SPANIA E ÎN FINALĂ Cu un Mbappe șters, Franța a marcat prima, dar n-a putut opri  „Furia Roja”
Kylian Mbappe, la Euro 2024 / Foto: Imago

SPANIA E ÎN FINALĂCu un Mbappe șters, Franța a marcat prima, dar n-a putut opri „Furia Roja”

• Spania a învins Franța în prima semifinală, 2-1, goluri Lamine Yamal (21) și Dani Olmo (25). Kolo Muani a deschis scorul în minutul 9.
  • Execuția meciului, Lamine Yamal. Tânărul care împlinește 17 ani pe 13 iulie și-a făcut cel mai frumos cadou: parabolă spre vinclu, bară-gol.
  • „La Roja” s-a calificat pentru a cincea oară în ultimul act al Campionatului European. Poate fi prima națională cu patru trofee continentale.
  • În finală va da peste învingătoarea dintre Olanda și Anglia.

Ce diferență! Cum a ajuns Franța să joace această semifinală de Euro și cum s-a calificat Spania!

„Les Bleus” marcaseră doar trei goluri, însă niciunul din acțiune în cinci meciuri. Da, chiar zero reușite în joc deschis: una din penalty, alte două fiind autogoluri. Primiseră un singur gol, dintr-o lovitură de pedeapsă.

În ascensiunea spre penultimul act al turneului, „La Roja” a înscris 11 goluri, nu mai puțin de zece din acțiune. A luat două, unul autogol.

Franța, primul gol din acțiune la Euro

Marți seară, la Munchen, Franța nu a mai vrut să aștepte greșelile adversarilor, nici autogoluri, nici penaltyuri.

După nouă minute, a punctat prima oară din acțiune în această competiție. În a șasea partidă!

Kylian Mbappe și-a amintit că a dezamăgit la Euro 2024, că nu ieșise în evidență decât cu un gol din penalty, și i-a oferit lui Kolo Muani o minge ideală pentru a deschide scorul. Și vârful s-a desprins din marcaj, înscriind cu capul din careul mic. 0-1.

Cifrele arată controlul Spaniei până la pauză

A fost unicul șut pe poartă al Franței timp de 45 de minute. O primă repriză controlată, dominată de Spania.

Cifrele arată diferența dintre cele două echipe, toate în favoarea roș-galbenilor:

Lamine Yamal, ce cadou de 17 ani!

Franța a avut un șut pe poartă, un gol. La fel, Spania a avut eficiență totală. Două mingi cadrate, două goluri.

Echipa lui De la Fuente a creat mai mult, a fost mai spectaculoasă și a întors scorul în numai patru minute.

Lamine Yamal, care împlinește 17 ani pe 13 iulie, a înscris în premieră la Euro. Și ce gol frumos! O parabolă imposibilă pentru Maignan. A plonjat disperat goalkeeperul francez, tot nu a ajuns balonul. Bară-gol: 1-1 (21).

Doar patru minute mai târziu, Dani Olmo a fentat abil în careu și a șutat pe lângă Maignan. Kounde a încercat să blocheze, însă așa cum era poziționat nu putea respinge niciodată. Putea numai să schimbe direcția mingii spre plasă. 2-1, Spania (25).

„La Roja”, spre o performanță unică: al 4-lea titlu european?

Franța a ieșit mai motivată de la vestiare. A ajutat-o și cele trei schimbări făcute de selecționerul Deschamps după o oră de joc: Griezmann, Barcola și Camavinga la Rabiot, Kolo Muani și Kante.

Până în minutul 75, a tras de trei ori, două mingi pe poartă, în timp ce Spania nu a mai creat pericol în careul lui Maignan.

Dar, până la urmă, singura cifră cu adevărat importantă era numărul golurilor. Și albaștrii n-au mai înscris. Nici Giroud, intrat spre final, nu a găsit calea spre plasă. 2-1, final!

Spania e în finală. Pe 14 iulie, la Berlin, „La Roja” poate fi prima cu patru titluri europene. Cine îi va ieși în față? Anglia sau Olanda?

Spania - Franța 2-1

Au marcat: Yamal 21, Kounde 25 - aut. / Kolo Muani 8

Min. 90+6: Final de partidă! Spania s-a calificat în final Euro 2024!!!

Min. 90+5: Griezmann se înalță și lovește balonul cu capul, însă trece peste poarta lui Maignan. Nu primește nici corner.

Min. 90+4: Dublă schimbare, Spania: ies Williams și Yamal, intră Torres și Zubimendi.

Min. 90+1: Cartonaș galben, Spania! Yamal îi sare în cârcă lui Hernandez, plecat pe un contraatac, iar Vincic nu-l iartă.

Min. 89: Cartonaș galben, Franța! Camavinga este avertizat.

Min. 86: Șansă bună pentru Franța! Mbappe pătrunde și trage tare cu dreptul, din careu, dar mingea trece peste poartă.

Min. 81: Ocazie, Spania! Yamal șutează tare la colțul lung, dar mingea trece puțin peste poarta lui Maignan.

Min. 79: Schimbare Franța: iese Dembele, intră Giroud.

Min. 76: Dublă schimbare Spania: ies Morata și Olmo, intră Merino și Oyarzabal.

Min. 76: Șansă bună pentru Franța! Hernandez șutează tare, din interiorul careului mare, dar mult peste poarta lui Simon.

Min. 62: Trei schimbări la Franța: ies Rabiot, Kante și Kolo Muani, intră Griezmann, Barcola și Camavinga.

Min 60: Cartonaș galben, Franța! Tchouameni este avertizat.

Min. 58: Schimbare Spania: iese Navas, intră Vivian.

