Serie A: AC Milan, lider după o victorie categorică / Înfrângere pentru Roma lui Mourinho – Rezultatele zilei

AC Milan s-a instalat confortabil pe prima poziție din Serie A, după victoria fără dubii în fața lui Torino, scor 4-1. În schimb, AS Roma a acumulat doar un punct după două etape.

Olivier GiroudFoto: Hollandse Hoogte / Shutterstock Editorial / Profimedia

AC Milan – Torino 4-1 / Verona – AS Roma 2-1, în etapa a doua din Serie A

Formația lui Stefano Pioli a deblocat tabela de pe San Siro abia în minutul 33, după golul lui Christian Pulisic, dar Torino a egalat după doar trei minute prin Schuurs.

Milan s-a distanțat înainte de pauză, după reușitele lui Olivier Giroud din penalti, în minutul 43 și Theo Hernandez, în al doilea minut al prelugirilor.

O nouă lovitură de pedeapsă transformată de același Giroud în minutul 65 i-a dus pe rossoneri pe prima poziție a campionatului din Italia.

După o remiză în prima etapă pe teren propriu cu Salernitana (2-2), echipa antrenată de Jose Mourinho nu a reușit încă prima victorie din acest sezon.

Verona a deschis scorul după doar patru minute prin Duda, iar Ngonge a majorat diferența în prelungirile primei reprize.

Cu o posesie superioară, AS Roma a reușit să reducă din diferență prin algerianul Houssem Aouar în minutul 56, dar nu a profitat nici de superioritatea numerică obținută după eliminarea lui Hien din minutul 84.

Cagliari – Inter / luni

GERMANIA - SCOȚIA 5-1  Mannschaft de  5 stele ! Spectacol în primul meci de la EURO 2024
Campionatul European
14.06
GERMANIA - SCOȚIA 5-1 Mannschaft de 5 stele! Spectacol în primul meci de la EURO 2024
GERMANIA - SCOȚIA 5-1 Mannschaft de 5 stele ! Spectacol în primul meci de la EURO 2024
EURO 2024, Ghid complet Tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
14.06
EURO 2024, Ghid completTot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
Dinamo Reloaded   Kopic  a spus câte transferuri mai vrea să facă în această vară