VIDEO Cupa Franței: Saint-Etienne, în finală după 38 de ani - A eliminat-o pe Rennes, deținătoarea trofeului

Saint-Etienne s-a calificat dramatic în finala Cupei Franței, după o pauză de 38 de ani. Formația lui Claude Puel s-a impus cu 2-1 în fața lui Rennes, deținătoarea trofeului, după ce a fost condusă cu 1-0. Golul calificării a fost marcat în prelungiri.

Rennes a deschis scorul în minutul 33 al meciului de pe Stade Geoffroy-Guichard. Niang a punctat pentru oaspeți din penalty. Saint-Etienne a egalat chiar înainte de pauză (43'), prin Kolodziejczak.

Eroul serii a fost Boudebouz (intrat pe teren în minutul 83, în locul lui M'Vila) , care a marcat golul calificării în minutul 90+4. Saint-Etienne se va duela pentru trofeu cu PSG, care a învins-o în semifinale pe Olympique Lyon, scor 5-1.

Saint-Etienne a câștigat Cupa Franței de șase ori (1962, 1968, 1970, 1974, 1975, 1977) și a pierdut trei finale (1960, 1981, 1982). În ultima finală jucată în Cupa Franței, Saint-Etienne a fost învinsă chiar de PSG (2-2, 6-5 la penaltiuri), potrivit L'Equipe.

Ultimul act al Cupei Franței se va disputa pe 25 aprilie, pe Stade de France.

Anul trecut, Cupa Franței a fost cucerită de Rennes, care a învins-o în finală pe PSG, scor 6-5 la loviturile de departajare. Cele două formații au fost la egalitate după 120 de minute de joc, scor 2-2.