VIDEO Cupa Germaniei: Borussia Dortmund a fost eliminată în optimi de o echipă din liga a doua

Borussia Dortmund a fost eliminată din optimile Cupei Germaniei de St Pauli, liderul ligii a doua germane. În partida desfășurată marți seara, pe teren propriu, echipa din Hamburg s-a impus la limită, scor 2-1.

Gazdele au deschis rapid scorul, în minutul 4, prin internaţionalul togolez Etienne Amenyido, iar apoi şi-au majorat avantajul în finalul reprizei secunde, în urma unui autogol al internaţionalului belgian Axel Witsel (40).

Borussia a redus din handicap în repriza secundă, în urma unui penalty transformat de norvegianul Erling Haaland (58).

O altă surpriză a serii a venit din partea fostei campioane europene Hamburger SV, aflată acum în eşalonul secund al fotbalului german, care a reuşit să se impună cu 4-3 la loviturile de departajare în faţa formaţiei FC Koln.

St Pauli şi HSV au acces astfel, după 25 de ani, în sferturile de finală ale "DFB Pokal".

Cele două rivale din Hamburg urmează să se înfrunte vineri, în derby-ul ligii secunde a campionatului de fotbal al Germaniei.

În schimb, este pentru prima dată din sezonul 2006-2007 când Borussia Dortmund şi Bayern Munchen, cele două mari forţe din Bundesliga, nu reuşesc să atingă sferturile Cupei Germaniei.

Bayern Munchen a fost eliminată în turul precedent, după un eşec usturător în faţa formaţiei Borussia Moenchengladbach (0-5), conform Agerpres.

Aici poți vedea rezumatul partidei dintre Borussia Dortmund și St Pauli Hamburg.

Rezultate înregistrate miercuri în optimile Cupei Germaniei:

TSV 1860 Munchen (Divizia a treia)- SC Karlsruhe (D2) 0-1

FC Koln - Hamburger SV (D2) 3-4 la loviturile de departajare (1-1 după prelungiri)

04.10
MM îl apără pe Olaru  „E  jucătorul #1  din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
04.10
MM îl apără pe Olaru „E jucătorul #1 din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și  n-a mai putut să doarmă !”
04.10
FCSB îi provoacă insomniiPatronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă!”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă !”
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu  a anunțat convocările  pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
04.10
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB,  neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
04.10
„Nu vizionez!” Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică: „Pregăteam meciul cu Botoșani”
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un  golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
04.10
Diaspora, izvorul RomânieiMircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac, cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Premieră la FCSB Primă după victoria cu PAOK: ce  bonus  primește fiecare jucător