Akdag, debut în Ligue 1  Internaționalul român,  titular la Toulouse  » A jucat 86 de minute împotriva unei echipe de Liga Campionilor
Umit Akdag. Foto: IMAGO

Akdag, debut în Ligue 1 Internaționalul român, titular la Toulouse » A jucat 86 de minute împotriva unei echipe de Liga Campionilor

• Internaționalul român de tineret Umit Akdag (20 de ani) a debutat, duminică, în tricoul celor de la Toulouse.
  • Fundașul a jucat 86 de minute în meciul pierdut pe terenul echipei Brest, scor 2-0, în etapa a cincea din Ligue 1.

Împrumutat de la Alanyaspor, Akdag a petrecut două meciuri pe banca de rezerve, însă antrenorul Carles Martinez a hotărât că se poate baza pe el la partida cu Brest.

Dorin Rotariu, gol după 19 luni  Atacantul a debutat cu gol la  Ankaracugu

Pe Stade Francis-Le Ble, Akdag a jucat fundaș central stânga într-un sistem 3-4-3.

Brest, echipă care venea după o victorie în Liga Campionilor (2-1 vs Sturm Graz), a deschis scorul prin Mama Balde ('21).

Aboukhlal a ratat ocazia de a egala pentru Toulouse din penalty ('35), iar scorul final a fost stabilit de Faivre ('90+1).

Akdag s-a aflat pe teren până în minutul 86, când a fost înlocuit cu Jaydee Canvot.

În urma acestui rezultat, Brest se află pe locul 11 (6 puncte), în timp ce Toulouse ocupă locul 13 (5 puncte).

Cifrele lui Akdag în partida Brest - Toulouse:

• 86 de minute jucate
  • 73 atingeri
  • 38/59 (64%) pase reușite
  • 3/6 dueluri la sol câștigate
  • 8/12 dueluri aeriene câștigate
  • 22 mingi pierdute
  • 3 faulturi
  • 6 intercepții
  • 1 șut blocat.
1.500.000 de euro
va trebui să plătească Toulouse, în cazul în care va dori să-l transfere definitiv pe Umit Akdag în vara anului 2025. Fundașul este cotat de Transfermarkt la 800.000 de euro.

Cine este Umit Akdag?

Umit Akdag s-a născut la București, iar până la 10 ani a trăit în România. Fundașul are dublă cetățenie, turcă și română.

A evoluat câțiva ani la Chelsea și alte echipe din Londra, iar în 2021 a ajuns la Alanyaspor.

A bifat un singur meci pentru echipa de seniori de la Alanya, în sezonul 2022/2023, într-o înfrângere dureroasă cu Trabzonspor, scor 1-5. A intrat în repriza secundă, la 1-4.

Sezonul trecut, Umit Akdag a fost om de bază la Goztepe, în liga secundă din Turcia, într-o campanie care avea să-i aducă promovarea în Super Lig.

Fundașul central, care poate evolua foarte bine și ca fundaș stânga sau mijlocaș la închidere, a bifat 25 de meciuri în campionat, având și 3 goluri marcate.

2
meciuri a bifat Umit Akdag în naționala U21 a României.
Clipe de furie în autocar   Chiar și după victorie, Marius Șumudică a fost  extrem de nervos : imagini exclusive GOLAZO.ro
01:08
Clipe de furie în autocar Chiar și după victorie, Marius Șumudică a fost extrem de nervos: imagini exclusive GOLAZO.ro
Clipe de furie în autocar  Chiar și după victorie, Marius Șumudică a fost extrem de nervos : imagini exclusive GOLAZO.ro
VIDEO : GoluRILE lui Rareș Pop  Reușite de senzație ale jucătorului de 19 ani al  Rapidului , în partida cu Unirea Slobozia
23.09
Iar s-a schimbat hențul la penalty!  UEFA a anunțat că se modifică încă o dată interpretarea regulii.  Ce le-a spus arbitrilor
23.09
Iar s-a schimbat hențul la penalty! UEFA a anunțat că se modifică încă o dată interpretarea regulii. Ce le-a spus arbitrilor
Iar s-a schimbat hențul la penalty!  UEFA a anunțat că se modifică încă o dată interpretarea regulii. Ce le-a spus arbitrilor
Amenință cu retragerea!   Max Verstappen  se gândește să părăsească Formula 1 la doar 27 de ani