Indignare Foștii mari fotbaliști se  revoltă : „Ăsta nu e fotbalul cu care am crescut” + Postecoglou: „O să explodez!”
Roy Keane (foto: Imago)

IndignareFoștii mari fotbaliști se revoltă: „Ăsta nu e fotbalul cu care am crescut” + Postecoglou: „O să explodez!”

• Meciul Germania - Danemarca, 2-0, a avut două momente decise după intervenția VAR.
  • Reprezentativa lui Kasper Hjulmand a părăsit EURO 2024, iar experții spun că video-arbitrajul ia decizii exagerate.
„Ridicol!” Selecționerul Danemarcei a criticat  deciziile VAR : „Nu așa ar trebui să fie fotbalul!”
„Ridicol!”Selecționerul Danemarcei a criticat deciziile VAR: „Nu așa ar trebui să fie fotbalul!”

Roy Keane, fostul căpitan al lui Manchester United, a declarat la ITV:

„Sunt întotdeauna critic la adresa fundașilor care ies să se apere cu mâinile la spate, dar văd de ce se întâmplă. Acum îmi pare rău pentru fundași.

Te gândești că nu ai cum să îți ții echilibrul așa. Pur și simplu, nu pot accepta că a fost penalty la acea fază.

Ce ar trebui să facă apărătorii? Să-și pună mâinile la spate și să-și piardă echilibrul? Jucătorul din fața ta va încerca să te dribleze și tu nu ai cum să-ți păstrezi echilibrul.

Ăsta nu e fotbalul cu care noi am crescut și pe care-l iubim. Genul ăsta de decizii… Cred că dacă nu se dădea penalty oamenii nu se întrebau a doua zi de ce n-a fost dat”.

Nu va fi niciodată OK din punctul meu de vedere. Îmi pare rău, nu înțeleg de ce VAR-ul intră atât de mult în știință. Din punctul meu de vedere, regulile au luat-o razna! Ian Wright, fost mare internațional englez

Ange Postecoglou: „Dacă mai aud asta o dată, o să explodez!”

Antrenorul lui Tottenham, Ange Postecoglou, e de părere că nu ar fi trebuit acordat penalty la faza din minutul 51, când Andersen a atins cu mâna mingea șutată de David Raum.

„Aceasta este problema. Nu Michael Oliver ia decizia! El a văzut acțiunea, a considerat că nu era necesar să dea penalty. Asta e problema mea.

Dacă mai aud o singură persoană spunând că VAR nu rearbitrează o fază, voi exploda! Serios, e exact ceea ce face video-arbitrajul!

Nu cred că pentru decizii de genul ăsta am adus tehnologia VAR. Acea decizie, din punctul meu de vedere, e una ușoară. Așa cum a zis și Roy, dacă nu se dădea penalty, nimeni n-ar fi vorbit despre asta a doua zi.

Nu vorbim aici despre Michael Oliver, nu-l criticăm pe central, criticăm tehnologia, lucru pe care eu îl fac mereu. Dacă arbitrul nu dădea penalty, am fi zis OK, așa a văzut-o el”, a încheiat Postecoglou.

Ce s-a întâmplat în Germania - Danemarca 2-0

• Golul lui Joachim Andersen a fost anulat pentru un ofsaid milimetric ('48) la Thomas Delaney în faza de construcție.
alt-text alt-text
Thomas Delaney (ilustrat în portocaliu), în ofsaid din cauza degetului de la picior
  • Câteva minute mai târziu ('51), Andersen a fost penalizat pentru henț în careu, iar Kai Havertz a transformat penalty-ul și a adus Germania în avantaj.

Germania, gazda EURO 2024, va juca în runda următoare împotriva învingătoarei din meciul Spania - Georgia.

Spre sferturi!   România - Olanda : ce „11” pregătește Iordănescu + fanii „tricolori” fac deja atmosferă în Munchen
12:03
Spre sferturi! România - Olanda: ce „11” pregătește Iordănescu + fanii „tricolori” fac deja atmosferă în Munchen
Spre sferturi! România - Olanda : ce „11” pregătește Iordănescu + fanii „tricolori” fac deja atmosferă în Munchen
01.07
CR7, între Agonie și extaz Portugalia - Slovenia 0-0, 3-0 d. pen. Lusitanii se califică în „sferturi”, unde vor întâlni  Franța
01.07
CR7, între Agonie și extazPortugalia - Slovenia 0-0, 3-0 d. pen. Lusitanii se califică în „sferturi”, unde vor întâlni Franța
CR7, între Agonie și extaz Portugalia - Slovenia 0-0, 3-0 d. pen. Lusitanii se califică în „sferturi”, unde vor întâlni Franța
„prostUL NAIBII!”  De Bruyne  a jignit  un jurnalist + a vorbit despre retragerea din națională