Nemiloși  Presa bulgară, despre naționala României: „ Cum de a ajuns la EURO?! ”

Nemiloși Presa bulgară, despre naționala României: „Cum de a ajuns la EURO?!

• România a remizat cu Bulgaria, 0-0, în penultimul meci amical înainte de Campionatul European.

Prestația jucătorilor noștri a fost analizată de presa de la sud de Dunăre.

Cristian Geambașu:  Slabi cu slabii

Jurnaliștii bulgari au fost dezamăgiți de jocul „tricolorilor”, pe care l-au catalog drept „anost”.

Presa bulgară: „Meciul dintre România și Bulgaria a fost plictisitor”

Publicația Sportal a menționat că portarul Dyulgerov este evidențiatul echipei după ce a apărat penalty-ul executat de Dennis Man.

Bulgarii amintesc că naționala României nu a mai învins echipa de la sud de Dunăre din 1989.

„Meciul dintre cele două naționale a fost anost. Jocul este îngrijorător în special pentru români, care vor debuta în curând la Campionatul European”.

Sport Live: „Ne putem întreba cum de ajuns naționala României la EURO”

Pe de altă parte, jurnaliștii de la Sport Live au fost mult mai duri cu formația pregătită de Edward Iordănescu, pe care au criticat-o pentru prestația dezamăgitoare.

„Echipa națională a Bulgariei a obținut un 0-0 prestigios la București contra României, echipă participantă la Campionatul European.

Bulgaria, care este cu siguranță mulțumită măcar de rezultat, a avut un joc defensiv solid, chiar dacă ofensiva a fost dezamăgitoare.

Rămân îngrijorări pentru România, care a eșuat în a arăta orice împotriva uneia dintre puținele echipe din Balcani care nu se poate lăuda cu nimic în fotbalul internațional în ultimii 20 de ani.

Fanii din București i-au huiduit pe compatrioții lor la finalul meciului.

Cel mai bun de pe teren a fost Ivan Dyulgerov, care a apărat un penalty și a respins un alt șut foarte periculos, reușind să-și păstreze poarta intactă.

Cu excepția momentelor de la poarta Bulgariei și a celor două neînțelegeri din apărarea României, aproape că nu au fost ocazii în meci.

Șuturile pe poartă le-am putut număra pe degetele de la o mână. Rezultatul este unul binevenit pentru Bulgaria, care rămâne neînvinsă în fața vecinilor noștri de la nord din 1989”, au adăugat bulgarii.

Mai îngăduitori au fost jurnaliștii de la Actualno. Aceștia au remarcat  pressing-ul puternic al României și dominarea din prima repriză. Jurnaliștii bulgari au fost de părere că rezultatul este „echitabil” pentru ambele formații.

Înaintea Campionatului European din Germania, naționala mai are programat un meci cu Liechtenstein, pe 7 iunie (ora 21:00), pe Stadionul Steaua.

1989
anul în care am bătut ultima oară Bulgaria, 1-0, într-un joc disputat la București pentru preliminariile Campionatului Mondial din 1990