Oltchim - Itxako 22-25/ Tribut platit ratarilor

Oltchim a pierdut, pe propriul teren, partida cu Itxako din Liga Campionilor, scor 22-25, iar calificarea in semifinalele competitiei mai poate veni doar in cazul in care campioana Romaniei va castiga in deplasarile cu Buducnost si Krim. Soarta disputei cu ibericele a fost transata pe final, atunci cand ratarile au aparut din situatii clare de gol (Vizitiu, Manea si Managarova), iar Pidpalova a fost eliminata pentru doua minute. "Nu stim ce s-a intamplat astazi, nu credeam ca Itxako ne va putea invinge chiar la Valcea" - Ada Nechita la finalul partidei.

Anja Andersen, tehnician OltchimFoto: Agerpres

Oltchim a inceput foarte slab partida cu Itxako, valcencele "reusind" performanta de a marca un singur gol in primele 15 minute. Elevele Anjei Andersen au fost neinspirate in atac, iar acest lucru s-a simtit din plin pe tabela de marcaj. Ibericele au condus, pe rand, cu 4-1, 5-3, 7-5 si 8-7. Campioana Romaniei a egalat pentru prima data in minutul 26 (8-8), iar finalul de repriza a fost unul in care paradele Talidei Tolnai au facut diferenta. S-a intrat la pauza cu 13-12 pentru Oltchim, dupa 30 de minute confuze din partea formatiei gazda (Nechita a fost folosita, in premiera, extrema stanga).

A doua repriza a fost una echilibrata, cele doua echipe conducand pe rand. Din pacate pentru Oltchim, eliminarile repetate le-au adus pe iberice in avantaj pe tabela. La scorul de 18-17 in favoarea noastra, Vizitiu pierde usor o minge, Managarova trimite in bara, iar pe fondul ratarilor, oaspetele preiau din nou avantajul.

Momentul cheie al disputei s-a petrecut cu doar trei minute inainte de final, atunci cand Pidpalova este eliminata, iar Itxako se desprinde pe tabela. Finalul le-a gasit pe valcence in imposibilitatea de a reveni, campioana Spaniei impunandu-se cu 25-22.

"Nu trebuie sa cedam, mai sunt doua meciuri. Vom munci in continuare, credem in calificare, sunt optimista, asa trebuie sa fim cu toate. Nu stiu se s-a intamplat, dar mai avem inca doua partide" - Valentina Ardean Elisei (Digisport).

"Nu imi vine sa cred ca am pierdut, s-a gresit prea mult. Ne-a lipsit constanta in joc, mergem inainte, vom vedea ce va fi. Atat s-a putut astazi, credem in calificare. Nu ma gandeam ca vom pierde acasa cu Itxako" - Ada Nechita (Digisport).

Au marcat: Maier, Elisei (6), Vizitiu (2), Managarova, Ozel (3), Nechita (4), Pidpalova (3), Manea, Bese

Meciurile etapei:

Krim - Buducnost 36-40 (s-a jucat vineri)

Oltchim - Itxako 22-25

Clasament:

1. Itxako 4 3 0 1 108:103 (+5) 6 puncte

2. Buducnost 4 2 0 2 118:117 (+1) 4

3. Oltchim 4 2 0 2 99:98 (+1) 4

4. RK Krim Mercator 4 1 0 3 122:129 (-7) 2

Primele doua echipe se califica in faza semifinalelor din Liga Campionilor.

Golul sezonului!   VIDEO cu reușita : Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
05.10
Golul sezonului! VIDEO cu reușita: Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
Golul sezonului!  VIDEO cu reușita : Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
„Vreau CFR CAMPIOANĂ”   MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare  foarte ciudat ”
05.10
„Vreau CFR CAMPIOANĂ” MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare foarte ciudat
„Vreau CFR CAMPIOANĂ”  MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare foarte ciudat ”
Selmani, out  Nu poate merge la națională din cauza  accidentării , Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
05.10
Selmani, out Nu poate merge la națională din cauza accidentării, Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
Selmani, out  Nu poate merge la națională din cauza accidentării , Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
Lixandru, diagnostic crunt  Mijlocașul lui FCSB a primit  verdictul  după accidentarea din meciul cu PAOK
05.10
Lixandru, diagnostic crunt Mijlocașul lui FCSB a primit verdictul după accidentarea din meciul cu PAOK
Lixandru, diagnostic crunt  Mijlocașul lui FCSB a primit  verdictul după accidentarea din meciul cu PAOK
Lipă, alături de Ciolacu  Șefa Sportului l-a însoțit pe Marcel Ciolacu, liderul PSD, la depunerea candidaturii la  prezidențiale
Alte sporturi
05.10
Lipă, alături de Ciolacu Șefa Sportului l-a însoțit pe Marcel Ciolacu, liderul PSD, la depunerea candidaturii la prezidențiale
Alex Dobre, la Rapid?     Răsturnare de situație  pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
Stranieri
05.10
Alex Dobre, la Rapid? Răsturnare de situație pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
Alex Dobre, la Rapid?   Răsturnare de situație pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
IFTIME FACE ECHIPA  Patronul lui  FC Botoșani  schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
05.10
IFTIME FACE ECHIPA Patronul lui FC Botoșani schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
IFTIME FACE ECHIPA  Patronul lui FC Botoșani schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
Erou pentru Rayo   Andrei Rațiu,  decisiv  la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid
Stranieri
05.10
Erou pentru Rayo Andrei Rațiu, decisiv la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid
Erou pentru Rayo  Andrei Rațiu, decisiv la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid