Elveția - Italia 2-0  Prima  surpriză  a optimilor: campioana pleacă acasă!
Elveția-Italia Foto:Imago

Elveția - Italia 2-0 Prima surpriză a optimilor: campioana pleacă acasă!

„Marele star e spiritul”   Cristi Chivu  le-a vorbit olandezilor despre naționala noastră

Elveția și Italia au deschis faza optimilor de finală la EURO 2024. Echipa lui Murat Yakim a început mult mai hotărâtă partida și a atacat încă din primul minut.

Cu doar câteva minute înainte de finalul primei reprize, Freuler a deschis scorul. Acesta a fost găsit perfect în careul advers de Vargas și nu l-a iertat din apropiere pe Donnarumma.

Vargas avea să iasă la rampă și în debutul părții secunde. După numai 20 de secunde de la reluarea jocului, acesta a trimis balonul aproape de vinclu cu o execuție de finețe de la marginea careului.

Italia s-a aruncat în ofensivă, însă degeaba. Defensiva elvețienilor nu s-a clintit, iar fosta adversară din preliminarii a României este prima calificată în sferturi.

Italia, campioana en-titre, pleacă acasă.

Elveția - Italia 2-0

• Au marcat: Freuler (37'), Vargas (46')

Final de meci! Elveția se impune cu scorul de 2-0, iar campioana en-tire este eliminată încă din faza optimilor.

Min.90+2 Schimbare la trecerea timpului pentru Elveția! Iese Aebischer, intră Steffen.

Repriza secundă va fi prelungită cu 2 minute

Min.86- Schimbare Italia! Iese Fagioli, intră Fratessi.

Min.77- Dublă schimbare Elveția! Ies Emobolo și N'Doye, intră Sierro și Duah.

Min.75-Dublă schimbare la Italia! Ies Cristante și Darmian, intră Pellegrini și Cambiaso.

Min.74-BARĂ Italia! Scamacca trimite în bară din doar câțiva metri.

Min.71- Dublă schimbare Elveția! Intră Zuber și Stergiou, ies Vargas și Rieder

Min.64- Schimbare pentru Italia! Intră Retegui, iese Barella.

Min.57- Un nou cartonaș galben! Mancini îl faultează pe Rieder și este avertizat.

Min.52- BARĂ Italia! Fabian Schar a vrut să respingă minge în corner, dar mingea a lovit stâlpul porții lui Sommer.

Min.46-GOOL Elveția, 2-0! Vargas șutează perfect din interiorul careului și îl învinge pe Donnarumma.

Min.46- Start în repriza secundă! Italia schimbă prima. Iese Stephan El Shaarawy, intră Zaccagni, eroul din meciul cu Croația.

Min.45+3- Final de primă repriză!

Min.45+1- BARĂ Elveția! Fabian Rieder trimite din lovitură liberă direct pe poartă, dar mingea lovește bara.

S-au acordat 3 minute de prelungire pentru prima repriză

Min.45- Al doilea cartonaș galben văzut de Italia! Stephan El Shaarawy îl faultează dur pe Fabian Schaer și este aveertizat.

Min.37 - GOOOL Elveția, 1-0! Freuler deschide scorul, după o pasă venită de la Vargas și o finalizare din 6 metri.

Min.35 -Primul cartonaș galben al meciului! Barella îl faultează din spate pe Rieder și este avertizat.

Min.26 - Vine și replica italiei! Chiesa pătrunde în careu, dar șutul său e blocat de defensiva adversă.

Min.23 - Ocazie uriașă pentru Elveția! Poziție la limită a lui Embolo, care șutează bine din interiorul careului, însă Donnarumma are un reflex uluitor.

Min.20 - Granit Xhaka acuză probleme medicale, dar pentru moment căpitanul Elveției rămâne pe teren.

Min.8 - Început bun de meci al elvețienilor! Elevii lui Murat Yakin au început mai decis partida.

