Steaua - Grasshopper 1-0/ Se putea si mai bine

Favorita clara in fata "lacustelor" elvetiene, Steaua a obtinut o victorie la limita in prima mansa a barajului pentru grupele Europa League, scor 1-0. Grasshopper a fost dominata clar in prima repriza, dar partea a doua a jocului a aratat o scadere de ritm a Stelei. Salvarea ros-albastrilor a venit de la Bogdan Stancu, ce a inscris un super gol din afara careului.

Bogdan StancuFoto: Hotnews

Bicfalvi a amenintat poarta adversa inca din primul minut de joc, reusind trei driblinguri in cursa sa catre careul advers, dar a sutat anemic. Tanase a creat o alta faza periculoasa la poarta elvetienilor, dar sutul sau la coltul lung nu a mai fost ajuns de Kapetanos. Latovlevic i-a dat batai de cap lui Konig, avand trei actiuni periculoase la poarta adversa.

Pauza nu le-a fost un sfetnic bun stelistilor, elvetienii iesind mai motivati de la vestiare. Trei ocazii mari pentru Grasshopper, iar Tatarusanu a demonstrat ca-si merita locul de titular. Golul meciului a venit in minutul 71, cand Bogdan Stancu a trimis un sut la vinclu din 25 de metri, dupa o pasa a lui Radut.

Ilie Dumitrescu obtine a doua victorie consecutiva la Steaua si e la un meci de a califica echipa din Ghencea in grupele Europa League.

E bine ca a fost o victorie, insa cred ca trebuia sa castigam mai clar acest meci. Am avut multe ocazii clare. Suntem favoriti pentru retur. E bine ca nu am primit gol. Grasshopper nu a aratat ca o echipa slaba, a venit sa joace fotbal. - Bogdan Stancu (Steaua)

Echipe de start:

Steaua: Tatarusanu, Emeghara, Abrudan, Geraldo, Latovlevic, D. Stoica, Bicfalvi, Nicolita, Stancu, Tanase, Kapetanos

Grasshopper: Konig, Menezes, Smiljanic, Colina, Voser, Lang, Salatic, Cabanas, Paulinho, Zuber, Renella

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
00:05
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”