Victorie muncită  Universitatea Craiova câștigă  la limită  duelul cu Sepsi
Sepsi Sf. Gheorghe - Universitatea Craiova 1-2. Captură Prima Sport

Victorie muncită Universitatea Craiova câștigă la limită duelul cu Sepsi

• Universitatea Craiova a câștigat la limită duelul cu Sepsi, scor 2-1, din etapa a cincea din Liga 1.

Universitatea Craiova își continuă seria pozitivă și după meciul cu Sepsi OSK, din etapa a cincea din Liga 1.

„Nu glumesc!”  Bernd Storck  a exclus  din lot doi jucători înaintea meciului cu Universitatea Craiova

După 30 de minute echilibrate, oltenii au deschis scorul prin Alexandru Mitriță, care a finalizat cu o scăriță spectaculoasă peste Niczuly, la capătul unui triunghi de pase la care au mai participat Baiaram și Paradela.

Replica celor de la Sepsi a venit în minutul 44, dar Neskovic și Debeljuh nu au reușit să-l învingă pe Laurențiu Popescu.

Repriza secundă a fost una electrizantă, cu multe ocazii la ambele porți. Popescu s-a remarcat la lovitura de cap a lui Marius Coman, dar nu a mai avut ce să facă în minutul 69, când Debeljuh a restabilit egalitatea.

Mitriță, din nou decisiv pentru olteni

Echipa antrenată de Constantin Gâlcă a dat lovitura prin același Alexandru Mitriță, în minutul 82.

Căpitanul oltenilor a reușit „dubla” cu un șut spectaculos, sub bară, din interiorul careului, după o diagonală a lui Alexandru Crețu. Mijlocașul intrat la pauză a văzut cartonașul roșu în minutul 90+5, în urma cumulului de galbene.

După acest rezultat, Universitatea Craiova urcă pe primul loc, cu 11 puncte, la egalitate de puncte cu Oțelul Galați.

Sepsi - Universitatea Craiova 1-2

• Au marcat: Debeljuh ('69) / Mitriță ('32, '82)
  • 4.732 spectatori au asistat la meci

Final de meci! Universitatea Craiova se impune la limită și urcă provizoriu în fotoliul de lider.

Min.90+5 - Alexandru Crețu a văzut „roșu” în fața ochilor, după ce a primit al doilea cartonaș galben al meciului.

Min.85 - Schimbare la Sepsi: Iese Sota, intră Hajdin.

Min.82- GOOOL Universitatea Craiova, 1-2! Alexandru Mitriță reușește „dubla” cu o execuție sub bară, din interiorul careului.

Min.78 - Cartonaș galben pentru Universitatea Craiova: Bancu plachează un adversar la mijlocul terenului și este avertizat.

Min.74 - Schimbare la Universitatea Craiova: iese Parandela, intră Bancu.

Min.69 - GOOOL Sepsi, 1-1! Debeljuh marchează după o fază controversată. Mingea trimisă de Ciobotariu în bara transversală a sărit în fața porții, acolo unde atacantul croat a fost pe fază.

Min.68 - Cartonaș galben Universitatea Craiova. Popescu este avertizat pentru tragere de timp.

Min.67 - Ocazie mare Sepsi! Lovitura de cap a lui Debeljuh se duce puțin pe lângă poarta lui Popescu.

Min.66 - Triplă schimbare la Sepsi: ies Kallaku, Oteliță și Neskovic, intră Drăghiceanu, Siger și Oroian

Min.59 - Popescu se remarcă pentru a treia oară în acest meci, la lovitura de cap a lui Marius Coman din jurul punctului cu var.

Min.58 - Schimbare la Universitatea Craiova. Iese Koljic, intră Mora.

Min.56 - Ocazie uriașă ratată de Universitatea Craiova! Oltenii scap pe contraatac, Ndong centrează pentru Crețu, care recentrează excelent pentru Koljic, dar șutul acestuia din doar câțiva metri se duce mult peste poartă.