• Suspendați: Widmer / Calafiori

Pentru a se califica la Campionatul European, elvețienii au înfruntat și naționala României, unde au remizat în meciul tur, 2-2, iar apoi, elevii lui Murat Yakin, au pierdut, 0-1, la București.

Elveția, Italia și parcursul lor până în optimile EURO 2024

Elveția a avut o prestație impresionantă în Grupa A, în care a rămas neînvinsă și era aproape să termine pe primul loc înaintea Germaniei.

• Elvețienii au condus grupa, până în minutele finale ale meciului Elveția - Germania
  • Un gol, înscris de Niclas Fullkrug pentru nemți în minutele de prelungire ale meciului, a făcut ca elevii lui Yakin să termine pe locul secund.

Italia, pe de altă parte, a avut nevoie de un gol eroic înscris de Mattia Zaccagni în minutul 90+8 al meciului contra Croației pentru a-și asigura locul secund în Grupa B.

Nu am reușit să ne arătăm întregul potențial până acum, sau poate am făcut-o doar pe alocuri. Am meritat să ne calificăm, chiar dacă am avut nevoie de un gol de ultim moment, dar trebuie să ridicăm nivelul, în special în ceea ce privește personalitatea. Luciano Spalletti

Elveția nu a mai câștigat cu Italia de peste 31 de ani

„Azzurri” sunt neînvinși împotriva Elveției de peste 31 de ani și au câștigat 29 din cele 61 de meciuri între cele două țări. Au pierdut numai opt meciuri, iar restul s-au încheiat la egalitate.

5
din ultimele șase partide, dintre Italia și Elveția, s-au încheiat la egalitate

Totuși, elvețienii cunosc stilul italienesc, mai mulți jucători elvețieni au evoluat în cluburi italiene de-a lungul carierei lor.

• Yann Sommer este în lotul lui Inter din 2023, în timp ce Ricardo Rodríguez a jucat la AC Milan între 2017 și 2020, apoi la Torino din 2020.
  • Remo Freuler a petrecut o perioadă îndelungată la Atalanta, între 2016 și 2022, urmând să se alăture echipei Bologna din 2023.
  • Noah Okafor s-a alăturat lui Milan în 2023, iar Michel Aebischer activează la Bologna din 2022.
  • Dan Ndoye a semnat cu Bologna în 2023, iar Dennis Zakaria a fost în lotul Juventus în 2022.
  • În plus, Silvan Widmer a evoluat la Udinese între 2013 și 2018, în timp ce Xherdan Shaqiri a îmbrăcat tricoul lui Inter în 2015.

Elveția a câștigat o singură dată la loviturile de departajare

Optimile de finala de la EURO 2024 sunt o rundă eliminatorie.

Elveția a avut succes într-o singură partidă încheiată la loviturile de departajare, împotriva Franței la EURO 2020, un moment de glorie în evoluția echipei la turneele majore.

• 0-3 vs. Ucraina, optimile de finală ale Cupei Mondiale 2006
  • 4-5 vs. Polonia, optimile de finală EURO 2016
  • 5-6 vs. Anglia, play-off pentru locul al treilea în Liga Națiunilor 2019
  • 5-4 vs. Franța, optimile de finală EURO 2020
  • 1-3 vs. Spania, sferturile de finală EURO 2020

Pe de altă parte, la EURO 2020, Italia a stabilit un record remarcabil. A devenit prima echipă din istoria Campionatului European care a câștigat mai mult de o partidă la loviturile de departajare în același turneu.

Echipa a reușit să învingă Franța în sferturile de finală și apoi Anglia în finală.

14:04
SCHIMBARE  FCSB a prezentat  noile echipamente  de joc pentru sezonul 2024-2025
15:24
SCHIMBARE FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
SCHIMBARE  FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
„Nu Spalletti e de vină!”  Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
18:21
„Nu Spalletti e de vină!”Mircea Lucescu, dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
„Nu Spalletti e de vină!” Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în  sferturi  la Euro: „Cea mai mare surpriză”
30.06
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”