Croația-Albania 2-2  Croații aproape să  rateze  calificarea din grupe
Bucuria Albanezilor după golul egalizator a lui Gjasula Foto: Imago

Croația-Albania 2-2 Croații aproape să rateze calificarea din grupe

• Croația și Albania au remizat, scor 2-2, în primul meci al zilei de la EURO 2024.
  • Cele două formații fac parte din grupa B , alături de Spania și Italia.
  • Croații, locul 3 la ultimul Mondial, sunt în pericol să rateze calificarea.

Croația și Albania s-au întâlnit în primul meci al zilei de la EURO 2024.

Ambele echipe aveau 0 puncte înaintea duelului direct, care a fost unul extrem de spectaculos.

La fel ca în meciul cu Italia, Albania a reușit să deschidă prima scorul, în minutul 11, după ce mijlocașul celor de la Sparta Praga, Qazim Laci, l-a învins pe Livakovic cu o lovitură de cap.

Albania, egal senzațional cu Croația, locul 3 la ultimul Mondial

Croații au presat și au căutat golul egalizator, însă Albania a intrat la pauză cu avantaj pe tabelă.

Elevii antrenați de Zlatko Dalic au egalat până la urmă prin Andrej Kramaric în minutul 74, cel care a marcat primul său gol la un campionat european chiar în ziua în care a împlinit vârsta de 33 de ani.

Gjasula, înger și demon pentru Albania

Croația a reușit să întoarcă rezultatul în doar două minute.

Gjasula a avut ghinion în minutul 76, atunci când după o centrare a lui Budimir de pe partea stângă, respinsă în față de Strakosha, mingea la lovit în picior și a intrat în poartă.

Totuși, jucătorul Albaniei și-a luat revanșa cu doar câteva minute înainte de final, când a marcat golul egalizator, cu un șut frumos din 6 metri.

Astfel, după două etape Croația și Albania au câte un punct și sunt foarte aproape să rateze calificarea în optimile de finală.

În ultima etapă a grupelor, Croația urmează să întâlnească Italia, în timp ce Albania va juca contra Spaniei.

RONALDO-MANIA  Cum se trăiește la Euro un meci cu  CR7  pe teren

A marcat: Kramaric (74), Gjasula (autogol, 76) / Laci (11), Gjasula (90+5)

Final de meci! Croația și Albania termină la egalitate, scor 2-2, după un meci spectaculos. Croația urmează să întâlnească Italia, în timp ce Albania va juca cu Spania, în ultima etapă a grupelor.

Min. 90+6:Cartonaș galben, Albania! Gjasula este avertizat

Min. 90+5: GOOL Albania! Gjasula își ia revanșa pentru autogolul din minutul 76 și restabilește egallitatea la una din ultimele faze ale meciului, cu un șut din 6 metri.

Min. 90+3: Cartonaș galben, Albania! Mirlind Daku încearcă o execuție spectaculoasă, dar îl lovește în cap pe Josko Gvardiol

Min. 84: Dublă schimbare, Croația!Ies Ivan Perisic și Andrej Kramaric, intră Martin Baturina și Borna Sosa.

Min. 76 GOOL Croația, 2-1! Croații reușesc să întoarcă rezultatul în doar două minute. După centrarea lui Budimir, de pe partea stângă, mingea l-a lovit pe Gjasula și a intrat în poartă.

Kramaric a marcat primul său gol la un Campionat European chiar în ziua în care împlinește 33 de ani.

Min. 74 GOOL Croația, 1-1! Kramaric restabilește egalitatea cu un șut din interiorul careului de 6 metri ce nu i-a dat nici o șansă lui Strakosha.

Min. 73: Schimbare la Albania! Iese Qazim Laci, și intră Klaus Gjasula.

Min. 70: O nouă schimbare, Croația! Iese Bruno Petkovic , intră Ante Budimir.

Min. 69: Ocazie mare, Croația!Pasalic reia peste poartă din doar câțiva metri.

Min. 64: Schimbare la Albania! Intră Jasir Asani, iese Taulan Seferi.

Min. 50: Șansă bună, Croația! Petkovic șutează din careul de 6 metri, dar Strakosha respinge in extremis

Min. 46: Începe repriza secundă! Dublă schimbare la Croația. Ies Brozovic și Lovro Majer, intră Mario Pasalic și Luka Susic.

Min. 45+2: Final de primă repriză!

Min. 45+1: Ocazie, Albania! Rej Manaj reia cu capul, din careu, dar Livakovic reține.

Min. 31: Șansă uriașă, Albania! Bajrami scapă singur cu Livakovic, trage tare, dar portarul croat respinge fantastic. Ce ocazie de 2-0!

Min. 27: Ocazie, Croația. Petkovic reia mingea cu capul, de la 11 metri, dar mingea trece mult peste poartă.

Min. 14: Ocazie, Albania! Bajrami încearcă un șut la colțul lung, însă balonul trece pe lângă poarta lui Livakovic.

Qazim Laci (28 de ani), mijlocașul celor de la Sparta Praga, a marcat al treilea gol din istoria Albaniei la turneele finale de EURO.

Min. 11: GOOLLL Albania, 0-1! Laci se înalță și lovește balonul cu capul, mingea prinde pământul în fața lui Livakovic și îl păcălește pe portar.

Min. 10: Croația atacă mai apăsat, însă o face fără a-și crea ocazii mari de gol.

• Selecționer: Sylvinho
  • Stadion: Volksparkstadion (Hamburg, 51.500 capacitate)
  • Arbitru: François Letexier (Franța)

Croația - Albania, „obiectivul este victoria”

Croații speră să nu repete greșelile din meciul cu Spania și reușească să obțină punctele care să le dea o șansă la calificare.

„Albania poate nu are aceeași calitate precum Spania, dar merită mult respect. Sunt motivați și organizați, trebuie să fim atenți.

Știm că obiectivul este victoria și vom juca mai ofensiv. Vrem să ne îmbunătățim evoluția. Chiar și împotriva Spaniei am avut posesie și ne-am creat șanse, dar acum trebuie să fim mai buni”, a spus selecționerul Dalic.

Albanezii au numit întâlnirea de azi „meciul adevărului”, care le va decide soarta la EURO 2024.

„În afară de primele 15 minute cu Italia, am jucat foarte bine. Vorbim totuși despre Italia, una dintre cele mai bune echipe ale turneului.

Croația a jucat bine cu Spania, chiar dacă a pierdut cu 0-3. Dacă vezi statisticile meciului fără să știi rezultatul, atunci nu ai crede că au fost învinși. Dar la acest nivel, orice se poate întâmpla”, a declarat Sylvinho.

E o grupă dificilă, dar am studiat adversara de azi și știm că jocul de la mijloc este cheia. Au nume ca Brozovic, Modric, Kovacic, Perisic, care au jucat la cel mai înalt nivel Sylvinho