Fisură în „Zid”  Belgia, prea puternică pentru „Zidul Galben”. 0-2. Ne  luptăm cu Slovacia  în ultimul joc +57 foto
România - Belgia / Foto: Imago

Fisură în „Zid” Belgia, prea puternică pentru „Zidul Galben”. 0-2. Ne luptăm cu Slovacia în ultimul joc

• România - Belgia 0-2. „Tricolorii” au cedat după 75 de secunde și au pierdut în final, 0-2. Belgia și-a revenit după 0-1 cu Slovacia.
  • Dennis Man ar fi putut egala, a avut golul de 1-1 pe vârful ghetei, dar portarul flamand Casteels l-a blocat în duelul unu contra unu.
  • Cu trei jucători impresionanți, De Bruyne, Doku și Lukaku, belgienii au părut să aibă mereu un om în plus în terenul nostru.
  • Totul se decide pe 26 iunie, la Frankfurt. România are șansa atunci și acolo să se califice, în fața Slovaciei.
CALCULE Cum se califică România în  optimile  EURO 2024: egalul ne poate aduce și primul loc + cum trecem de grupe și cu un nou eșec

Speram să nu înceapă astfel meciul de la Koln. Nu așa! Nici n-am apucat să respirăm după imn și belgienii marcau deja.

România - Belgia. Am luat gol după 75 de secunde. Ne-au prins total descoperiți la start

Trecuseră numai 75 de secunde, noi nici nu eram bine pe poziții. Mingea adversarilor a circulat prea repede parcă, iar „tricolorii” au stat prea departe în marcaj.

Dan Udrea   Acum e acum : onestitate sau remiză de salon?

De Bruyne, Doku, Lukaku, Burcă nu l-a incomodat deloc, uriașul golgheter a protejat excelent și i-a pasat înapoi lui Tielemans, care a tras direct, printre toți ai noștri. Stanciu, mult prea târziu la blocaj. Nici Niță n-a putut opri șutul, plasa a tremurat. 1-0, Belgia, ultrarapid. Minutul 2.

114 km/h
a fost viteza mingii șutate de Tielemans de la 18 metri la 1-0 pentru Belgia

Egoist, Drăguș. Nu o dată!

Pe margine, Edi Iordănescu dădea din cap, fără să-i vină să creadă. Le-a făcut semn jucătorilor să-și revină, să o ia de la capăt.

Au făcut-o, dar Drăguș, atât de bun contra Ucrainei, a refuzat să-i paseze lui Răzvan Marin, care putea să finalizeze. Egoist, Drăguș, și nu avea să fie doar atunci.

FAZA GOLULUI Cum am luat gol în minutul 2?  Greșeli  Bancu și Marius Marin, toată echipa surprinsă

Centrare Marius Marin, cap Drăgușin sub transversală. A scos Casteels, uluitor.

Cum ne-a obișnuit, arbitrul polonez Szymon Marciniak a lăsat jocul liber, lăsând acțiunile să continue și la contacte mai dure.

Patru schimbări au făcut belgienii. Și Tielemans a înscris

Fanii belgieni exultau. Echipa lor era sus, pe val. Toată peluza roșie sărea. Băteau din tobe, cântau. „Zidul galben” a răspuns și mai tare, însă nu putea opri avalanșa de atacuri flamande.

„UEFA MAFIA”  Fanii români  au protestat  din nou, la România - Belgia

Noi am schimbat un singur jucător, pe Coman cu Mihăilă, păstrând 4-1-4-1. Rivalii au modificat radical, de la 4-2-3-1 în fața Slovaciei (0-1) la 3-4-3 împotriva „tricolorilor”. Noutățile, Vertonghen și Theate în apărare, Tielemans la mijloc, Lukebakio pe aripa dreaptă. Unul dintre ei, Tielemans, a înscris.

Mereu un „diavol” în plus, mereu un „diavol” sau doi între liniile noastre

Ce a fost enervant în prima repriză? Mereu a fost un belgian liber în terenul nostru. Mereu.

Era ca și cum aveau un om în plus permanent, mai ales între linii.

Și erau doi între linii, și De Bruyne, și Tielemans, iar noi răspundeam acolo numai cu Marius Marin.

Le-am lăsat prea mult spațiu liber. Și, pentru că întotdeauna apărea un jucător în plus, aveau și avantaj în atacuri.

Doku a așteptat pasele lui De Bruyne ca să-l întoarcă pe Rațiu pe toate fețele. Rațiu a încercat să reziste. Ce dificil i-a fost în fața acestui taifun de la Man. City.

El i-a pasat încă o dată lui Lukaku, care l-a aruncat în iarbă pe Burcă și doar blocajul lui Bancu a împiedicat 2-0.

Iordănescu, furios pe Drăguș

Belgienii au stat sus, în presing. Doku, șut, reflex Niță. Vertonghen, peste poartă.

După 20 de minute, „diavolii roșii” aveau 67% posesie și nu doar atât. Erau foarte periculoși.

alt-text
alt-text

+57 Fotografii

Un antrenor secund al adversarilor a intrat pe teren când jocul era opri și i-a luat mingea. Iordănescu s-a înfuriat.

În iarbă, roșiii găseau în continuare spații libere de atacat. De Bruyne pasa pentru extremele Doku și Lukebakio. Doar Niță ne-a salvat.

