Dinamo - Slobozia 1-0 Victorie chinuită pe „Arcul de Triumf” »  Golubovic MVP +39 foto
Dinamo joacă în această seară cu Unirea Slobozia, în etapa #9 din Liga 1

Dinamo - Slobozia 1-0Victorie chinuită pe „Arcul de Triumf” » Golubovic MVP

• Dinamo a învins-o pe Unirea Slobozia cu 1-0, în etapa #9 din Liga 1, 4 victorii din 4 meciuri pe teren propriu pentru echipa lui Zeljko Kopic.
  • Fără să facă spectacol, cu un fotbal sărac, „câinii” urcă pe locul 3 datorită golului marcat în prima parte a meciului de Cătălin Cîrjan .
  • Fără îndoială, omul meciului pentru gazde a fost Adnan Golubovici, impecabil în momente cheie în poarta dinamovistă.
5.500 în 13 minute! FCSB, număr uriaș de  pachete de bilete vândute  pentru Europa League după numai o oră!
5.500 în 13 minute!FCSB, număr uriaș de pachete de bilete vândute pentru Europa League după numai o oră!
5.500 în 13 minute! FCSB, număr uriaș de pachete de bilete vândute pentru Europa League după numai o oră!

Dinamo - Unirea 1-0. Cîrjan decisiv, Golubovic MVP

Dinamo a învins-o pe Unirea Slobozia cu 1-0 și le-a egalat la puncte pe Universitatea Craiova și Oțelul, care au un meci în minus.

Fără mai mulți titulari, trupa lui Kopic a ratat prima șansă de gol prin Bani, care a încercat să înscrie cu un șut spectaculos din interiorul careului.

În minutul 32, Olsen a pasat superb peste apărarea Unirii, mingea a ajuns la Selmani care a centrat în careu, iar Cătălin Cîrjan l-a învins pe Rusu cu un șut fără preluare.

Pentru Cîrjan a fost primul gol pentru Dinamo după aproape două luni și al treilea al sezonului.

Dinamo a fost aproape să intre cu un avantaj de două goluri la pauză, însă Milanov a trimis cu capul în bară centrarea perfectă a lui Sivis de pe partea dreaptă.

Dinamo a tremurat în repriza a doua

Repriza a doua a început cu două parade de senzație ale lui Golubovic. Portarul lui Dinamo a blocat în minutul 46 șutul lui Afalna, iar în minutul 62 a scos miraculos mingea trimisă cu capul de Sekou Camara.

Același Camara a avut șansa golului după încă trei minute, însă mingea a trecut peste poartă.

Dinamo - Unirea Slobozia (meci)

Dinamo - Unirea Slobozia (meci) Dinamo - Unirea Slobozia (meci) Dinamo - Unirea Slobozia (meci) Dinamo - Unirea Slobozia (meci) Dinamo - Unirea Slobozia (meci)
+39 Fotografii

Tot Camara a fost cel mai periculos fotbalist al Unirii Slobozia și pe final de meci. El a încercat să înscrie din unghi închis, însă mingea a trecut puțin peste poartă.

Dinamo a fost în corzi pe final de meci. Ultima ocazie de gol a avut-o Coadă, care a tras puțin pe lângă poarta apărată de Golubovic.

Dinamo - Unirea Slobozia 1-0

• A marcat: C. Cîrjan (min. 32)

min 90+2 - Coadă îi sperie pe dinamoviști cu un șutu periculos din afara careului. Mingea a trecut puțin pe lângă poarta lui Golubovic

min. 82 - Camara a încercat un gol de senzație. Atacantul Unirii Slobozia a tras din unghi închis, mingea a trecut puțin peste poartă

min. 75 - Gele încasează un cartonaș galben după un fault tare a lui Jordan Gele

min. 72 - Kopic mai face o schimbare: iese Milanov, intră Mărginean

min. 66 - încă o schimbare la Dinamo: iese Sivis, intră Costin

min. 65 - Camara ratează a doua mare ocazie în decurs de doar trei minute. Atacantul trimis pe teren de Mihalcea trage peste poartă din interiorul careului.

