Primera Division Almeria - Real 1-2/ Fara pasi gresiti

Real Madrid "se tine scai" de Barcelona si ramane la trei puncte in spatele liderului din Primera Division, dupa ce a invins, joi seara, in ultima partida a etapei a 32-a, pe Almeria scor 2-1. Condusi cu 1-0 dupa 14 minute de joc, elevii lui Pellegrini au revenit prin Ronaldo si Van der Vaart, pastrandu-si vii sperantele pentru titlu.

Real a pus presiune pe adversara inca de la inceputul partidei, dar portarul Diego Alves s-a opus in doua randuri suturilor lui Van der Vaart, pentru ca in minutul noua sa blocheze o lovitura libera a lui Cristiano Ronaldo. Almeria a fost, insa, cea care a deschis scorul, la prima actiune la poarta madrilenilor.

Gazdele au marcat in minutul 14, dupa un atac rapid la poarta lui Casillas. Kalu Uche a trimis un balon pe jos de pe partea dreapta a careului, pana la Albert Crusat, care nemarcat a impins mingea in poarta. Almeria a avut sansa de a-si mari avantajul, in minutul 22, dar Casillas a parat lovitura libera a lui Domingo Cisma.

Portughezul Cristiano Ronaldo a egalat in minutul 27, dupa ce a driblat trei adversari la marginea careului, invingandu-l pe Alves cu un sut la coltul lung. Dupa ce s-a restabilit egalitatea, Real a inceput sa domine partida, Van der Vaart aducand cele trei puncte oaspetilor in minutul 69.

In cealalta partida de joi, Valencia si-a consolidat locul al treilea in Primera Division, castigand cu 2-0 in fata celor de la Athletic, prin dubla lui David Silva.

In etapa viitoare, Barcelona joaca in deplasare la Espanyol (17 aprilie, ora 21:00), in timp ce rivala Real Madrid primeste acasa vizita celor de la Valencia (18 aprilie, ora 22:00).

Clasament Primera Division:

1. Barcelona 83 puncte

2. Real Madrid 80p

3. Valencia 59p

4. Mallorca 52p

5. Sevilla 51p

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
00:05
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”