Scoția - Elveția 1-1  Elveția, pas important spre  optimi , britanicii rămân și ei în cărți
Scoția-Elveția Foto:Imago

Scoția - Elveția 1-1 Elveția, pas important spre optimi, britanicii rămân și ei în cărți

• Scoția și Elveția au încheiat la egalitate, scor 1-1, în ultimul meci al zilei de la EURO.
  • Cele două echipe fac parte din grupa A, alături de Germania și Ungaria.

Scoțienii au început mult mai hotărâți partida și au reușit să deschidă scorul în minutul 13, după ce șutul lui McTominay din interiorul careului de 16 metri a fost deviat în proprie poartă de Schar.

Replica Elveției nu s-a lăsat mult așteptată, iar Shaqiri a profitat de o gafă în defensiva Scoției și a marcat cu un șut năprasnic din afara careului.

La doar câteva minute după golul lui Shaqiri, Ndoye a trimis mingea în poartă, dar golul acestuia a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Repriza secundă a fost mult mai echilibrată, iar scoțienii au avut șansa de a trece din nou în avantaj în minutul 67. Lovitura de cap a lui Grant Hanley a lovit însă bara porții lui Sommer.

În ultima rundă, Scoția va întâlni Ungaria într-un duel ce se anunță încins, în timp ce Elveția se va duela cu Germania, în derby-ul pentru primul loc al grupei.

Scoția - Elveția 1-1

• Schar (autogol, 13) / Shaqiri (26)

Final de meci! Scoția remizează, scor 1-1 cu Elveția în ultimul meci al zilei de la EURO 2024. În ultima etapă Scoția întâlnește Ungaria, în timp ce Elveția se va duela cu Germania.

Min.90: Dublă schimbare la Scoția! Ies Adams și McGinn, intră Christie și Shankland.

Min.89: Ocazie mare, Elveția! Andouni trimite o lovitură de cap puțin pe lângă poartă

Min.87: Dublă schimbare, Elveția! Ies Ndoye și Widmer, intră Amdouni și Stergiou.

Min.86: Cartonaș galben, Elveția! Sierro este avertizat.

Min.83: Al doilea gol anulat, Elveția! Embolo scapă singur spre poartă, dar golul său este anulat pentru o poziție neregulamentară.

Min.79: Schimbare Scoția! Iese Gilmour, intră McLean

Min.75: Dublă schimbare, Elveția! Ies Freuler și Vargas, intră Rieder și Sierro.

Min.71: Un nou cartonaș galben primit de Scoția! McGinn intră tare asupra lui Schar și este avertizat.

Min.68: Cartonaș galben, Scoția! McKenna este avertizat după un fault la Embolo.

Min.67: BARĂ Scoția! Mingea trimisă cu capul de Grant Hanley loveşte bara din dreapta lui Sommer

Min.61: Schimbare și la scoțieni! Tierney iese accidentat și îi lasă locul lui Scott McKenna.

Min.60: Schimbare Elveția! Iese Shaqiri intră Embolo.

Min.59: Ocazie mare, Elveția! Ndoye șutează pe lângă poartă din doar câțiva metri.

Min.51:Cartonaș galben, Scoția! Scott McTominay vede primul avertisment al meciului.

Min.46: Începe repriza secundă!

Min. 45+3: Final de primă repriză!

Min.42: Ocazie, Elveția! Granit Xhaka șutează din afara careului, dar Angus Gunn intervine.

Min.33: Gol anulat, Elveția! Ndoye trimite mingea în poartă, dar golul este anulat pentru o poziție de offside.

Min.31: Cartonaș galben,Elveția! Ricardo Rodriguez îl faultează tare pe Billy Gilmour.

Shaqiri este singurul jucător european care a marcat în fiecare dintre ultimele 6 turnee internaționale majore (toate Cupele Mondiale și EURO din CM 2014)

Min.26: GOOL Elveția, 1-1! Xherdan Shaqiri profită de gafa defensivei Scoției și marchează cu un șut năprasnic din afara careului.

E al doilea autogol de care beneficiază scoțienii la acest turneu final, după cel al lui Rudiger din meciul cu Germania.

Min.13: GOOL Scoția, 1-0! Scott McTominay își încearcă norocul din interiorul careului de 16 metri, iar șutul său intră în poartă, după o deviere a lui Schar ce l-a păcălit pe Sommer.

Min.1: A început partida!

Scoția - Elveția. Echipele de start:

• Scoția: Gunn – Ralston, Hendry, Ganley, Tierney, Robertson – McTominay, Glimour, McGregor, McGinn – Adams.
  • Rezerve: Armstrong, Christie, Clark (P), Conway, Cooper, Forrest, Jack, Kelly (P), McCrorie, McKenna, McLean, Morgan, Shankland, Taylor
  • Selecționer: Steve Clarke
  • Elveția: Sommer – Schar, Akanji, Rodriguez – Widmer, Xhaka, Freuler, Vargas – Shaqiri, Aebischer – Ndoye
  • Rezerve: Amdouni, Duah, Elvedi, Embolo, Jashari, Kobel (P), Mvogo (P), Okafor, Rieder, Sierro, Steffen, Stergiou, Zesiger
  • Selecționer: Murat Iakin

Scoția a avut un debut dezastruos la EURO 2024, fiind învinsă de Germania, scor 5-1, în meciul de deschidere.

De partea cealaltă, Elveția a început cu dreptul, trecând de Ungaria cu 3-1.

Statistica meciurilor dintre Scoția și Elveția

Cele două echipe s-au înfruntat de 10 ori până acum, iar statistica este una echilibrată: 4 victorii Scoția, 3 victorii Elveția și 3 egaluri.

Scoția și Elveția s-au întâlnit ultima dată într-un meci oficial chiar la EURO.

Se întâmpla la EURO 1996, atunci când au făcut parte din grupa A, alături de Anglia( gazda turneului de atunci) și Olanda.

Scoția s-a impus cu 1-0, după golul marcat de McCoist, în minutul 36 al acelui meci.

Ultimul meci direct dintre cele două a avut loc pe 1 martie 2006, când s-au întâlnit într-un meci amical, iar elvețienii s-au impus, scor 3-1.

Conform Transfermarkt, Elveția este evaluată iar 281.50 de milioane de euro, iar Scoția la 207,40.

LIVE   România - Olanda.  Start în duelul pentru sferturi!
16:49
LIVE România - Olanda. Start în duelul pentru sferturi!
01.07
CR7, între Agonie și extaz Portugalia - Slovenia 0-0, 3-0 d. pen. Lusitanii se califică în „sferturi”, unde vor întâlni  Franța
01.07
CR7, între Agonie și extazPortugalia - Slovenia 0-0, 3-0 d. pen. Lusitanii se califică în „sferturi”, unde vor întâlni Franța
CR7, între Agonie și extaz Portugalia - Slovenia 0-0, 3-0 d. pen. Lusitanii se califică în „sferturi”, unde vor întâlni Franța
„prostUL NAIBII!”  De Bruyne  a jignit  un jurnalist + a vorbit despre retragerea din națională