! Lewandoski transformă până la urmă, după ce ratase în primă fază, însă arbitrul a dictat repetarea penalty-ului după ce Maignan nu a avut cel puțin un picior pe linia porții.

Min.76- Penalty Polonia! Dayot Upamecano îl faultează în careu pe Zwiderski în careu, iar arbitrul dictează lovitură de la 11 metri.

Min.68-Dublă schimbare, Polonia! Ies Zalewski și Szymanski, intră Swiderski și Skoras.

Min.61- Triplă schimbare, Franța! Ies Kante, Barcola și Rabiot, intră Camavinga, Giroud, Griezmann.

Min.59- Șansă, Franța! Barcola a fost foarte aproape de-a dubla avantajul echipei antrenate de Didier Deschamps.

Pentru Mbappe a fost primul gol din carieră înscris la EURO.

Min.57- GOOL Franța,1-0! Mbappe transformă fără probleme lovitura de la 11 metri și o trimite Franța pe primul loc al grupei în acest moment.

Min.56- Penalty Franța! Dembele este faultat în careu de Kiwior, iar arbitrul a dictat lovitură de pedeapsă.

Min.49- Dublă ocazie, Franța! Mbappe l-a încercat pe Skorupski , în două rânduri, dar goalkeeperul Poloniei continuă să facă minuni.

Min. 46- A început repriza secundă!

Min.45+ 2- Final de primă repriză! La aceste scoruri, Franța va fi adversara României din optimi în caz că „tricolorii” vor încheia grupa pe locul al doilea.

Min.45- O nouă ocazie, Franța! Mbappe șutează din unghi, însă Skorupski pare invincibil în această primă repriză

Min.43- Cartonaș galben, Franța! Adrien Rabiot este avertizat pentru o intrare dură la Szymanski.

Min.42- Șansă mare, Franța! Barcola și Mbappe fac șah-mat apărarea Poloniei, dar și de această dată Skorupski este la post.

Min. 34- Ce ratare! Robert Lewandowski trimite o lovitură de cap cu pământul, însă mingea se scurge pe lângă poarta lui Maignan.

Min.24- Cartonaș galben, Polonia! Zalewski este avertizat, după ce l-a tras de tricou pe Mbappe.

Min.19- Șansă mare, Franța! Demble îl ia la țintă pe Skorupski.

Min.11- Ocazie pentru Franța! Theo Hernandez șutează din unghi, dar Skorupski respinge mingea în corner.

Min.6- Prima șansă pentru Polonia! Piotr Zielinski șutează din afara careului, însă Mike Maignan intervine.

Min. 1 - A început meciul!

Franța - Polonia, echipe de start

• FRANȚA: Maignan - Kounde, Upamecano, Saliba, Hernandez - Tchouameni, Kante, Rabiot - Dembele, Mbappe, Barcola
  • REZERVE: Samba, Areola, Pavard, Mendy, Camavinga, Griezmann, Giroud, Kolo Muani, M. Thuram, Zaïre-Emery, Fofana, Coman, Clauss, Konaté
  • SELECȚIONER: Didier Deschamps
  • POLONIA: Skorupski - Bednarek, Dawidowicz, Kiwior - Frankowski, Moder, Zielinski, Zalewski - S. Szymanski, Lewandowski, Urbanski
  • REZERVE: Szczęsny, Bułka, Salamon, Walukiewicz, Piotrowski, Świderski, Grosicki, Romanczuk, Puchacz, Buksa, D. Szymański, Bereszyński, K. Piątek, Slisz, Skóraś
  • SELECȚIONER: Michal Probierz
  • STADION: BVB Stadion Dortmund
  • ARBITRU: Marco Guida (Italia)

➡️ Suporterii polonezi și cei francezi au dansat împreună înainte de meci:

Extaz amar  Italia merge în optimi  fără vedeta Calafiori

Kylian Mbappe este anunțat titular de L'Equipe după fractura nazală suferită la meciul cu Austria. Superstarul echipei Real Madrid a fost rezervă neutilizată în derby-ul grupei cu Olanda.

Deschamps: „Mbappe și-a revenit din șoc”

Selecționerul Franței i-a asigurat pe fani că superstarul Kylian Mbappe și-a revenit după accidentarea suferită în primul meci, cu Austria.

„Hematomul se diminuează, Mbappe și-a revenit după șoc, iar totul se îndreaptă într-o direcție bună. Veți vedea la ora jocului”, a anunțat selecționerul Didier Deschamps.

Lewandowski, primul mare star care părăsește Euro 2024

Cel mai bun marcator din istoria naționalei Poloniei, Robert Lewandowski va juca titular după ce în primul meci cu Olanda a lipsit din cauza unei accidentări, iar în partida cu Austria a jucat doar 31 de minute.

„Nu avem șanse să avansăm, însă jucătorii sunt motivați pentru acest joc. Suntem dezamăgiți, dar sper să plecă acasă cu cele mai frumoase amintiri de la acest turneu”, a declarat la conferința de presă selecționerul Poloniei, Michal Probiez.

Cătălin Popa, delegat la Franța-Polonia

Românul Cătălin Popa este primul asistent în camera VAR la meciul care se va desfășura pe arena din Dortmund.

Popa a mai analizat din camera VAR și partidele Serbia-Anglia și Elveția-Germania.

Popa va primi pentru cele trei meciuri din faza grupelor 9.000 de euro. Începând din faza eliminatorie, un arbitru din camera VAR va încasa 5.000 de euro.

Partida va fi arbitrată de o brigadă din Italia, formată din Marco Guida și asistenții Filippo Meli și Giorgio Peretti.