Min.50 - Schimbare la Universitatea Craiova. Iese Oshima, intră Crețu.

Min.46 - Start în repriza secundă! Ambele echipe efectuează primele schimbări! Iese Breij, intră Coman pentru Sepsi, în timp ce la Craiova iese Bairam, intră Barbu.

Min.45+4 - Cartonaș galben pentru Sepsi! Mino Sota este avertizat după o intervenție asupra lui Koljic la mijlocul terenului.

Min.45+1 - Popescu iese din nou în evidență cu o intervenție excelentă la lovitura de cap a lui Neskovic.

Prima repriză va fi prelungită cu 4 minute

Min.44 - Dublă intervenție a lui Popescu la încercările lui Neskovic și Debeljuh.

Min.38 - Primul cartonaș galben al partidei! Ndong îl faultează din spate pe Oteliță și este avertizat.

Min.32 - GOOOL Craiova, 0-1! Alexandru Mitriță marchează cu o scăriță spectaculoasă peste Niczuly la capătul unei faze la care au mai participat Baiaram și Paradela.

Min.12 - Kallaku este busculat de Vlădoiu la limita careului de 16 metri. Gazdele cer penalty, dar arbitrul acordă doar corner pentru covăsneni.

• Rezerve: Lung, Căpățînă, Gașpar, Zajkov, Badelj, Bancu, Crețu, Houri, Danciu, Barbu, Bana, Montoya
  • Absenți: Screciu (în recuperare), A. Ivan (accidentat)
  • Antrenor: Constantin Gâlcă
  • Stadion: Sepsi Arena (Sfântu Gheorghe)
  • Arbitru: Petrescu Radu (Bucureşti). A1: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti). A2: Badea Marius (Râmnicu Vâlcea). Arbitru VAR: Cojocaru Adrian Viorel (Galaţi). Asistent VAR: Vişan Florian Alexandru (Galaţi)

Constantin Gâlcă: „Sepsi este o echipă omogenă”

Craiova și Sepsi au adunat câte 8 puncte după primele 4 etape din Liga 1, iar Constantin Gâlcă susține că gruparea covăsneană poate pune probleme oricui.

Va fi un meci complicat. Sepsi este o echipă omogenă, și-au păstrat mulți jucători. Sunt organizați, au o intensitate bună în joc și agresivă.

Venim după un meci pe care nu l-am câștigat pe teren propriu, mai ales că făcusem o partidă foarte bună cu Maribor, sperăm la o victorie acum. Atitudinea băieților este bună”, a afirmat Gâlcă.

22 de meciuri directe
au avut loc până acum între Sepsi și Craiova. Covăsnenii au câștigat 6 partide, gruparea din Bănie s-a impus de 11 ori, iar 5 meciuri s-au terminat la egalitate.

Bernd Storck: „Trebuie să-l oprim pe Mitriță”

La rândul său, Bernd Storck a avut numai cuvinte de laudă la adresa adversarilor și a spus că jucătorii săi vor trebui să găsească o modalitate prin care să-l oprească pe Mitriță.

„Întâlnim o echipă foarte puternică. Dacă te uiţi la ultima noastră partidă împotriva lor putem observa că nu a fost una de succes. Ne dorim să jucăm mai bine de această dată, pentru că evoluăm acasă şi trebuie să obţinem un rezultat bun.

Craiova are o echipă bună, nu are doar un 11 foarte bun. Au făcut un meci foarte bun în returul cu Maribor, au câştigat, dar, din păcate păcate pentru ei, nu au trecut în turul următor.

Ne cunoaştem între noi. Ştim că au jucători importanţi, iar Mitriţă este un jucător excelent, care poate face diferenţa şi trebuie să-l oprim. Cred că asta ar fi cheia unui rezultat bun pentru noi”, a declarat Storck.

1 singură înfrângere
a suferit Sepsi în ultimele 9 meciuri disputate pe teren propriu. A venit chiar împotriva Universității Craiova, pe 21 aprilie, scor 1-3.