Povestea continuă Coman: „Generația de suflet  s-a născut la pauza meciului  cu Elveția”
Florinel Coman (sursă: sport pictures)

Povestea continuăComan: „Generația de suflet s-a născut la pauza meciului cu Elveția”

• ROMÂNIA-BELGIA. Partida care ne poate trimite în optimi este în format liveTEXT pe GOLAZO.ro și în direct pe ProTv sâmbătă, de la ora 22:00
  • Florinel Coman a dezvăluit că „Generația de suflet” a României s-a născut la pauza meciului din Elveția, când naționala era condusă la două goluri diferență
  • Coman a jucat 62 de minute în victoria cu Ucraina și ar putea intra titular și la derby-ul grupei E, cu Belgia

Florinel Coman a dezvăluit că meciul de acum un an din Elveția a însemnat nașterea generației pe care selecționerul Edward Iordănescu a numit-o „de suflet”.

Pe 19 iunie 2023, România a făcut 2-2 în Elveția cu dubla reușită de Mihăilă după pauză. Fotbalistul Parmei a înscris ambele goluri din pasele lui Olimpiu Moruțan.

Ianis, best version  Hagi: „Lumea  nu credea  că pot să revin”
Ianis, best version Hagi: „Lumea nu credea că pot să revin”

ROMÂNIA-BELGIA. Generația de suflet s-a născut în 15 minute

„Noua generație s-a format în campania trecută, la meciurile puternice, spre exemplu la pauza meciului cu Elveția, când eram conduși cu 2-0, a intrat Mihăilă și s-a făcut 2-2.

Atunci ne-am dat și noi seama că nu contează nimic din punct de vedere individual, ci contează echipa și rezultatul pe care trebuie să îl obțină România.

Am discutat cu toții să continuăm povestea, că este una frumoasă și să se bucure fiecare de această oportunitate.

Nu știu dacă o să fiu titular și nici nu contează. Ceea ce îmi doresc este să luăm puncte”, a declarat Florinel Coman pentru FRF TV.

Coman despre Stanciu: „Îi place să fie tânăr”

Florinel Coman a vorbit și despre căpitanul Nicușor Stanciu, autorul primului gol senzațional de la Campionatul European din Germania.

116 Km/oră
a fost viteza șutului reușit de Nicolae Stanciu la golul contra Ucrainei

„Este un lider, clar, se vede și în teren, dar și în afară, dar nu este un lider strict. Îi place și lui să fie tânăr, stă cu noi, vorbim, glumim, este chiar ce trebuie”, a mai spus Coman pentru sursa citată.

ROMÂNIA-BELGIA. Coman: „Forța grupului își poate spune din nou cuvântul”

„Ne așteaptă un meci cu o echipă bună, o forță a Europei, cu jucători care evoluează la cel mai înalt nivel, dar eu cred că forța grupului își poate spune din nou cuvântul.

Părinții și bunicii mi-au spus să mă bucur de momentele petrecute aici și că au încredere că vom face istorie la Euro”, a declarat Coman pentru FRF TV.

1 gol
a marcat Florinel Coman pentru naționala României, în octombrie 2023, cu Andorra