Preliminarii Euro 2012/ Campanie fara cusur pentru Spania si Olanda

Spania si Olanda si-au continuat vineri seara prestatia fara greseala din preliminariile pentru Campionatul European din 2012. Campioni europeni si mondiali en-titre, ibericii au revenit de la 0-1 in fata Cehiei prin dubla lui David Villa, jucator care a devenit golgeterul all-time al echipei La Roja. Olanda nu a avut emotii in fata Ungariei, invingand-o cu 4-0.

Villa, golgeterul SpanieiFoto: Reuters

Plasil (Cehia) a deschis scorul in minutul 29, Spania fiind condusa pana in minutul 69, atunci cand David Villa a reusit sa egaleze. Peste alte patru minute, jucatorul Barcelonei a inscris golul victoriei, dintr-o lovitura de la 11 metri, ajungand la cota 46 de goluri pentru nationala Spaniei. Villa a devenit golgeterul all-time al Spaniei, inscriind 46 de goluri in 72 de meciuri. "El Guaje" l-a intrecut astfel pe Raul, cel care a inscris 44 de goluri pentru nationala Spaniei, in 102 aparitii.

Olanda a trecut lejer de Ungaria, scor 4-0, prin golurile lui Van der Vaart, Afellay, Kuyt si Van Persie, conducand categoric Grupa E, cu 15 puncte obtinute din tot atatea posibile.

Italia a castigat cu 1-0 in fata Sloveniei, brazilianul Thiago Motta inscriind golul victoriei cu 17 minute inainte de finalul partidei. Fara sprijinul suporterilor, ca urmare a incidentelor din meciul cu Italia, Serbia s-a impus in fata Irlandei de Nord. Cei 265 de fani nord-irlandezi prezenti la meci si-au vazut echipa in avantaj din minutul 40, dupa reusita lui McAuley, dar gazdele au revenit prin Pantelic si Tosic, castigand cu 2-1.

Franta, echipa ce face parte din aceeasi grupa cu Romania, s-a impus cu 2-0 in fata codasei Luxemburg, prin reusitele lui Mexes si Gourcuff.

Grupa C:

Serbia - Irlanda de Nord 2-1 (Pantelic '65, Tosic '74/ McAuley '40)

Grupa D:

Luxemburg - Franta 0-2 (Mexes '28, Gourcuff '72)

Grupa E:

Ungaria - Olanda 0-4 (van der Vaart '8, Afellay '45, Kuyt '54, van Persie '62)

Grupa I:

Spania - Cehia 2-1 (Villa '69, '73-penalty/ Plasil '29)

Grupa D:

Bosnia-Hertegovina - Romania (ora 20:15, in direct pe Ptotv si in format Livetext pe HotNews.ro)

Norvegia - Danemarca

CUM MERGEM LA MONDIALE  GOLAZO.ro simulează cum ar arăta  traseul din preliminariile CM  dacă tragerea la sorți ar fi acum
03.07
CUM MERGEM LA MONDIALE GOLAZO.ro simulează cum ar arăta traseul din preliminariile CM dacă tragerea la sorți ar fi acum
Audiență record  Câți români s-au uitat la  România - Olanda  + câți bani încasează Pro TV
03.07
Audiență record Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Audiență record  Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda »  „Zidul galben”  a refuzat să părăsească stadionul
02.07
Ștergeți-vă lacrimile!Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează  Spania - Germania !
02.07
Program complet sferturiCum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania!
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania !