SUA vs. China  Americanii au luat primul loc la medalii în ultima secundă la  Jocurile Olimpice ! Orgoliul era să-i coste + Pe cât a terminat România
SUA termină Jocurile Olimpice pe primul loc în clasamentul pe medalii, după o luptă cu China. Foto: Imago

SUA vs. China Americanii au luat primul loc la medalii în ultima secundă la Jocurile Olimpice! Orgoliul era să-i coste + Pe cât a terminat România

  • SUA termină Jocurile Olimpice pe primul loc în clasamentul pe medalii, după o luptă cu China.
  • S-a ajuns la ultimul eveniment de la Paris 2024, baschet feminin, unde naționala Statelor Unite a câștigat o finală dramatică în fața Franței, 67-66.
  • România încheie JO pe poziția a 23-a.
Adaugă GOLAZO.ro la favorite

E oficial: SUA încheie Jocurile Olimpice pe primul loc cu 40 de medalii de aur, 44 de argint, 42 de bronz. Un total de 126!

SUA, locul 1 în clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice

Este cea de-a 19-a ediție în care americanii domnică clasamentul pe medalii. Doar în 11 rânduri s-a întâmplat să rateze primul loc, ultima dată în 2008, la Beijing.

Și chiar China a fost cea care a fost atât de aproape de prima poziție. Asiaticii au obținut același număr de medalii de aur, 40, însă au avut mai puține de argint, doar 27.

Ultima finală de la Paris a decis învingătoarea

Lupta dintre SUA și China s-a dus chiar până în ultima secundă a competițiilor de la Paris. Înainte de ultimul eveniment al zilei, finala de la baschet feminin, China avea o medalie de aur în plus.

Americanii aveau nevoie de titlul olimpic la baschet, unde fetele înfruntau Franța, reprezentanta gazdelor. Iar finala a fost una pe muchie de cuțit.

SUA reușise să se desprindă în primă fază, însă la pauză scorul a fost egal, 25-25. Franța s-a desprins în debutul sfertului 3 la 10 lungimi, 35-25, însă n-a reușit să țină ritmul, iar americancele au revenit în avantaj, 45-35.

S-a mers cap la cap în sfertul 4 până în ultimele clipe. Cu 3,8 secunde înainte de final, SUA avea 3 puncte avans. Franța a plecat rapid în ofensivă, Marine Johannes i-a trimis pe semicerc lui Gabby Williams, care a aruncat disperată. Iar mingea s-a dus în coș! Bucuria a durat însă doar câteva secunde, pentru că reluările au arătat că Williams călcase linia semicercului, iar coșul era de două puncte, nu de trei.

Astfel, SUA s-a impus cu 67-66 și a obținut medalia de aur de care mai avea nevoie pentru a trece pe primul loc în ierarhia Jocurilor Olimpice.

Pentru naționala de baschet feminin a Statelor Unite a evoluat și Sabrina Ionescu (26 de ani), una dintre cele mai valoroase jucătoare din WNBA, care are origini românești.

Orgoliul îi putea costa locul 1!

Americanii puteau pierde prima poziție în ierarhia de la Paris din cauza orgoliului.

S-a întâmplat la săritura în înălțime, exact proba care a produs la Tokyo momentul care a făcut înconjurul planetei, când Gianmarco Tamberi (Italia) și Mutaz Essa Barshim (Qatar) au terminat la egalitate și au ales să primească două medalii de aur.

Episodul s-a repetat și la Paris! De data aceasta nu cu Tamberi și Barshim în prim plan. Primul a terminat abia pe 11 din cauza unor probleme medicale, iar al doilea s-a mulțumit cu bronzul.

La egalitate au terminat Hamish Kerr (Noua Zeelandă) și Shelby McEwen (SUA), ambii au sărit 2,36m și au ratat de trei ori la 2,38m. La fel ca la Tokyo, cei doi au avut de ales: două medalii de aur sau departajare.

Neo-zeelandezul a propus ca întrecerea să meargă mai departe, iar McEwen a acceptat. Americanul s-a întors către public: „SĂRIM!”. Decizia s-a întors împotriva lui.

Au sărit din nou la 2,38m, au ratat, apoi 2,36m, au ratat din nou. La 2,34m, Kerr a reușit, în timp ce McEwen a ratat din nou. Doar argint pentru american!

România, locul 23

Team România a încheiat Jocurile Olimpice cu 9 medalii, 3 de aur, 4 de argint și 2 de bronz.

La ultimele două ediții câștigase de fiecare dată doar 4 medalii.