Min. 53: Ocazie, Franța! Tchouameni se înalță și lovește balonul cu capul, însă Simon e pe fază și reține.

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45+2: Final de repriză!

Min. 25: GGGOOOLLL Spania, 2-1! Dani Olmo șutează tare, la colțul lung, însă Kounde se interpune pe direcția balonului și îl deviază în propria poartă.

Min. 21: GOLAZOOOO, Spania, 1-1! Lamine Yamal a înscris un super-gol, cu stângul, de la 25 de metri.

Min. 14: Cartonaș galben Spania! Navas este avertizat pentru un fault tactic asupra lui Rabiot.

Min. 8: GOOOLLL, Franța 0-1! Kolo Muani înscrie cu o lovitură de cap, după centrarea lui Mbappe.

Min. 5: Ocazie, Spania! Ruiz a lovit mingea cu capul, din câțiva metri, peste poarta lui Maignan.

Min. 1: A început partida

Spania - Franța. Echipele de start:

Spania: Simon - Navas, Nacho, Laporte, Cucurella - Olmo, Rodri, Ruiz - Yamal, Williams - Morata.
Rezerve: Raya, Remiro - Vivian, Merino, Joselu, Torres, Grimaldo, Baena, Zubimendi, Oyarzabal, F.Lopez, Perez
Selecționer: Luis de la Fuente.

Franța: Maignan - Kounde, Saliba, Upamecano, Hernandez - Kante, Tchouameni, Rabiot - Dembele, Kolo Muani - Mbappe.
Rezerve: Samba, Areola - Pavard, Mendy, Camavinga, Griezmann, Giroud, Thuram, Zaire-Emery, Fofana, Coman, Clauss, Konate, Barcola.
Selecționer: Didier Deschamps

Arbitru: Slavko Vincic (Slovenia)
Stadion: „Allianz Arena” din Munchen
Capacitate: 66.000

Spania - Franța, prima semifinală de la Euro 2024

Spania și Franța se întâlnesc în prima semifinală de la Euro 2024.

Ibericii au impresionat la această ediție, chiar dacă nu foarte multă lume în vedea printre favoriți.

De partea cealaltă, exact opusul: Franța, printre marile favorite la startul competiției, dar care rămas datoare până acum.

Mai mult a dezamăgit decât și-a respectat statutul. A contat și faptul că Mbappe este obligat să joace accidentat, după lovitura la față din meciul cu Austria, însă multipla campioană mondială și europeană nu are voie să depindă de un singur jucător.

Trei absențe importante pentru Spania

Spania a pierdut trei titulari pentru semifinal, în duelul precedent, din sferturi, contra Germaniei: este vorba despre fundașul dreapta Dani Carvajal, fundașul central Robin Le Normand - ambii suspendați, dar și mijlocașul central Pedri - accidentat de Toni Kroos.

De partea cealaltă, Didier Deschamps are toți jucătorii la dispoziție pentru această confruntare.

Rămâne de văzut care va fi dispoziția de joc a starului Kylian Mbappe, obligat să joace cu masca de protecție pe față, după accidentarea din meciul cu Austria.

• În cea de-a doua semifinală, programată miercuri, 10 iulie, de la ora 22:00, se întâlnesc Anglia și Olanda.

Parcursul până în semifinală

Spania:

• Spania - Croația 3-0 (Morata 29, Ruiz 32, Carvajal 45+2)
  • Spania - Italia 1-0 (Calafiori 55 aut.)
  • Albania - Spania 0-1 (Torres 13)
  • Optimi: Spania - Georgia 4-1 (Rodri 39, Ruiz 51, N.Williams 75, Olmo 83/ Le Normand 18 aut.)
  • Sferturi: Spania - Germania 2-1 d.p (Olmo 51, Merino 119/ Wirtz 89)

Franța:

• Austria - Franța 0-1 (Wober 38 aut.)
  • Olanda - Franța 0-0
  • Franța - Polonia 1-1 (Mbappe 56 pen/Lewandowski 79)
  • Optimi: Franța - Belgia 1-0 (Vertonghen 85 aut.)
  • Sferturi: Portugalia - Franța 0-0 3-5 pen.

Spania - Franța, episodul 5 la Euro

Spania și Franța se întâlnesc pentru a cincea oară la un turneu final de Campionat European.

Franța are un mic avantaj în meciurile directe de la Euro, scor 2-1, plus o partidă terminată la egalitate.

• Euro 1984, finală: Franța- Spania 2-0 (Platini 57, Bellone 90+1)
  • Euro 1996, grupă: Franța - Spania 1-1 (Djorkaeff 48 / Caminero 85)
  • Euro 2000, sferturi de finală: Franța - Spania 2-1 (Zidane 32, Djorkaeff 44/ Mendieta 38 pen
  • Euro 2012, sferturi de finală: Spania - Franța 2-0 (X.Alonso 19, 90+1 pen)

SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost  cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
16:19
SĂPUNARU 40 Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
Ultimul drum în alb și roșu  Galeriile lui Dinamo și U Cluj, un ultim  omagiu pentru Gigi Mulțescu
14:16
Ultimul drum în alb și roșu Galeriile lui Dinamo și U Cluj, un ultim omagiu pentru Gigi Mulțescu
FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face  6 modificări cu Petrolul
15:04
FCSB, schimbată radical Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul
FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul
Săgeți spre Petrescu!   Patronul lui CFR,  nemulțumit  de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”
14:05
Săgeți spre Petrescu! Patronul lui CFR, nemulțumit de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”
Săgeți spre Petrescu!   Patronul lui CFR, nemulțumit de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”