VIDEO ATP Acapulco: Rafael Nadal, victorie lejeră la debut - Ibericul îl va întâlni pe Nick Kyrgios în optimi

După doi ani de absență, Rafael Nadal (2 ATP) a revenit la turneul ATP de la Acapulco (Mexic), înregistrând o victorie fără emoții în fața germanului Mischa Zverev (76 ATP), scor 6-3, 6-3. În turul al doilea al competiției, ibericul îl va înfrunta pe australianul Nick Kyrgios (72 ATP).

Rafal Nadal este principalul favorit al competiției de la Acapulco, unde a câștigat două titluri pe zgură, în 2005 și 2013, iar în 2017 a fost învins în finală de Sam Querrey, pe hard.

Pentru jucătorul spaniol este al doilea turneu din acest an, după participarea la Australian Open, unde a fost învins categoric în finală de Novak Djokovic (scor 6-3, 6-2, 6-3).

În optimile de la Acapulco, Nadal va da piept cu Nick Kyrgios, care a trecut în primul tur de italianul Andreas Seppi (49 ATP), scor 6-3, 7-5. Scorul întâlnirilor directe dintre cei doi jucători este 3-2 în favoarea lui Nadal. Ultima confruntare a fost câștigată de Nadal, în 2017, în finala turneului de la Beijing, scor 6-2, 6-1.

Diego Schwartzman (ARG/N.4) - Marius Copil (ROM) 6-3, 4-6, 6-1

Alex De Minaur (AUS/N.5) - Nicolas Jarry (CHI) 7-6 (7/5), 7-6 (7/2)

Feliciano Lopez (ESP) - Dusan Lajovic (SRB) 6-7 (3/7), 6-2, 7-5

David Ferrer (ESP) - Tennys Sandgren (USA) 7-6 (7/5), 7-6 (7/3)

David Ferrer - Alexander Zverev (2)

Turneul de la Acapulco (din categoria "500") se dispută în perioada 25 februarie - 2 martie 2019. Suprafața de joc este hard (outdoor). Principalii favoriți ai întrecerii sunt Rafael Nadal, Alexander Zverev, John Isner și Diego Schwartzman. În 2018, trofeul a fost câștigat de Juan Martin Del Potro, care a declarat forfait la ediția din acest an.