Handbal (f): România a câștigat medalia de bronz la CE U19

Echipa națională de handbal a României U19 a câștigat duminică medalia de bronz la Campionatul European, după ce a învins Portugalia în finala mică, scor 39-32.

Minge de handbalFoto: Anke Waelischmiller/Sven Simon / AFP / Profimedia

România a cucerit din nou bronzul european după 16 ani - Fetele au învins Portugalia în finala mică

Învinsă în faza semifinalelor la Campionatul European de Handbal sub 19 ani de naționala Ungariei, România s-a revanșat în finala mică și a cucerit medalia de bronz după o pauză de 16 ani.

Tricolorele au învins naționala Portugaliei în finala mică a competiției găzduite la Pitești, scor 39-32.

Naționala sub 19 ani a mai realizat o performanță similară în anul 2007, când a învins Suedia. Atunci, Cristina Neagu a fost a doua cea mai bună marcatoare a competiției, cu 54 de goluri.

„O rușine!” Incidente grave au întârziat 80 de minute finala Copa America! Fanii au leșinat la porțile stadionului!
Campionate
03:37
King Carlos!Alcaraz - Djokovic 6-2, 6-2, 7-6. Ibericul își apără trofeul din 2023
Tenis
14.07
„Ceva nu merge bine” Dan Petrescu, nemulțumit după victoria cu Dinamo
14.07
Infernal A slăbit 3 kilogramela meciul cu Dinamo: „Ăsta nu e fotbal, riscăm viețile jucătorilor!”