VIDEO Atalanta continuă sezonul excelent (3-1 vs Lazio); Frosinone a retrogradat

​Atalanta a învins-o pe Lazio, la Roma, scor 3-1, a ajuns la 12 partide fără înfrângere în toate competițiile și a mărit la patru puncte diferența față de AS Roma (un meci mai puțin). Cu 62 de puncte, echipa antrenată de Gian Piero Gasperini se află pe locul al patrulea, care duce în sezonul viitor de Champions League.

Lazio a deschis scorul după doar trei minute prin Parolo, însă oaspeții au întors rezultatul prin Zapata ('22, al 22-lea gol din acest sezon, al doilea golgheter din Italia), Castagne ('58) și autogolul lui Wallace ('78).

Vezi aici golurile partidei dintre Lazio Roma și Atalanta.

Atalanta are cel mai bun atac din Serie A, cu 71 de reușite în 35 de etape.

În altă partidă disputată duminică, Frosinone a remizat, scor 2-2, în deplasare, cu Sassuolo și a retrogradat matematic în Serie B (trei meciuri rămase, zece puncte în urma lui Udinese, ultima echipă deasupra liniei).