VIDEO CM de Înot: David Popovici, locul patru în finala de la 200 m liber - Atât de aproape de o medalie

David Popovici a fost primul de fiecare dată după primele trei bazine, dar finalul cursei de 200 m liber din cadrul CM de Înot nu a fost unul strălucit pentru sportivul nostru. David a fost depășit de trei dintre rivali și a încheiat cursa în afara podiumului (cu timpul de 1:44.90).

David PopoviciFoto: Lee Jin-man / AP / Profimedia

Cu aproximativ 30 de metri înainte de finalul cursei, David Popovici era încă primul. A urmat însă o perioadă dificilă, iar metru cu metru sportivul nostru a pierdut timp în raport cu principalii rivali.

Finalul cursei l-a găsit pe campionul din 2022 al probei pe locul al patrulea, el ratând dramatic prezența pe podium.

Pentru înotătorul român va urma participarea în proba de 100 m liber de la Fukuoka (serii și semifinale pe 26 iulie, marea finală pe 27 iulie).

8 Felix Auboeck (Austria) 1:46.40

David Popovici, locul 4 în finala de la 200 m liber din cadrul CM de Înot de la Fukuoka

Ultimul bazin. Din păcate, după o cursă pe care a dominat-o, David Popovici a pierdut mult pe ultimii 30 de metri și a încheiat cursa pe locul 4.

Are un ritm fantastic, este tot primul și la ultima întoarcere.

Este primul, are ceva avantaj. Tot primul și după al doilea bazin.

A întors primul după primul bazin.

A început cursa, a fost al patrulea imediat după start.

Mulți români prezenți în tribunele bazinului din Fukuoka.

Imagini de la Fukuoka. Înotătorii intră în bazin. Și-a făcut apariția și David Popovici, va concura pe culoarul 4 (cel mai bun timp).

Se apropie ora de start a marii finale. Multe emoții.

Conform gsp.ro, David a început încălzirea pe uscat la ora 12:30 (ora României). După un sfert de oră, a intrat în bazin acolo unde s-a antrenat pe culoarul 4, cel de pe care va concura în marea finală.

A fost supravegheat de Adrian Rădulescu (antrenorul său), Dragoș Luscan și Marcel Ivan. A ieșit din bazin la ora 13:12. La finalul sesiunii, Popovici și-a salutat părinții și iubita, aceștia fiind prezenți la Fukuoka pentru a-l susține.

David a avut cel mai bun timp în semifinalele probei (a oprit cronometrul la 1:44.70), iar în marea finală va concura de pe culoarul 4.

De știut

• David este al treilea cel mai rapid înotător din istorie pe această distanță (1:42.97, la CE Roma 2022), după germanul Paul Biedermann (1:42.00) şi legenda americană Michael Phelps (1:42.96).

Cum au arătat culoarele la marea finală de la 200 m liber

1 Kieran Smith (SUA - 23 de ani)

2 Matthew Richards (Marea Britanie - 20 de ani)

3 Sunwoo Hwang (Coreea de Sud - 20 de ani)

4 David Popovici (România - 18 ani)

5 Luke Hobson (SUA - 20 de ani)

6 Tom Dean (Marea Britanie - 23 de ani)

7 Hojoon Lee (Coreea de Sud - 22 de ani)

David Popovici, dublu campion european și mondial în vara lui 2022

David Popovici a cucerit două medalii de aur la CE Natație de la Roma din august 2022, sportivul nostru fiind de neoprit în proba regină de 100 m liber , dar și în cea de 200 m liber.

Reamintim că în luna iunie a anului 2022, David Popovici a făcut dubla la CM de Natație de la Budapesta, el reușind să se impună în probele de 100 m liber și 200 m liber.

De-a lungul Campionatului Mondial de Natație un singur sportiv reușise să câștige probele de 100 și 200 m liber de la aceeași ediție.

Se întâmpla în urmă cu 49 de ani, iar cel care bifa această performanță se numește Jim Montgomery (SUA - are în prezent 67 de ani). Ediția din acel an a competiției a fost găzduită de Belgrad.

S-ar putea să te intereseze și:

Cazul Yamal ia amploare Liga Profesionistă din Spania  îi denunță la poliție  pe ultrașii rasiști de la El Clasico
16:22
Cazul Yamal ia amploareLiga Profesionistă din Spania îi denunță la poliție pe ultrașii rasiști de la El Clasico
Cazul Yamal ia amploare Liga Profesionistă din Spania îi denunță la poliție  pe ultrașii rasiști de la El Clasico
Drăguș, certat de colegi!  Românul are probleme tot mai mari la Trabzon: înlocuit la pauză,  conflict în vestiar  după meci
16:17
Drăguș, certat de colegi! Românul are probleme tot mai mari la Trabzon: înlocuit la pauză, conflict în vestiar după meci
Drăguș, certat de colegi!  Românul are probleme tot mai mari la Trabzon: înlocuit la pauză, conflict în vestiar după meci
Barcelona, 4 secrete vitale  ANALIZĂ.  Cum renaște Barça datorită lui Hansi Flick:  disciplină, tactică, La Masia, Lewandowski
13:21
Barcelona, 4 secrete vitaleANALIZĂ. Cum renaște Barça datorită lui Hansi Flick: disciplină, tactică, La Masia, Lewandowski
Barcelona, 4 secrete vitale ANALIZĂ.  Cum renaște Barça datorită lui Hansi Flick:  disciplină, tactică, La Masia, Lewandowski
FCSB - Rapid, războiul galeriilor  Ultrașii din Giulești își șicanează rivalii. Mai multe  bannere ironice  au apărut peste noapte în București
14:15
FCSB - Rapid, războiul galeriilor Ultrașii din Giulești își șicanează rivalii. Mai multe bannere ironice au apărut peste noapte în București
FCSB - Rapid, războiul galeriilor  Ultrașii din Giulești își șicanează rivalii. Mai multe bannere ironice au apărut peste noapte în București
„Sunt înnebunit după Man”  Cine e antrenorul italian fascinat de  cel mai în formă  tricolor. Românul, lăudat și de un campion mondial
12:48
„Sunt înnebunit după Man” Cine e antrenorul italian fascinat de cel mai în formă tricolor. Românul, lăudat și de un campion mondial
„Sunt înnebunit după Man”  Cine e antrenorul italian fascinat de cel mai în formă tricolor. Românul, lăudat și de un campion mondial
Cifrele umilinței  Real Madrid - Barcelona 0-4:  statistici spectaculoase  despre „instrucția” de pe Bernabeu
10:01
Cifrele umilinței Real Madrid - Barcelona 0-4: statistici spectaculoase despre „instrucția” de pe Bernabeu
Cifrele umilinței  Real Madrid - Barcelona 0-4: statistici spectaculoase despre „instrucția” de pe Bernabeu
„N-am mai rezistat”  Florentin Petre, prima reacție după ce a fost surprins  plângând  pe banca lui Dinamo