Rugby Europe Championship: România, învinsă categoric de Georgia în primul meci al anului

Naţionala Georgiei a învins cu scorul de 41-13 (8-6) reprezentativa României, în primul meci din Rugby Europe Championship (REC) 2020, disputat sâmbătă, pe Dinamo Arena, din Tbilisi, scrie Agerpres.

HotNews.roFoto: Hotnews

Partida a fost una echilibrată în prima repriză, gazdele desprinzându-se însă decisiv după pauză pe fondul unui număr nepermis de mare de greşeli tehnico-tactice comise de ''Stejari''.

Lelos a deschis scorul în minutul 7 printr-un eseu reuşit de Tedo Abzhandadze, netransformat, Florin Vlaicu reducând din diferenţă după doar trei minute prin fructificarea unei lovituri de pedeapsă.

Prin acelaşi Vlaicu tricolorii au trecut în avantaj din minutul 21, tot ca urmare a concretizării unei lovituri de penalitate, însă georgienii au marcat şi ei din aceeaşi procedură, prin Abzhandadze, şi au intrat la cabine în avantaj, 8-6.

În mitanul secund, deşi ''Stejarii'' au dat la început semne că vor reuşi să revină în joc, au comis ulterior mai multe erori, atât în fazele de atac cât şi în defensivă, permiţând georgienilor să preia controlul partidei şi să se desprindă clar pe tabela de marcaj.

În minutul 47, Mirian Modebadze a marcat primul eseu al reprizei a doua, netransformat, dar Vlaicu a restabilit egalitatea, prin eseul din minutul 51, transformat tot de el.

Minutul 54 a fost probabil şi momentul psihologic al meciului. Florin Vlaicu a ratat o lovitură de pedeapsă, mingea ajungând apoi în posesia georgienilor care au finalizat faza cu un eseu al lui Beka Gigaşvili, transformat de Abzhandadze.

Jocul s-a desfăşurat apoi practic într-o singură direcţia, spre buturile ''Stejarilor'', gazdele izbutind până la fluierul final alte trei eseuri, două prin Davit Kacharava şi unul aparţinând lui Giorgi Chkoidze, toate transformate de Abzhandadze.

Georgia, care a obţinut şi punctul bonus ofensiv, a intrat şi în posesia Cupei Antim Ivireanu care se acordă învingătoarei din confruntările directe.

În alte două meciuri ale primei etape din REC 2020, Rusia a cedat acasă în faţa Spaniei cu 12-31, iar Portugalia a învins Belgia cu 17-12.

Următoarea partidă a României va fi pe 8 februarie în deplasare, contra Portugaliei.

La Tbilisi, echipa României a jucat în următoarea formulă: 1. Constantin Pristaviţă (CSM Ştiinţa Baia Mare), 2. Eugen Căpăţână (Timişoara Saracens), 3. Alexandru Ţăruş (Zebre Rugby), 4. Ionuţ Mureşan (Timişoara Saracens), 5. Johan Van Heerden (CS Dinamo), 6. Dorin Lazăr (Timişoara Saracens), 7. Dragoş Ser (CSA Steaua), 8. Cristi Chirica (CSM Ştiinţa Baia Mare), 9. Florin Surugiu (C) (CSA Steaua), 10. Daniel Plai (CSA Steaua), 11. Ionuţ Dumitru (CSA Steaua), 12. Florin Vlaicu (CSA Steaua), 13. Cătălin Fercu (Timişoara Saracens), 14. Marius Simionescu (Timişoara Saracens), 15. Ionel Melinte (Timişoara Saracens)

Rezerve: 16. Ovidiu Cojocaru (CSM Ştiinţa Baia Mare), 17. Iulian Hartig (CSM Ştiinţa Baia Mare), 18. Adrian Moţoc (Agen Rugby), 19. Adrian Ion (ACS Tomitanii Constanţa), 20. Tudor Boldor (CSA Steaua), 21. Tudor Bratu (CS Dinamo), 22. Robert Neagu (CSA Steaua), 23. Cosmin Manole (CS Dinamo)

Staff-ul tehnic: Andrew Robinson - antrenor principal, Laşa Tavarkiladze - antrenor asistent, Sosene Anesi - antrenor asistent, Florin Taşcă - preparator fizic.

„În curând vom fi Steaua”  Care este  statusul procesului  pentru marcă: „Nu ne batem joc”
07.10
„În curând vom fi Steaua” Care este statusul procesului pentru marcă: „Nu ne batem joc”
„În curând vom fi Steaua”  Care este statusul procesului pentru marcă: „Nu ne batem joc”
Dat afară din Superligă!   Clubul a anunțat rezilierea contractului, după doar 6 luni
07.10
Dat afară din Superligă! Clubul a anunțat rezilierea contractului, după doar 6 luni
Șut are ruptură!  Mijlocașul va părăsi cantonamentul naționalei și va pleca la „vraciul”  Marijana.  Ce șanse are  să joace în Dinamo - FCSB
07.10
Șut are ruptură! Mijlocașul va părăsi cantonamentul naționalei și va pleca la „vraciul” Marijana. Ce șanse are să joace în Dinamo - FCSB
Șut are ruptură!  Mijlocașul va părăsi cantonamentul naționalei și va pleca la „vraciul”  Marijana. Ce șanse are să joace în Dinamo - FCSB
Păcălit de impresari, a dormit pe străzi  Fotbalistul ajuns în Liga 3 spune că  nu renunță : „Vreau să devin profesionist”
Liga 3
07.10
Păcălit de impresari, a dormit pe străzi Fotbalistul ajuns în Liga 3 spune că nu renunță: „Vreau să devin profesionist”
Păcălit de impresari, a dormit pe străzi  Fotbalistul ajuns în Liga 3 spune că nu renunță : „Vreau să devin profesionist”
Convocare surpriză  Mircea Lucescu  a anunțat cine e jucătorul chemat în locul lui Șut
07.10
Convocare surprizăMircea Lucescu a anunțat cine e jucătorul chemat în locul lui Șut
Convocare surpriză Mircea Lucescu a anunțat cine e jucătorul chemat în locul lui Șut
„Zici că-i apicultor”😄   După Kounde, un alt star din naționala Franței  a surprins  prin ținută la reunirea „Les Bleus”
Campionate
07.10
„Zici că-i apicultor”😄 După Kounde, un alt star din naționala Franței a surprins prin ținută la reunirea „Les Bleus”
„Zici că-i apicultor”😄  După Kounde, un alt star din naționala Franței a surprins prin ținută la reunirea „Les Bleus”
Alex Dobre la Rapid    Oficial : giuleștenii l-au prezentat pe internaționalul român, care a fost dorit și de CFR
Stranieri
07.10
Alex Dobre la Rapid Oficial: giuleștenii l-au prezentat pe internaționalul român, care a fost dorit și de CFR
Alex Dobre la Rapid  Oficial : giuleștenii l-au prezentat pe internaționalul român, care a fost dorit și de CFR
Probleme la Sibiu  Acționarul principal de la Hermannstadt a decis  să se retragă : „Rezultatele vorbesc de la sine! Nu dai zile libere după ce iei 8 goluri”
07.10
Probleme la Sibiu Acționarul principal de la Hermannstadt a decis să se retragă: „Rezultatele vorbesc de la sine! Nu dai zile libere după ce iei 8 goluri”
Probleme la Sibiu  Acționarul principal de la Hermannstadt a decis să se retragă : „Rezultatele vorbesc de la sine! Nu dai zile libere după ce iei 8 goluri”