S-a clasat pe locul 23, depășind țări ca Georgia, Belgia, Bulgaria, Serbia, Danemarca, Croația, Jamaica sau Grecia.

Medaliații României la Paris:

  • AUR: David Popovici (200 m liber); Florin Enache, Andrei Cornea (dublu vâsle); Simona Radiș, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereș, Adriana Adam, Maria Lehaci, Ancuța Bodnar, Roxana Anghel, Magda Rusu și Victoria Petreanu (canotaj 8+1)
  • ARGINT: Simona Radiș, Ancuța Bodnar (dublu vâsle); Ioana Vrînceanu, Roxana Anghel (dublu rame); Ionela Cozmiuc, Gianina van Groningen (dublu vâsle categorie ușoară); Mihaela Cambei (haltere)
  • BRONZ: David Popovici (100 m liber), Ana Maria Bărbosu (gimnastică, sol)

Clasamentul pe medalii de la Jocurile Olimpice

ȚarăAurArgintBronzTotal
1. SUA404442126
2. China40272491
3. Japonia20121345
4. Australia18191653
5. Franța16262264
6. Olanda1571234
7. Marea Britanie14222965
8. Coreea de Sud1391032
9. Italia12131540
10. Germania1213833
11. Noua Zeelandă107320
12. Canada971127
13. Uzbekistan82313
14. Ungaria67619
15. Spania54918
16. Suedia44311
17. Kenya42511
18. Norvegia4138
19. Irlanda4037
20. Brazilia371020
21. Iran36312
22. Ucraina35412
23. ROMÂNIA3429
24. Georgia3317
25. Belgia31610

Citește și

VIDEO: cele mai noi imagini din sport

INTERVIU O fostă membră de vârf a AUR  avertizează: „Populația își dorește să dărâme tot și să reconstruiască pe cenușă. Dar apoi nu mai poți să guvernezi democratic”. De ce-l acuză pe George Simion
INTERVIU O fostă membră de vârf a AUR avertizează: „Populația își dorește să dărâme tot și să reconstruiască pe cenușă. Dar apoi nu mai poți să guvernezi democratic”. De ce-l acuză pe George Simion
INTERVIU O fostă membră de vârf a AUR avertizează: „Populația își dorește să dărâme tot și să reconstruiască pe cenușă. Dar apoi nu mai poți să guvernezi democratic”. De ce-l acuză pe George Simion
Știri ultima oră
00:19
Inspirația lui Chivu FOTO. Schimbarea românului a făcut diferența în Inter - Shakhtar, în mai puțin de două minute
Inspirația lui Chivu FOTO. Schimbarea românului a făcut diferența în Inter - Shakhtar, în mai puțin de două minute
23:58
Detalii despre bijuteria de 75.000.000 € Când va fi gata noul complex sportiv care va găzdui primul velodrom interior din România
Detalii despre bijuteria de 75.000.000 € Când va fi gata noul complex sportiv care va găzdui primul velodrom interior din România
Mai multe știri de ultimă oră

Opinii

Fiind George Pușcaș

Cristian Geambașu: Fiind George Pușcaș

Cristian Geambașu: Fiind George Pușcaș
În lumea bufonilor, Chivu e concentrat și i se spune că e „arogant”

Cătălin Tolontan: În lumea bufonilor, Chivu e concentrat și i se spune că e „arogant”

Cătălin Tolontan: În lumea bufonilor, Chivu e concentrat și i se spune că e „arogant”
De-a baba oarba și v-ați ascunselea la COSR

Radu Naum: De-a baba oarba și v-ați ascunselea la COSR

Radu Naum: <span>De-a</span> baba oarba și <span>v-ați</span> ascunselea la COSR
Și Barça pierde. Prea bun Parisul?

Theodor Jumătate: Și Barça pierde. Prea bun Parisul?

Theodor Jumătate: Și Barça pierde. Prea bun Parisul?
De ce tace Rapid?

Cristian Geambașu: De ce tace Rapid?

Cristian Geambașu: De ce tace Rapid?
De ce nu se pot juca derby-uri după-amiaza

Dan Udrea: De ce nu se pot juca derby-uri după-amiaza

Dan Udrea: De ce nu se pot juca <span>derby-uri</span> <span>după-amiaza</span>
Emil Boc mai are puțin și introduce pokerul în programa școlară

Cătălin Tolontan: Emil Boc mai are puțin și introduce pokerul în programa școlară

Cătălin Tolontan: Emil Boc mai are puțin și introduce pokerul în programa școlară
Fotbalul și groapa de gunoi a istoriei

Radu Naum: Fotbalul și groapa de gunoi a istoriei

Radu Naum: Fotbalul și groapa de gunoi a istoriei
Indolența

Cristian Geambașu: Indolența

Cristian Geambașu: Indolența
Lacrimile lui Assad

Theodor Jumătate: Lacrimile lui Assad

Theodor Jumătate: Lacrimile lui Assad
Hai să-l premiem și pe Valentin Ceaușescu!

