Istorie Olympiacos - Fiorentina 1-0. Grecii  au câștigat  primul trofeu european intercluburi
Olympiacos-Fiorentina 1-0, în finala Conference League Foto: Imago Images

IstorieOlympiacos - Fiorentina 1-0. Grecii au câștigat primul trofeu european intercluburi

• Olympiacos a câștigat finala Conference League, după ce a învins-o pe Fiorentina, scor 1-0.
  • Jucătorii antrenați de Jose Luis Mendilibar (63 de ani) au făcut istorie și au adus Greciei primul trofeu european intercluburi.

Olympiacos face istorie și câștigă trofeul Conference League

Impulsionați de atmosfera creată de fanii prezenți pe Stadionul Olimpic din Atena, Olympiacos a avut prima șansă de a marca. Portughezul Podence a șutat de la marginea careului, dar Terraciano a fost la post.

Replica italienilor nu a întârziat să apară, însă Kouame și Belotti nu au nimerit ținta.

Milenkovic a reușit să înscrie, dar golul său din minutul 9 a fost anulat pentru o poziție neregulamentară.

Până la pauză, Fiorentina a mai avut două șanse bune, dar nici Bonaventura și nici Gonzalez nu l-au putut învinge pe Tzolakis.

După pauză, Milenkovic putea să-și ia revanșa pentru golul anulat, dar a trimis cu capul pe lângă poarta grecilor. Olympiacos a ratat și ea o ocazie importantă în minutul 80.

Meciul s-a dus în prelungiri, iar grecii au reușit să dea lovitura cu 4 minute înainte de final.

În minutul 116, El Kaabi a ajuns foarte bine la o centrare expediată în fața porții și l-a învins pe Terracciano cu capul, marcând golul victoriei pentru gruparea din Grecia.

Echipele de start:

Olympiacos: Tzolakis - Rodinei, Retsos, Carmo, Ortega - Hezze, Iborra - Podence, Chiquinho, Fortounis - El Kaabi
Antrenor: Jose Luis Mendilibar

Fiorentina: Terracciano - Dodo, Milenkovic, L. Martinez, Biraghi - Mandragora, Arthur - Gonzalez, Bonaventura, Kouame - Belotti
Antrenor: Vincenzo Italiano