Alarmă la Rapid  Șumudică,  învins de CS Mioveni  + Șucu jr. și alți 5 tineri au debutat pentru giuleșteni

Alarmă la Rapid Șumudică, învins de CS Mioveni + Șucu jr. și alți 5 tineri au debutat pentru giuleșteni

• Rapid București a fost învinsă într-un meci amical de divizionara secundă CS Mioveni, scor 1-2
  • Florent Hasani a marcat singurul gol al giuleștenilor, în minutul 41. Pozatzidis (4) și Duțan (32) au înscris pentru argeșeni
  • Marius Șumudică l-a folosit în repriza a doua și pe Andrei Șucu, 15 ani, fiul finanțatorului din Giulești

Rapid mai are timp să facă cele două achiziții pe care Marius Șumudică și le dorește până luni, 9 septembrie, când se încheie fereastra de transferuri în România.

„Briliantul” de la Priștina  Adrian Mutu și-a ales MVP-ul:  „Mihăilă, omul meciului”
„Briliantul” de la Priștina Adrian Mutu și-a ales MVP-ul: „Mihăilă, omul meciului”
„Briliantul” de la Priștina  Adrian Mutu și-a ales MVP-ul: „Mihăilă, omul meciului”

Șumudică, primul eșec la Rapid

Rapid a pierdut amicalul jucat cu CS Mioveni, locul 11 după cinci etape din Liga 2.

Echipa antrenată de Alin Chița a câștigat amicalul jucat la Baza Constructorul cu 2-1.

Grecul Pozatzidis a deschis scorul după doar 4 minute, profitând de recuperarea lui Bustea, iar Duțan a majorat avantajul în minutul 32, din centrarea lui Nadolu. Rapid a marcat până la pauză prin Florent Hasani (41)

Rapid - CS Mioveni 1-2

• Au marcat: Hasani (41) / Duțan (4), Pozatzidis (32)

Papeau, Pașcanu, Gojkovic, Petrila și Braun s-au numărat printre titulari în prima repriză.

Filip Blazek, fotbalistul despre care Șumudică a spus că are două viteze, „încet și tiptil”, a fost singurul folosit pe toată durata meciului.

Rapid în prima repriză: Aioani – Onea, Blazek, Pașcanu, Braun – Hromada, Gojkovic – Micovschi , Papeau, Petrila – Hasani

Rapid în a doua repriză: Briciu - Mănăilă, Blazek, Dragomir, Popa, Oaidă, Emmers - Banu, Șucu, Burmaz, Niculescu

CS Mioveni: Croitoru - Corbu, Garutti, Core, An. Răuță, Nadolu - Al. Răuță, Neofytidis, Duțan, Bustea - Pozatzidis

• Costin Dragomir (18 ani)
David, fiul lui Claudiu Niculescu, a fost golgheterul Academiei Rapidului în sezonul trecut, cu  33 de goluri în 30 de meciuri David, fiul lui Claudiu Niculescu, a fost golgheterul Academiei Rapidului în sezonul trecut, cu  33 de goluri în 30 de meciuri
David, fiul lui Claudiu Niculescu, a fost golgheterul Academiei Rapidului în sezonul trecut, cu 33 de goluri în 30 de meciuri

Rapid-Mioveni 1-2. Fanii au reacționat imediat

Fanii din Giulești și-au exprimat nemulțumirea în online după eșecul cu CS Mioveni, prin comentarii:

• „Dacă ar exista campionatul indolenților, băieții ăștia ar câștiga în fiecare an”
  • „Normal că luam goluri multe, doar îl avem pe Blazek in primul 11”
  • „Frumos, jucăm cu titularii și ne conduc ăștia...”
  • „Nu e important scorul, importante sunt transferurile... A, stai, ca nici alea nu există”