Prima victorie Gloria Buzău o învinge pe Poli Iași după ce a întors scorul prin  dubla lui Matos
Poli Iași - Gloria Buzău (sursă foto: sportpictures)

Prima victorieGloria Buzău o învinge pe Poli Iași după ce a întors scorul prin dubla lui Matos

• Poli Iași a fost învinsă de Gloria Buzău, scor 1-2, într-un meci din cadrul etapei a 3-a din Liga 1.
VAR de 11 minute!  Analize interminabile  și un penalty foarte ușor acordat în Poli Iași - Gloria Buzău

Gloria Buzău a reușit o revenire spectaculoasă la Iași, după ce a fost condusă și putea să încheie prima repriză cu un deficit și mai mare.

Buzoienii au întors scorul și au obținut toate cele trei puncte, urcând pe locul 7 în clasament, în timp ce Poli Iași a căzut pe locul 9, cu o singură victorie după primele trei etape.

Ricardo Matos reusește dubla și aduce victoria Gloriei Buzău

În minutul 29, golul lui Alin Roman a fost validat după o verificare de 6 minute.

Ulterior, în minutul 45+1, arbitrul Iulian Dima a consultat VAR timp de aproximativ 5 minute pentru a acorda un penalty pentru Poli Iași, pe care Roman l-a ratat în minutul 45+6.

12 minute
de prelungire au fost acordate în prima repriză, în ciuda faptului că inițial erau doar 6

În prelungirile primei reprize, Ricardo Matos a marcat pentru Gloria Buzău, în minutul 45+12!

Continuând să impresioneze, Matos a realizat dubla în minutul 51, la doar 6 minute de la reluarea jocului, stabilind astfel scorul final al meciului.

Poli Iași - Gloria Buzău 1-2

• Au marcat: Alin Roman (min. 29) / Ricardo Matos (45+12, 51)

Min. 90+5 - Final de meci

Min. 89 - Tănasă este avertizat cu un cartonaș galben.

Min. 88 - Iese Roman și intră Moreira da Silva.

Min. 83 - Două schimbări realizate de Gloria Buzău. Marcatorul dublei, Ricardo Matos, părăseşte terenul, iar în locul lui intră Budescu. Ișfan este înlocuit de Pîrvulescu.

Min. 79 - Teixeira trimite un șut puternic din apropierea careului mic, dar mingea trece pe lângă poartă.

Min. 73 - Poli Iași îl introduce pe Matei Tănasă în locul lui Stefanovici.

Min. 72 - Poli Iași efectuează o schimbare: iese Ștefanovici și intră Tănasă. Gloria Buzău face două modificări: iese Țescan și intră Dumitru, iar Prejmerean îi cedează locul lui Canadjija.

Min. 71 - Teșcan și Prejmerean sunt avertizați cu câte un cartonaș galben

Min. 63 - Matos șutează din interiorul careului, dar mingea trece pe lângă poarta lui Ailenei.

Min. 59 - Alin Dobrosavlevici primește un cartonaș galben.

Min. 56 - A ieșit Cătălin Itu și a intrat Miskovic.

Min. 51 - Gol! Ricardo Matos reușește să marcheze o dublă și să întoarcă scorul.

Min. 46 - Turda este avertizat cu un cartonaș galben.

Min. 46 - La Poli Iași, Tailson iese de pe teren și este înlocuit de Gheorghe. Buzoienii fac și ei o schimbare, Traore părăsește terenul, iar în locul lui intră Stan.

Min. 46 - Partida s-a reluat!

Min. 45+12 - Gol! Ricardo Matos egalează printr-un gol spectaculos.

Min. 45+6 - Alin Roman ratează ocazia de a majora scorul. Greab a parat şutul fotbalistului care a marcat primul gol.

Min. 45+5 -Arbitrul Iulian Dima, după consultarea VAR, acordă penalty.

