Presa italiană: Nopțile magice continuă - Jurnaliștii iberici: Penaltiuri blestemate

Italia a eliminat Spania la penaltiuri și s-a calificat în finala Euro 2020. Presa italiană a adus în discuție celebrele "nopți magice", în timp ce jurnaliștii iberici vorbesc cu mare tristețe despre "penaltiurile blestemate".

Gazzetta dello Sport si bucuria calificarii in finala Euro 2020Foto: captura gazzetta dello sport

VIDEO Fericirea are chipul tău - Reacția fanilor italieni după ce Squadra Azzurra a eliminat Spania și s-a calificat în finala Euro 2020

De știut:

Italia s-a calificat în finala Euro 2020, după ce a învins Spania la loviturile de departajare, scor 4-2. Alvaro Morata, cel care a trimis partida în prelungiri egalând în minutul 80 (1-1), a ratat ultimul penalti al ibericilor. Tehnicul Jorginho a fost mult mai calm și a trimis reprezentativa lui Roberto Mancini în ultimul act al competiției cu o execuție marcă înregistrată.

Pentru Italia a marcat Federico Chiesa ('60), iar pentru Spania a înscris Alvaro Morata ('80).

Loviturile de departajare:

• Italia: Belotti, Bonucci, Bernardeschi şi Jorginho au transformat / Locatelli a ratat;
  • Spania: Moreno şi Alcantara au transformat / Olmo şi Morata au ratat.

Gazzetta dello Sport: "Basmul azzurro şi nopţile magice continuă. Suntem în finală. Italia a zburat din nou, visul continuă. Duminică ne reîntoarcem pe Wembley şi vom evolua cu trofeul pe masă, după un parcurs extraordinar".

Ansa: "O seară de suferință, dar în care s-a câștigat cu inima. O seară fantastică".

La Repubblica: "Spectacol Azzurri pe Wembley. Donnarumma și ajutorul divin de la penaltiuri".

Marca: "Penaltiuri blestemate. Am pierdut un meci, dar am câştigat o echipă, i-am câştigat pe Dani Olmo, pe Luis Enrique, pe Pedri..."

El Mundo: "Spania a murit cu onoare pe Wembley".

Sport.es: "Alvaro Morata, înger și demon".

L'Equipe: "Italienii au câștigat cu inima și cu sufletul un meci în care au fost dominați de adversari".