Noi am încercat tot pe contraatac să-i prindem pe belgieni descoperiți. Dar Mihăilă a alunecat și a fost călcat pe mână de Lukebakio.

După eroarea lui Man în careu, ar fi putut fi încă un assist, și șutul prins al aceluiași Man, Drăguș a avut o șansă de a deschide jocul periculos. A întârziat, a greșit și Iordănescu era în culmea furiei pe margine. De ce nu ai pasat mai repede și bine?!

Gata prima repriză. Nu eram bine deloc. Dar cel puțin scorul nu era dramatic, numai un gol de recuperat.

Teribil de riscant pentru noi jocul pe contre

Întorși de la vestiare, „tricolorii” au părut mai deciși, cu o galerie fenomenală în spate.

Șut Man, Casteels atent. Imediat, Mihăilă a scăpat singur spre poartă. A fost ajuns și, în criză de spațiu, a tras peste poartă.

Apel Edi Iordănescu, după înfrângerea cu  Belgia :„E un moment de răscruce pentru noi toți”
ApelEdi Iordănescu, după înfrângerea cu Belgia:„E un moment de răscruce pentru noi toți”
Apel Edi Iordănescu, după înfrângerea cu Belgia :„E un moment de răscruce pentru noi toți”

Voiam egalarea, trebuia să riscăm, însă acest joc pe contre era teribil de riscant în fața unor belgieni cu De Bruyne, Doku și Lukaku.

Ocazie după ocazie, Belgia. Totuși am rezistat. Niță, excelent, ca de obicei.

Lukaku, gol anulat. Și ce șansă a ratat Man singur cu portarul!

De Bruyne l-a lansat de la mijlocul terenului pe Lukaku, a profitat de spațiu și a înscris la colțul scurt. Regele Belgiei, Filip, exulta la tribuna VIP.

Dar nu a fost gol, nu a fost 2-0, Lukaku era în ofsaid.

Niță, încă o dată Niță, a respins uimitor în fața lui Lukaku.

Pe contră, Man a avut ocazia meciului. Ocazia egalării. A scăpat de marcajul lui Theate, era singur cu Casteels… șutul lui cu dreptul nu l-a învins pe goalkeeperul flamand. Ce șansă, Man! Putea fi 1-1, a rămas 1-0.

Putea fi 1-1, a fost 2-0 pentru Belgia

Atunci început „Zidul Galben” să cânte imnul. Câteva zeci de secunde, doar imnul nostru s-a auzit.

Nu am reușit să profităm de moment. Nici cu Ianis Hagi, nici cu Olaru.

Până la urmă, tot belgienii au marcat. De Bruyne, după devierea lui Lukaku. Drăgușin i-a lăsat spațiu de șut lui De Bruyne. Prea mult. Era 2-0 pentru Belgia (80).

Putea fi 3-0, dacă Burcă n-ar fi blocat pasa de gol a lui Trossard spre Lukaku.

Șansă bună și Alibec. Am pierdut și ne luptăm în ultimul meci

Dar putea fi și 2-1. Cât de aproape a fost Alibec de gol. Mai tare ca Faes, atacantul de-abia intrat a deviat balonul subtil pe lângă Casteels. Un apărător belgian a respins din fața porții goale.

S-a încheiat meciul cu peluza belgiană cântând de se cutremura stadionul la ocazia lui Lukaku.

„Zidul Galben” s-a fisurat, ne-au învins „diavolii”, 0-2. Totuși, lupta continuă. Ne batem pentru totul sau nimic în ultimul meci cu Slovacia. Pe 26 iunie, la Frankfurt, poate fi ziua noastră.

* Parteneriat: articol realizat cu sprijinul conectivității oferite de Vodafone la Euro2024

Bilete la România - Olanda  Fanii români au rezervate  7.000 de bilete : cum se pot achiziționa
27.06
Bilete la România - Olanda Fanii români au rezervate 7.000 de bilete: cum se pot achiziționa
Bilete la România - Olanda Fanii români au rezervate 7.000 de bilete : cum se pot achiziționa
SE AMÂNĂ LIGA 1? GOLAZO.ro a întrebat LPF dacă startul campionatului va fi  decalat  în cazul în care România va merge în sferturi
27.06
SE AMÂNĂ LIGA 1?GOLAZO.ro a întrebat LPF dacă startul campionatului va fi decalat în cazul în care România va merge în sferturi
SE AMÂNĂ LIGA 1? GOLAZO.ro a întrebat LPF dacă startul campionatului va fi decalat în cazul în care România va merge în sferturi
„arogant!” Kovacs a bătut recordul:  20 de cartonaşe!  Contestat dur de cehi + le-a suspendat vedeta turcilor
27.06
„arogant!”Kovacs a bătut recordul: 20 de cartonaşe! Contestat dur de cehi + le-a suspendat vedeta turcilor
„arogant!” Kovacs a bătut recordul:  20 de cartonaşe! Contestat dur de cehi + le-a suspendat vedeta turcilor
OLANDA CRITICATĂ  Jucătorii lui Koeman sunt  desființați  acasă înaintea duelului cu România:  ”Fie nu înțeleg, fie nu pot, fie nu vor!”