CM Tenis de masă (m): România, victorie clară cu Anglia - Calificarea la JO 2024, misiune imposibilă

Echipa masculină a României s-a calificat în optimile Campionatului Mondial de tenis de masă pe echipe de la Busan (Coreea de Sud), după ce a învins reprezentativa Angliei, scor 3-0.

Ovidiu IonescuFoto: Kyusung Gong / AP / Profimedia

România, duel cu China în optimile CM Tenis de masă masculin

Victoria din 16-imi a venit după meciurile câștigate de Eduard Ionescu, Ovidiu Ionescu și Darius Movileanu. Cele două selecționate s-au mai întâlnit de două ori în ultimul an: a fost 3-1 pentru România la Jocurile Europene și 3-2 pentru Anglia la Campionatul European.

Eduard Ionescu – Tom Jarvis 3-0 (12-10, 11-5, 11-7)

Ovidiu Ionescu – Paul Drinkhall 3-2 (3-11, 8-11, 11-8, 11-8, 11-8)

Darius Movileanu – Samuel Walker 3-1 (11-2, 10-12, 11-7, 11-7).

„Tricolorii” vor avea o misiune imposibilă în încercarea de a ajunge în sferturi (performanță sinonimă cu prezența la Jocurile Olimpice de la Paris): se vor duela cu China, principală favorită și campioană olimpică en-titre.

Întâlnirea dintre România și China va avea loc miercuri, de la ora 13:00 (ora României), și va putea fi urmărită AICI.

De știut:

• Lotul este alcătuit din Ovidiu Ionescu, Eduard Ionescu, Darius Movileanu, Andrei Istrate, Iulian Chiriţă, antrenorii Andrei Filimon, Ionuţ Seni şi kinetoterapeutul Adrian Mîrza. Delegaţia României cuprinde şi psihologul: Mioara Şincan.
  • Campionatele Mondiale pe echipe sunt criteriu de calificare pentru JO Paris 2024, iar primele opt echipe vor avea asigurată calificarea directă la Jocurile Olimpice.

Lionel Messi, de neoprit  Starul argentinian,  trei goluri  în 11 minute » Inter Miami va juca la Campionatul Mondial al Cluburilor
10:16
Lionel Messi, de neoprit Starul argentinian, trei goluri în 11 minute » Inter Miami va juca la Campionatul Mondial al Cluburilor
Lionel Messi, de neoprit  Starul argentinian, trei goluri în 11 minute » Inter Miami va juca la Campionatul Mondial al Cluburilor
Dezamăgire pentru Alibec  Atacantul Farului, după ce n-a prins  nici un minut  cu Cipru și Lituania: „Chiar mă așteptam să joc”
09:39
Dezamăgire pentru Alibec Atacantul Farului, după ce n-a prins nici un minut cu Cipru și Lituania: „Chiar mă așteptam să joc”
Dezamăgire pentru Alibec  Atacantul Farului, după ce n-a prins nici un minut cu Cipru și Lituania: „Chiar mă așteptam să joc”
„Dinamo poate să câștige”   Ioan Andone  crede că dinamoviștii au șanse mari contra lui FCSB + Laude pentru Kopic
09:00
„Dinamo poate să câștige” Ioan Andone crede că dinamoviștii au șanse mari contra lui FCSB + Laude pentru Kopic
„Dinamo poate să câștige”  Ioan Andone crede că dinamoviștii au șanse mari contra lui FCSB + Laude pentru Kopic
A CREZUT ÎN VISUL SĂU   Vali Crețu , interviu plin de emoție pentru GOLAZO.ro: „Nu-i doresc nimănui să treacă prin ce am trecut eu”
09:18
A CREZUT ÎN VISUL SĂU Vali Crețu, interviu plin de emoție pentru GOLAZO.ro: „Nu-i doresc nimănui să treacă prin ce am trecut eu”
A CREZUT ÎN VISUL SĂU  Vali Crețu , interviu plin de emoție pentru GOLAZO.ro: „Nu-i doresc nimănui să treacă prin ce am trecut eu”
Enigmaticul Zima  Portarul ceh, despre transferul la FCSB:  „Vom vedea”  + Remiză bună cu CFR: „Și pentru noi, și pentru ei”
19.10
Enigmaticul Zima Portarul ceh, despre transferul la FCSB: „Vom vedea” + Remiză bună cu CFR: „Și pentru noi, și pentru ei”
Enigmaticul Zima  Portarul ceh, despre transferul la FCSB:  „Vom vedea” + Remiză bună cu CFR: „Și pentru noi, și pentru ei”
CONFLICT LA CFR    VIDEO  Moment tensionat între Dan Petrescu și Louis Munteanu
19.10
CONFLICT LA CFR VIDEO Moment tensionat între Dan Petrescu și Louis Munteanu
CONFLICT LA CFR  VIDEO Moment tensionat între Dan Petrescu și Louis Munteanu
Drama unui superjucător  Căpitanul lui Chelsea  a pierdut 680 de zile și 129 de meciuri  din cauza accidentărilor
19.10
Drama unui superjucător Căpitanul lui Chelsea a pierdut 680 de zile și 129 de meciuri din cauza accidentărilor
Drama unui superjucător  Căpitanul lui Chelsea a pierdut 680 de zile și 129 de meciuri din cauza accidentărilor
Tony Da Silva uimește  Discurs surprinzător, după imaginile șocante oferite de Pancu:  „Sunt mândru  de ce a făcut”