VIDEO ​Indian Wells: Naomi Osaka, adversara Simonei Halep in semifinale

Pentru un loc in finala turneului de categorie "Premier Mandatory", Simona Halep (1 WTA) se va duela cu Naomi Osaka (44 WTA). Jucatoarea din Japonia a eliminat-o in sferturi pe Karolina Pliskova (Cehia), cap de serie numarul 5.

Naomi OsakaFoto: bnpparibasopen.com

Osaka a obtinut o victorie lejera in fata Karolinei Pliskova, impunandu-se in doua seturi, scor 6-2, 6-3, dupa o ora si 19 minute de joc.

Naomi Osaka este o cunostinta recenta a Simonei Halep, cele doua jucatoare intalnindu-se ultima data in optimile editiei din acest an a turneului de la Australian Open. Jucatoarea noastra s-a impus fara emotii, scor 6-3, 6-2. Vezi aici mai multe detalii.

Scorul general al meciurilor directe este 3-0 in favoarea Simonei. Halep si Osaka au mai fost adversare in turul 3 de la Roland Garros 2016 (scor 6-4, 2-6, 6-3) si in turul 2 la Miami 2017 (scor 4-6, 6-2, 6-3).

In octombrie 2016, Osaka s-a aflat la cea mai buna clasare din cariera: locul 40 WTA.

In drumul sau catre semifinalele de la Indian Wells, Haomi Osaka a invins jucatoare precum Maria Sharapova, Agnieszka Radwanska sau Karolina Pliskova.

Naomi Osaka, parcursul de la Indian Wells:

Turul I: 6-4, 6-4 cu Maria Sharapova (Rusia, 41 WTA), dupa o ora si 37 de minute

Turul II: 6-3, 6-2 cu Agnieszka Radwanska (Polonia, 32 WTA), dupa o ora si 31 de minute

Turul III: 6-3, 6-3 cu Sachia Vickery (SUA, 100 WTA), dupa o ora si 23 de minute

Optimi: 6-1, 5-7, 6-1 cu Maria Sakkari (Grecia, 58 WTA), dupa o ora si 52 de minute

Sferturi: 6-2, 6-3 cu Karolina Pliskova (Cehia, 5 WTA), dupa o ora si 19 minute.

Simona Halep vs Naomi Osaka

Locul din clasamentul WTA: 1-44

Ambele sunt jucatoare de mana dreapta

Victorii/infrangeri in cariera: 418/187 vs 143/103 (conform wta)

Ani: 26-20

Titluri WTA: 16-0

Bani castigati din tenis: $22,577,513 vs $1,483,053

Resedinta: Constanta, Romania - Boca Raton, SUA

Locul nasterii: Constanta - Osaka, Japonia

Inaltime: 1,68 metri - 1,80 metri.

In acest an, Simona Halep are 18 victorii si o singura infrangere (in finala de la Australian Open):

• 5 victorii pentru titlul de la Shenzhen (31 decembrie - 6 ianuarie)
  • 6 pentru finala Australian Open (15-28 ianuarie)
  • 3 pentru semifinala turneului "Premier 5" de la Doha (12-18 februarie) - s-a retras inaintea meciului cu Garbine Muguruza
  • 4 pentru semifinala turneului "Premier Mandatory" de la Indian Wells

Au mai ramas de disputat in sferturi:

8-Venus Williams vs 27-Carla Suarez Navarro

10-Angelique Kerber vs 20-Daria Kasatkina

Simona Halep, in semifinale la Indian Wells (6-4, 6-7(5), 6-3 cu Petra Martic) - "Nici nu stiu cum am castigat, am refuzat sa pierd"

Aici poti citi o ampla prezentare a turneului de la INDIAN WELLS.

Rezumatul partidei Naomi Osaka vs Karolina Pliskova:

Mai face Țiriac polivalenta promisă?  Miliardarul așteaptă un  ajutor din partea Statului . Ce zice Marcel Ciolacu + detaliul interesant din documentele oficiale
00:30
Mai face Țiriac polivalenta promisă? Miliardarul așteaptă un ajutor din partea Statului. Ce zice Marcel Ciolacu + detaliul interesant din documentele oficiale
„Am sărit să-l bat pe Petrescu”  Arlauskis , dezvăluiri ireale din perioada CFR: „S-a închis în birou! Niciodată nu m-a halit”
14.10
„Am sărit să-l bat pe Petrescu”Arlauskis, dezvăluiri ireale din perioada CFR: „S-a închis în birou! Niciodată nu m-a halit”
„Am sărit să-l bat pe Petrescu” Arlauskis , dezvăluiri ireale din perioada CFR: „S-a închis în birou! Niciodată nu m-a halit”
Out cu Dinamo?  Ngezana  poate rata și Derby de România! Ce soluții are FCSB
14.10
Out cu Dinamo?Ngezana poate rata și Derby de România! Ce soluții are FCSB
Out cu Dinamo? Ngezana poate rata și Derby de România! Ce soluții are FCSB
Dawa i-a impresionat pe englezi  4 cluburi din Premier League  ar fi cu ochii pe fundașul de la FCSB: „L-au urmărit cu PAOK”
13.10
Dawa i-a impresionat pe englezi4 cluburi din Premier League ar fi cu ochii pe fundașul de la FCSB: „L-au urmărit cu PAOK”
Dawa i-a impresionat pe englezi 4 cluburi din Premier League ar fi cu ochii pe fundașul de la FCSB: „L-au urmărit cu PAOK”
Bancu l-a dat de gol pe Lucescu Se știe cine va juca fundaș stânga,marți, contra Lituaniei
13.10
Bancu l-a dat de gol pe Lucescu Se știe cine va juca fundaș stânga,marți, contra Lituaniei
Bilete Dinamo - FCSB „Câinii roșii” au vândut deja peste 30.000 de bilete către suporteri. La acestea se adaugă alte 8.000 dedicate oaspeților