Anti VAR  Ange Postecoglou: „Am transformat fotbalul într-un  sport de cercetare  în care milimetrii fac diferența”
Ange Postecoglou nu e fan al video-arbitrajului (foto: Imago)

Anti VAR Ange Postecoglou: „Am transformat fotbalul într-un sport de cercetare în care milimetrii fac diferența”

• Ange Postecoglou, antrenorul lui Tottenham, și Ian Wright, fost mare atacant al Angliei, nu sunt deloc fani ai video-arbitrajului.
  • În meciul România - Belgia, 0-2, Romelu Lukaku a avut un gol anulat, al 3-lea la acest Campionat European, iar Postecoglou și Wright au criticat intervenția VAR.
Superiori  Domenico  Tedesco : „Am fi putut înscrie 3, 4 sau 5 goluri”
Superiori Domenico Tedesco: „Am fi putut înscrie 3, 4 sau 5 goluri”
Superiori Domenico Tedesco : „Am fi putut înscrie 3, 4 sau 5 goluri”

Romelu Lukaku a marcat un gol în minutul 63 al meciului România - Belgia 0-2, însă reușita i-a fost anulată pentru ofsaid.

Prezent în studioul ITV, Potecoglou s-a declarat frustrat de faptul că tehnologia decide la milimetru faze importante într-un meci:

„Nu mă faceți să încep din nou! Frustrarea mea este că am transformat fotbalul într-un sport de cercetare în care milimetrii fac diferența.

Dacă acest gol ar fi fost acordat fără tehnologie, nimeni nu ar fi spus nimic despre el. VAR-ul a schimbat drastic sportul. Dar trebuie să trăim cu asta. Singurul aspect pozitiv a fost rapiditatea deciziei”, a spus antrenorul lui Drăgușin.

Ian Wright, despre golul anulat lui Lukaku: „Pentru mine nu e ofsaid”

Ian Wright, fost mare internațional englez, e de aceeași părere:

„Ca fost atacant, nu voi putea niciodată să accept că este ofsaid. Atacantul trebuie să parcurgă exact același traseu ca apărătorul și are un avantaj de 0.0 față de apărătorul său.

Se poate spune că acesta este ofsaid… dar nu pentru mine”, a spus fostul internațional la postul de televiziune ITV.