Dan Udrea: Hai să-l premiem și pe Valentin Ceaușescu!

Dan Udrea: Hai <span>să-l</span> premiem și pe Valentin Ceaușescu!
Bum, bum, bum, Angelina!

Cristian Geambașu: Bum, bum, bum, Angelina!

Cristian Geambașu: Bum, bum, bum, Angelina!
România într-un instantaneu

Silviu Tudor Samuilă: România într-un instantaneu

Silviu Tudor Samuilă: România <span>într-un</span> instantaneu
De-abia aștept PSG - Barça

Theodor Jumătate: De-abia aștept PSG - Barça

Theodor Jumătate: <span>De-abia</span> aștept PSG <span>-</span> Barça
Care e, dacă există, limita ultrașilor? Cum răspund Rapid, Dinamo, FCSB și Farul!

Dan Udrea: Care e, dacă există, limita ultrașilor? Cum răspund Rapid, Dinamo, FCSB și Farul!

Dan Udrea: Care e, dacă există, limita ultrașilor? Cum răspund Rapid, Dinamo, FCSB și Farul!
Noul Moruțan

Cristian Geambașu: Noul Moruțan

Cristian Geambașu: Noul Moruțan
Unde ne duci, Gică?

Radu Naum: Unde ne duci, Gică?

Radu Naum: Unde ne duci, Gică?
Explicația pasivității lui Flueran

Cristian Geambașu: Explicația pasivității lui Flueran

Cristian Geambașu: Explicația pasivității lui Flueran
Să-l căutăm pe acel domn și să-l punem prim-ministru!

Dan Udrea: Să-l căutăm pe acel domn și să-l punem prim-ministru!

Dan Udrea: <span>Să-l</span> căutăm pe acel domn și <span>să-l</span> punem <span>prim-ministru!</span>
Nu ai cum să nu te gândești

Cristian Geambașu: Nu ai cum să nu te gândești

Cristian Geambașu: Nu ai cum să nu te gândești
Top stiri
Inspirația lui Chivu   FOTO.  Schimbarea românului a făcut diferența în  Inter - Shakhtar,  în mai puțin de două minute
Liga Campionilor
00:19
Inspirația lui Chivu FOTO. Schimbarea românului a făcut diferența în Inter - Shakhtar, în mai puțin de două minute
Citește mai mult
Inspirația lui Chivu FOTO. Schimbarea românului a făcut diferența în Inter - Shakhtar, în mai puțin de două minute
Noul stadion prinde contur   VIDEO.  Moment important surprins de primar:  „Lucrările merg foarte bine”
Superliga
21.10
Noul stadion prinde contur VIDEO. Moment important surprins de primar: „Lucrările merg foarte bine”
Citește mai mult
Noul stadion prinde contur VIDEO. Moment important surprins de primar:  „Lucrările merg foarte bine”
Probleme pentru Sorin Cârțu   Ce a pățit legenda Craiovei  înaintea meciului cu Inter D'Escaldes: „E rău de tot!”
Conference League
21.10
Probleme pentru Sorin Cârțu Ce a pățit legenda Craiovei înaintea meciului cu Inter D'Escaldes: „E rău de tot!”
Citește mai mult
Probleme pentru Sorin Cârțu Ce a pățit legenda Craiovei înaintea meciului cu Inter D'Escaldes: „E rău de tot!”
FOTO | "Nici nu vreau să-mi imaginez ce e la Unirii". Dimineață cu metroul prin București, cu puhoi de oameni pe peron și după ce-a plecat al doilea tren de la Eroii Revoluției
B365
21.10
FOTO | "Nici nu vreau să-mi imaginez ce e la Unirii". Dimineață cu metroul prin București, cu puhoi de oameni pe peron și după ce-a plecat al doilea tren de la Eroii Revoluției
Citește mai mult
FOTO | "Nici nu vreau să-mi imaginez ce e la Unirii". Dimineață cu metroul prin București, cu puhoi de oameni pe peron și după ce-a plecat al doilea tren de la Eroii Revoluției