Min. 45+1 - O ocazie a celor de la Poli Iași este analizată VAR din nou, acum din cauza unui fault comis de buzoieni.

Min. 45 - Partidei i-au fost acordate alte 6 minute de prelungire

Min. 36 - Partida este reluată după 6 minute, iar golul este considerat valabil.

Min. 29 - Golul este analizat VAR.

Min. 29 - Gol! Alin Roman deschide scorul dintr-o lovitură liberă care îl găsește poziționat greșit pe Greab.

Min. 16 - Itu șutează spre poarta lui Greab, dar balonul trece peste bara transversală.

Min. 11 - Tailson este taxat cu un cartonaș galben pentru simulare, după ce a căzut în careul buzoienilor.

Min. 1 - Partida a început!

Poli Iași-Gloria Buzău, echipele de start

Poli Iași: Ailenei - Todoroski, Fl. Ilie, Samayoa, R. Ispas - A. Roman, Bordeianu, Itu, Stefanovici - Harrison, Tailson

Rezerve: T. Niga - Moreira da Silva, Atanaskoski, M. Tănasă, D. Ciobanu, Goncalo Teixeira, V. Gheorghe, A. Gheorghiță, L. Mihai, Araujo, Guilherme, Miskovic

Antrenor: Tony da Silva

Rezerve: Railean, Gladun, Canadija, D. Benzar, David Tavares, Sg. Pîrvulescu, Al. Stan, I. Gheorghe, Cr. Dumitru, Ct. Budescu, T. Călin

Gloria Buzău: Greab – Scheda, Turda, Dobrosavlevici, Sălceanu – C. Traore, Prejmerean, Akhmatov, Tescan – Ricardo Matos, Ișfan.

Antrenor: Andrei Prepeliță

Stadion: Emil Alexandrescu
Arbitru: Dima Iulian / Asistenți: Grigoriu Mircea Mihail, Necula Mihaita
Arbitru VAR: Trandafir Cristina Mariana

Poli Iași-Gloria Buzău. Rezultatele din primele două etape

Poli Iași are o singură victorie după primele două etape din Liga. Trupa antrenată de Tony da Silva a pierdut primul meci al sezonului, 0-1 în deplasare cu Sepsi, apoi a învins-o cu 1-0 pe rivala din Moldova, FC Botoșani.

De partea cealaltă, Gloria Buzău a făcut un egal fără goluri în prima etapă, cu Hermannstadt, iar etapa trecută a pierdut acasă, 1-2 cu Sepsi, după un meci dramatic.

Matos a reușit egalarea în prelungiri pentru echipa lui Prepeliță, însă arbitrii din camera VAR au anulat reușita pe motiv de ofsaid.

Poli Iași, un singur eșec acasă în 2024

Poli Iași are un singur meci pierdut în campionat pe teren propriu, 1-2 cu UTA, meci disputat sezonul trecut, în aprilie.

În 2024, Poli Iași are golaveraj 10:4 la meciurile jucate pe teren propriu. Poli și Gloria se întâlnesc pentru prima dată în Liga 1. Sezonul trecut, cele două echipe au făcut egal, 1-1, în ambele întâlniri din Liga 2.

„Știm că Buzăul își dorește să obțină prima victorie în campionat, au făcut două meciuri bune. Dar noi dacă suntem pozitivi, suntem greu de învins.

Au un antrenor bun, îmi place mult Prepeliță, am vorbit cu el și când era antrenor la FC Argeș”, a declarat Tony da Silva la conferința de presă

Gloria Buzău a câștigat ultima dată la Iași în 2021, pe vremea când antrenor era Cristi Pustai. După meciul de la Iași, Buzăul are trei etape de foc, cu Dinamo, Rapid și Universitatea Craiova.

„La Iași, trebuie să repetăm ce am făcut bun în partea a doua a meciului cu Sepsi, trebuie să fim curajoși pentru că nu avem nimic de pierdut. Sper să obținem punct sau puncte”, a declarat Andrei Prepeliță