Ngezana  Fundașul FCSB a comis  două gafe mari  la naționala Africii de Sud înaintea derby-ului cu CFR Cluj
Siyabonga Ngezana (sursă foto: imago)

Ngezana Fundașul FCSB a comis două gafe mari la naționala Africii de Sud înaintea derby-ului cu CFR Cluj

• Siyabonga Ngezana (27 de ani) a primit cea mai mică notă după ce a greșit la ambele goluri marcate de Sudanul de Sud în meciul cu Africa de Sud, scor 2-3
  • Fotbalistul sud-african va schimba patru avioane, pe trei continente, pentru a ajunge la timp în România, la derby-ul cu CFR Cluj.
  • CFR Cluj - FCSB este liveTEXT pe GOLAZO.ro și în direct la DigiSport și PrimaSport, duminică, 15 septembrie, de la ora 21:00.

Siyabonga Ngezana a fost adus la FCSB cu aproape 750.000 de euro, iar finanțatorul Gigi Becali i-a fixat o clauză de reziliere de 7.000.000 euro.

Scut pentru Târnovanu MM Stoica îi face praf pe contestatarii portarului:  „Niște incompetenți”
Scut pentru TârnovanuMM Stoica îi face praf pe contestatarii portarului: „Niște incompetenți”
Scut pentru Târnovanu MM Stoica îi face praf pe contestatarii portarului: „Niște incompetenți”

Siyabonga Ngezana, două gafe mari înainte de revenirea la FCSB

Fundașul campioanei FCSB a greșit la cele două goluri marcate de Sudanul de Sud în duelul cu Africa de Sud, scor 2-3.

Siyabonga Ngezana a făcut un penalty după doar un sfert de oră de joc, când a fost depășit de adversar și l-a tras la pământ. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de Okello.

Imaginile arată însă că Ngezana și-a faultat adversarul în afara suprafeței de pedeapsă.

Apollis a reușit dubla până la pauză pentru Africa de Sud, însă Ngezana a mai greșit în startul reprizei a doua, când a alunecat la faza din care Yuel a reușit egalarea.

Până la urmă, Africa de Sud a câștigat cu golul marcat în minutul 90+2 de Mbatha.

Siyabonga Ngezana a fost integralist în ultimele patru meciuri jucate de naționala Africii de Sud

Ngezana, de la Juba direct în Gruia

Imediat după meciul disputat cu Africa de Sud la Juba, Ngezana va face un adevărat tur de forță pentru a ajunge în România.

Traseul lui Ngezana implică 5 orașe, 4 rute, pe 3 continente.

Ocolul pământului Sud-africanul  Ngezana , tur de forță pentru a juca în derby-ul cu CFR: Sudan - Etiopia - Liban - Turcia - România

• Juba (Sudanul de Sud) - Adis Abebba (Etiopia)
  • Adis Abebba (Etiopia) - Beirut (Liban)