VIDEO Europa League. Astra a remizat cu Celtic, scor 1-1. Adio Europa/  Rio Ave- Steaua 2-2  Keseru, superexecutie din foarfeca. Steaua egaleaza in ultimul minut de joc

VIDEO Europa League. Astra a remizat cu Celtic, scor 1-1. Adio Europa/ Rio Ave- Steaua 2-2 Keseru, superexecutie din foarfeca. Steaua egaleaza in ultimul minut de joc

Formatia Astra Giurgiu a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), partida disputata, joi, pe teren propriu, in compania echipei scotiene Celtic Glasgow, in etapa a patra a grupei D a Ligii Europa si nu mai are nicio sansa sa acceda in 16-imile competitiei, potrivit Mediafax. Astra ramane pe ultimul loc in grupa avand doar un punct.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

In celalalt meci al grupei, Dinamo Zagreb a pierdut surprinzator acasa cu 5-1 partida cu Salzburg.

Grupa D

1. Salszburg 10 puncte

2. Celtic 8 puncte

3. Dinamo Zagreb 3 puncte

4. Astra 1 puncte

FinalRio Ave- Steaua 2-2/ Dinamo Kiev-Aaalborg 2-0

Steaua Bucuresti a smuls un rezultat de egalitate in ultimul minut al prelungirilor pe terenul celor de la Rio Ave si pastreaza sanse reale de calificare din grupa. Ros-albastrii au inceput bine partida si au avut ocaziile mai mari, dar au avut multe momente in care au disparut din joc. Diego Lopes a deschis scorul pentru portughezi in minutul 35, iar Keseru a egalat in minutul 60 printr-o executie spectaculoasa din foarfeca. Arbitrul a acordat ult prea usor un penalty si acelasi Lopes o ducea pe Rio Ave in avantaj. Jocul Stelei a dezamagit pe final, dar norocul le-a suras, Filip reusind egalarea in ultimul minut al prelungirilor dupa o lovitura libera executata de Keseru, mingea a fost repsinsa de zid, a urmat o recentrare in careu, Chipciu a sutat, iar mingea deviata a aajuns la Filip care a inscris cu un sut din 7 m.

Steaua a acumulat 7 puncte in grupa J si ocupa locul doi dupa Dinamo Kiev care are 9 puncte. Aalborg se afla pe 3 cu 6 puncte, iar urmatorul meci al Stelei de pe terenul danezilor se anunta unul decisiv pentru calificare.

Golurile gazdelor au fost marcate de Diego Lopes, in minutele 35 si 77, al doilea din penalti, in timp ce pentru Steaua au inscris Keseru '60 si Filip '90+4, potrivit Mediafax.

1-0: Ukra a centrat din lovitura libera de pe partea dreapta si Diego Lopes a deschis scorul cu o lovitura de cap de la 7 metri.

1-1: Filip a centrat din partea stanga si Keseru a inscris spectaculos din cadere de la 8 metri.

2-1: Diego Lopes a transformat penaltiul acordat de arbitrul Marcin Borski dupa un fault in careu comis de Papp asupra lui Tarantini.

2-2: Chipciu a sutat la poarta, defensiva portughezilor a blocat mingea, dar balonul a ajuns la Filip care a inscris cu un sut de la 7 metri.

Rio Ave: Ederson - Nuno Lopes, Marcelo, Prince, Tiago Pinto - Wakaso, Tarantini - Ukra, Diego Lopes (Vilas Boas '80), Del Valle (Bressan '59) - Esmael Goncalves (Ahmed Hassan '68). Antrenor: Pedro Martins.

Steaua: Arlauskis - Papp, Szukala, Varela, Filip - Prepelita, Sanmartean - Ad. Popa (Bourceanu '75), Chipciu, Tanase - Keseru. Antrenor: Constantin Galca.

Grupa J

1. Dinamo Kiev 9 puncte

2. Steaua Bucuresti 7 puncte

3. Aalborg 6 puncte

4 Rio Ave 1 punct

„Statul risipește bani”  Crin Antonescu, fostul președinte interimar al României, vrea ca  rentele viagere ale sportivilor să fie dezghețate  și actualizate la nivelul economiei anului 2024
Jocurile Olimpice
19:49
„Statul risipește bani” Crin Antonescu, fostul președinte interimar al României, vrea ca rentele viagere ale sportivilor să fie dezghețate și actualizate la nivelul economiei anului 2024
Plângere șocantă   CNA a judecat o sesizare care acuza că un comentator nu i-a pronunțat numele unei echipe din România  doar în limba maghiară
Liga 2
17:30
Plângere șocantă CNA a judecat o sesizare care acuza că un comentator nu i-a pronunțat numele unei echipe din România doar în limba maghiară
Plângere șocantă  CNA a judecat o sesizare care acuza că un comentator nu i-a pronunțat numele unei echipe din România doar în limba maghiară
„La Rapid sunt bisericuțe”Fostul conducător al giuleștenilor consideră că nu există unitate în vestiar
07.10
Badosa, acuzată de rasism  O fotografie postată de fostul #2 WTA i-a scandalizat pe asiatici:  „Greșeala mea, nu mai fac”
Tenis
19:19
Badosa, acuzată de rasism O fotografie postată de fostul #2 WTA i-a scandalizat pe asiatici: „Greșeala mea, nu mai fac”
Badosa, acuzată de rasism  O fotografie postată de fostul #2 WTA i-a scandalizat pe asiatici: „Greșeala mea, nu mai fac”
Dat afară din Superligă!   Clubul a anunțat rezilierea contractului, după doar 6 luni
07.10
Dat afară din Superligă! Clubul a anunțat rezilierea contractului, după doar 6 luni
Șut are ruptură!  Mijlocașul va părăsi cantonamentul naționalei și va pleca la „vraciul”  Marijana.  Ce șanse are  să joace în Dinamo - FCSB
07.10
Șut are ruptură! Mijlocașul va părăsi cantonamentul naționalei și va pleca la „vraciul” Marijana. Ce șanse are să joace în Dinamo - FCSB
Șut are ruptură!  Mijlocașul va părăsi cantonamentul naționalei și va pleca la „vraciul”  Marijana. Ce șanse are să joace în Dinamo - FCSB
Păcălit de impresari, a dormit pe străzi  Fotbalistul ajuns în Liga 3 spune că  nu renunță : „Vreau să devin profesionist”
Liga 3
07.10
Păcălit de impresari, a dormit pe străzi Fotbalistul ajuns în Liga 3 spune că nu renunță: „Vreau să devin profesionist”
Păcălit de impresari, a dormit pe străzi  Fotbalistul ajuns în Liga 3 spune că nu renunță : „Vreau să devin profesionist”
Convocare surpriză  Mircea Lucescu  a anunțat cine e jucătorul chemat în locul lui Șut
07.10
Convocare surprizăMircea Lucescu a anunțat cine e jucătorul chemat în locul lui Șut
Convocare surpriză Mircea Lucescu a anunțat cine e jucătorul chemat în locul lui Șut