Gabriela Ruse, învinsă în finala turneului WTA de la Palermo

Seria câștigătoare a Gabrielei Ruse s-a oprit în finala turneului de la Palermo. Sportiva noastră nu s-a aflat la cel mai înalt nivel din punct de vedere fizic și a cedat în ultimul act în fața americancei Danielle Collins, principala favorită a competiției de categorie "WTA 250", scor 6-4, 6-2.

Gabriela RuseFoto: AXEL HEIMKEN / AFP / Profimedia

Finala a durat o oră și 45 de minute.

De știut:

• Este primul titlu WTA din carieră pentru Danielle Collins. Americanca va urca până pe locul 35 în ierarhia mondială.

Desfășurarea finalei dintre Gabriela Ruse și Danielle Collins:

Collins mai face un break și câștigă turneul de la Palermo: 6-2.

Chiar dacă jucătoarea noastră a pus presiune la retur și a cerut sprijinul suporterilor, Collins a reușit să își facă serviciul și s-a apropiat la un singur game de victorie (2-5).

Game-ul a fost unul echilibrat, dar Collins s-a impus la retur și se apropie de câștigarea turneului (2-4).

Ruse a punctat doar în urma greșelilor americancei, dar Collins și-a făcut serviciul (2-3).

După câteva minute în care nu a părut să își revină, Gabriela a luat decizia de a continua partida.

Gabriela Ruse a cerut un timeout medical.

Gabriela a avut mari probleme la serviciu, dar a reușit să egaleze (2-2).

Game perfect la lansare pentru Collins (1-2).

Gabriela revine de la 15-40 și pune capăt seriei câștigătoare a americancei (1-1).

Ajutată de serviciu, Collins salvează o minge de break și începe bine și setul secund (0-1) - al cincilea game la rând câștigat de americancă.

Collins profită de câteva servicii mai slabe ale Gabrielei și câștigă primul set: 6-4.

Collins strigă după aproape fiecare punct câștigat: americanca trece în față (4-5).

La minge de rebreak, Gabriela ratează o lovitură de rever și Collins egalează (4-4).

Un game mult mai sigur la serviciu pentru Danielle (4-3).

Gabriela câștigă două puncte după ce arbitrul a coborât din scaun pentru a verifica urmele și își face serviciul (4-2). Collins s-a enervat.

Seria break-urilor continuă: Gabriela trece din nou la conducere (3-2).

Collins stă foarte bine în teren și recuperează break-ul cu un retur în cross (2-2).

Gabriela Ruse joacă ofensiv, lovește foarte precis și face break-ul (2-1).

Gabriela revine de la 15-40 și egalează (1-1).

A fost un prim game foarte echilibrat. Gabriela a pus mare presiune la retur, a avut trei mingi de break, dar americanca a rezistat și și-a făcut serviciul (0-1).

Gabriela Ruse

Născută pe 6 noiembrie 1997, la București.

Locul 137 WTA în prezent.

A câștigat în acest an din tenis: $71.128.

Victorii / înfrângeri în 2021: 18/9

Cel mai bun loc ocupat în carieră: 133 (12 iulie 2021)

Titluri în carieră: 1 (Hamburg, iulie 2021)

Bani câștigați în carieră: $444.402.

Victorii / înfrângeri în carieră: 205/117

Ruse și Collins s-au duelat recent, la Hamburg, în sferturi. Gabriela s-a impus în trei seturi, scor 6-4, 1-6, 7-5.

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
Diverse
20.09
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
20.09
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”