​VIDEO La Liga: Real Sociedad, eficiență maximă la Bilbao: trei goluri din trei șuturi pe poartă (Programul etapei)

​Real Sociedad s-a impus, vineri seară, pe terenul celor de la Athletic Bilbao, scor 3-1, în prima partidă a etapei a opta din campionatul Spaniei. Bilbao se află la a cincea partidă consecutivă fără victorie în La Liga.

Oyarzabal a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 30 din penalti, însă Muniain a egalat la doar două minute distanță. Chiar dacă Athletic Bilbao a dominat meciul prin posesie (69%) și ocazii, Sociedad a fructificat singurele șuturi trimise spre spațiul porții lui Unai Simon și a mai marcat de două ori în repriza secundă, prin Sangalli, în minutul 47 și din nou prin Oyarzabal, care a transformat și cel de-al doilea penalti primit de oaspeți.