Sfat  Ce i-a spus  Rodri lui Lamine Yamal, imediat după ce Spania a câștigat EURO 2024

SfatCe i-a spus Rodri lui Lamine Yamal, imediat după ce Spania a câștigat EURO 2024

Fiesta la roja  Campionii europeni au adus trofeul la  Madrid . Zeci de mii de suporteri au ieșit în stradă

Rodri i-a impresionat pe spanioli după finala Euro, câștigată de Spania cu 2-1. Rodri i-a oferit un sfat important lui Lamine Yamal, iar momentul a fost surprins de camerele de luat vederi.

Continuă să muncești, fratele meu, continuă să muncești, pentru că poți obține tot ceea ce îți dorești. Rodri către Lamine Yamal

Pe durata EURO 2024, Rodri a mai vorbit despre talentatul puști al Barcelonei: „Sunt foarte mândru de Lamine. Oamenii vor rămâne cu golul, cu apariția stelară a acestui tânăr de 16 ani, viitorul care îl așteaptă este impresionant. L-am felicitat pentru angajamentul defensiv, jocul complet, ajutorul constant pe care ni l-a dat”.

Spania a învins Anglia în finala Campionatului European din Germania și a devenit cea mai titrată echipă din istoria competiției, cu patru trofee, urmată de Germania, cu trei cupe. Italia și Franța au câștigat trofeul de două ori.

Lamine Yamal, emoții la Casa Regală

Jurnaliștii spanioli de la as.com au studiat comportamentul lui Lamine Yamal la ceremonia organizată de Casa Regală a Spaniei în onoarea campioanei europene.

Sursa citată notează că Yamal a vrut să „dribleze” cât mai rapid întâlnirea de gală cu Regele Felipe, Regina Letizia și infantele Leonor și Sofia.

„A fost evident că omul care a făcut senzație la Euro nu este obișnuit cu protocolul și a vrut să plece cât mai repede de acolo. Nici nu s-a putut uita în ochii infantei”.

Comentator Sky Sports, „chapeau” pentru Spania

Spaniolii au rămas impresionați de comentariul englezilor de la Sky Sports după fluierul final al partidei de pe Arena Olympiastadion din Berlin.

Timp de 60 de secunde, Peter Drury a oferit o adevărată odă campioanei europene:

„A câștigat cea mai bună echipă! Încă o dată, această națiune fotbalistică plină de entuziasm a venit la petrecere și a oferit cel mai frumos dans.

Sunt puși pe show, sunt tineri, liberi, sunt campioni, iar Anglia este deprimată. Spania a câștigat șapte meciuri din șapte. Zâmbetul frumos al tinereții, fotbalul frumos al acestei națiuni iberice care a încununat turneul.

Potop de lacrimi și o bucurie imensă. Spania este prima cvadruplă campioană europeană. Vor dansa toată noaptea după ce au învins Anglia cu 2-1 în finala de pe Olympiastadion din Berlin”, a spus comentatorul de la Sky Sports.

Spaniolii, de neînvins!

Gazzetta dello Sport a oferit o statistică incredibilă despre naționala Spaniei. Din mai 2001, ibericii au câștigat toate cele 27 de finale pe care le-au jucat, fie că a fost vorba de Cupa Mondială, Campionat European, UEFA Champions League sau Europa League.

Ultima finală pierdută de o echipă din Spania a fost în urmă cu 23 de ani, când Alaves a fost învinsă de Liverpool la loviturile de departajare în finala fosteu Cupe UEFA.

Spre Mondiale Cât de mult contează victoria României cu Kosovo: cum au crescut șansele de calificare la  CM 2026
00:34
Spre MondialeCât de mult contează victoria României cu Kosovo: cum au crescut șansele de calificare la CM 2026
Spre Mondiale Cât de mult contează victoria României cu Kosovo: cum au crescut șansele de calificare la CM 2026
Scandal la Dinamo  A aruncat cu sticla după Kopic și a  plecat de la echipă
07.09
Scandal la Dinamo A aruncat cu sticla după Kopic și a plecat de la echipă
Scandal la Dinamo  A aruncat cu sticla după Kopic și a plecat de la echipă
UPDATE  Replică după ce  Ianis Hagi  s-a delimitat de el: „Niciodată nu am pretins asta!”
Campionate
07.09
UPDATE Replică după ce Ianis Hagi s-a delimitat de el: „Niciodată nu am pretins asta!”
Vin întăriri Șumudică promite că aduce un vârf letal la  Rapid : „N-a călcat atacant ca el în România”
07.09
Vin întăririȘumudică promite că aduce un vârf letal la Rapid: „N-a călcat atacant ca el în România”
Vin întăriri Șumudică promite că aduce un vârf letal la Rapid : „N-a călcat atacant ca el în România”