min. 62 - uriașă ocazie a Unirii Slobozia! Golubovic își salvează din nou echipa la lovitura de cap a lui Sekou Camara

min. 59 - schimbare Unirea Slobozia: iese Aganovici, a intrat Sekou Camara

min. 57 - schimbare la Dinamo: iese Bani, intră Soro

min. 48 - Selmani răspune cu un șut din afara careului, Rusu respinge cu dificultate în corner

min. 46 - Golubovic respinge incredibil cu piciorul din fața lui Afalna Nkama

min. 46 - start în repriza a doua

min. 45 - pauză pe Arena Arcul de Triumf

min. 40 - Dinamo, aproape să majoreze scorul. Sivis centrează de pe partea dreaptă, Milanov a trimis cu capul în bară

min. 37 - pericol la poarta dinamoviștilor la o centrare a lui Șerbănică, însă fundașii lui Kopic resping în corner

min. 32 - Dinamo deschide scorul prin Cătălin Cîrjan după o fază lucrată perfect de Olsen și Selmani.

min. 27 - Unirea are prima mare ocazie de gol pe Arena Arcul de Triumf. Pospelov a fost aproape să înscrie, însă Golubovic a avut o intervenție salvatoare. De la margine s-a semnalizat ofsaid.

min 23 - prima ocazie pentru Dinamo. Bani trage din prima din interiorul careului, Rusu reține.

• la meci este prezent și selecționerul naționalei României, Mircea Lucescu

min 15 - Coadă este avertizat cu un cartonaș galben după o intrare dură la Cîrjan

• Stadion: Arcul de Triumf (Bucureşti)
  • Arbitru: Moroiță Andrei (Ploieşti), A1: Vişan Florian Alexandru (Galaţi), A2: Vlase Daniel (Galaţi) / Arbitru VAR: Cojocaru Adrian Viorel (Galaţi), Arbitru AVAR: Orbuleţ Mircea (Bucureşti)

19:45 Pierdere importantă pentru Dinamo

Opruț a suferit o întindere la antrenamente și n-a putut fi recuperat în timp util. Astfel, în centrul defensivei vor evolua Patriche și Licsandru.

„E altceva”  Dinamo are autocar nou, cu  doi câini fioroși  și toate cele 34 de trofee

Dinamo a avut un start reușit, cu o ofensivă puternică, ce a înscris de 16 ori în 8 meciuri și a menținut formația lui Kopic în zona play-off-ului.

De partea cealaltă, Unirea Slobozia e una dintre surprizele începutului de sezon, cu trei victorii şi două rezultate de egalitate în opt etape.

Kopic: „Mai avem nevoie de jucători”

Dinamo are mari probleme cu accidentările iar antrenorul așteaptă și alte achiziții.

„Abdallah sigur nu va juca, nici Politic, Neagu, Bordușanu, Florescu, cu restul vom vedea după antrenamentul de azi. Nu i-am văzut deloc pe teren pe cei care au revenit de la naționale.

Această programare vinerea nu e bună pentru noi, dar o respectăm și încercăm să găsim cea mai bună echipă”, a declarat ieri Kopic.

Croatul a continuat: „Mai avem nevoie de jucători cu siguranță, aștept încă 2-3, nu i-am luat până acum, dar trebuie. Vorbim despre asta. A venit Patrick Olsen, care e un transfer foarte bun pentru noi, e important, dar trebuie să aducem și alți 2-3 jucători”.

Avem față de play-off, bineînțeles, noi vom lua meci cu meci, dar deocamdată arătăm foarte bine. De ce nu? Am început bine campionatul Ahmed Bani, mijlocaș Dinamo

Adrian Mihalcea: „Îmi place foarte mult Selmani”

„Dinamo arată ca o echipă, este mult schimbată în bine față de anul trecut. Au un joc foarte bun ofensiv, cu o agresivitate sporită. Jucând și acasă, pot să creeze probleme.

Au câțiva jucători în formă, în frunte cu golgheterul lor Selmani. Ar trebui să fim în gardă, din orice parte pot să creeze probleme.

Îmi place foarte mult Selmani, îmi place capacitatea lui de a se lupta, faptul că renunță la nicio minge și este și marcator”, a spus Adrian Mihalcea, antrenorul ialomițenilor, pentru ProTV.

De la Harkov, la Slobozia  Unirea  a transferat un atacant  în ziua meciului cu Dinamo

„Câinii” făcuseră oficial o cerere de reprogramare către Liga Profesionistă de Fotbal, motivând că nu au suficient timp pentru a pregăti meciul, cu 9 jucători convocați la echipele naționale care vor reveni la club cu 2 zile înainte de partidă.

LPF a respins însă solicitarea roș-albilor, iar partida rămâne la ora stabilită inițial.

• În pauza competițională, Dinamo a jucat un amical cu CS Afumați (locul 4 în L2), încheiat 1-0 pentru ilfoveni.