Steaua - Petrolul 2-1/ Razbunarea lui Nikolic

Atacantul Stefan Nikolic a marcat in minutul 83 golul decisiv prin care Steaua a castigat la limita jocul cu Petrolul Ploiesti: 2-1 si bucurestenii raman in cursa pentru titlu, la 5 puncte distanta de liderul CFR Cluj, cu cinci etape inainte de finalul stagiunii. Prahovenii au avut 1-0 (Hamza '32), dar au fost egalati cu cateva minute inaintea pauzei (Tibi Balan '39), apoi au cazut fizic, cedand teritoriul si posesia in partea secunda.

Stefan NikolicFoto: HotNews / DP

Nikolic a adus punctele Stelei, raspunzand astfel suporterilor care l-au fluierat in momentul in care l-au vazut in primul "11".

"Am fost suparat, cand am vazut ca sunt huiduit. Eu ma astept sa fiu sustinut de suporteri, nu sa fiu huiduit", a spus Nikolic dupa meci.

Atitudinea suporterilor a fost alimentata de o stire aparuta saptamana trecuta, inaintea derby-ului cu Rapid, conform careia Nikolic nu va ramane in Ghencea dupa acest campionat, urmand sa fie cumparat de Rapid.

"Nikolic ramane la Steaua!", a fost declaratia patronului stelist dupa jocul cu Petrolul, sugerand ca va plati Timisoarei suma de 800.000 de euro, pentru a-l achizitiona definitiv pe atacant.

In acelasi timp, finantatorul Stelei s-a declarat pesimist privind soarta luptei pentru campionat: "Daca ma chinui cu Petrolul, inseamna ca nu merit titlul. Daca juca Tanase din prima repriza, era 3-0. Asa, a jucat Florin Costea care a inotat. Terenul nu e bazin de inot".

"Am ales acest prim 11 cu Nikolic si Florin Costea, pentru ca jucam din trei in trei zile si vreau sa mai rotesc jucatorii, pentru a se odihni. Tanase stia de luni ca nu va fi titular", a explicat Mihai Stoichita alegerea distributiei de start.

"Ma asteptam la un punct si chiar la o victorie pe terenul Stelei. Cand am vazut cu ce echipa vor incepe, am fost surprins foarte placut, pentru ca prima repriza a fost dominata de noi. Dupa pauza, l-am pierdut pe Hamza, accidentat, si am cazut fizic. Steaua a facut diferenta din punct de vedere fizic si, sigur, prin diferenta de valoare dintre anumiti jucatori" - Gigi Multescu, antrenor Petrolul.

Golul sezonului!   VIDEO cu reușita : Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
05.10
Golul sezonului! VIDEO cu reușita: Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
Golul sezonului!  VIDEO cu reușita : Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
„Vreau CFR CAMPIOANĂ”   MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare  foarte ciudat ”
05.10
„Vreau CFR CAMPIOANĂ” MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare foarte ciudat
„Vreau CFR CAMPIOANĂ”  MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare foarte ciudat ”
Selmani, out  Nu poate merge la națională din cauza  accidentării , Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
05.10
Selmani, out Nu poate merge la națională din cauza accidentării, Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
Selmani, out  Nu poate merge la națională din cauza accidentării , Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
Lixandru, diagnostic crunt  Mijlocașul lui FCSB a primit  verdictul  după accidentarea din meciul cu PAOK
05.10
Lixandru, diagnostic crunt Mijlocașul lui FCSB a primit verdictul după accidentarea din meciul cu PAOK
Lixandru, diagnostic crunt  Mijlocașul lui FCSB a primit  verdictul după accidentarea din meciul cu PAOK
Lipă, alături de Ciolacu  Șefa Sportului l-a însoțit pe Marcel Ciolacu, liderul PSD, la depunerea candidaturii la  prezidențiale
05.10
Lipă, alături de Ciolacu Șefa Sportului l-a însoțit pe Marcel Ciolacu, liderul PSD, la depunerea candidaturii la prezidențiale
Alex Dobre, la Rapid?     Răsturnare de situație  pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
05.10
Alex Dobre, la Rapid? Răsturnare de situație pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
Alex Dobre, la Rapid?   Răsturnare de situație pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
IFTIME FACE ECHIPA  Patronul lui  FC Botoșani  schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
05.10
IFTIME FACE ECHIPA Patronul lui FC Botoșani schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
IFTIME FACE ECHIPA  Patronul lui FC Botoșani schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
Erou pentru Rayo   Andrei Rațiu,  decisiv  la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid
05.10
Erou pentru Rayo Andrei Rațiu, decisiv la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid
Erou pentru Rayo  Andrei Rațiu, decisiv la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid