VIDEO Australian Open: Roger Federer, in sferturi dupa un meci de cinci seturi cu Kei Nishikori

Aventura lui Roger Federer la Australian Open continua, dupa ce duminica elvetianul l-a invins in cinci seturi, scor 6-7(4), 6-4, 6-1, 4-6, 6-3, pe Kei Nishikori (cap de serie numarul cinci). Fostul lider mondial s-a calificat in sferturile Grand Slam-ului de la Melbourne, acolo unde va da piept cu surprinzatorul Mischa Zverev.

Roger Federer, la Australian OpenFoto: australianopen.com

Federer a avut parte de un meci foarte dificil cu Kei, unul din cei mai combativi jucatori din circuit. Inceputul de partida a fost unul modest pentru elvetian, niponul distantandu-se relativ rapid la 5-1. Fedex a avut insa o tresarire de orgoliu, a revenit incredibil si a dus meciul in tie-break. Nishikori a fost insa mai lucid, mai inspirat, iar primul set i-a revenit cu 7-4 in tie-break.

Roger a schimbat insa partitura tactica, a fost mai agresiv, a luat mingea din urcare, a gasit liniile in multe momente si a reusit nenumarate lovituri direct castigatoare. Federer a dominat categoric urmatorele doua seturi, castigate cu 6-4 si 6-1.

In setul al treilea, Federer a avut sanse de break la 2-2, insa a facut unele cadouri, iar Kei si-a salvat in extremis serviciul. A urmat un moment de cadere in jocul elvetianului, iar Nishikori a facut break-ul. A fost momentul care a stabilit castigatorul (6-4).

Federer a vorbit in mai multe randuri despre pregatirea fizica intensa pe care a facut-o in lunile in care a absentat din circuit, iar roadele s-au vazut din plin in decisiv. Roger s-a deplasat bine pe teren, nelasand in niciun moment impresia ca pe 8 august va implini 36 de ani...Federer a servit incredibil, a fost activ la retur, iar reverul a gasit niste culoare fabuloase pe alocuri. Elvetianul a castigat decisivul cu 6-3, la capatul unui meci care a durat trei ore si 23 de minute.

In sferturi, jucatorul cu cele mai multe titluri de Grand Slam din istorie (n.r. 17) il va intalni pe Mischa Zverev (50 ATP - Germania), cel care l-a invins duminica pe Andy Murray.

Statistica partidei Roger Federer vs Kei Nishikori:

Asi: 24-5

Duble greseli: 6-5

Puncte castigate cu primul serviciu: 80% - 68%

Puncte castigate cu al doilea serviciu: 48% - 42%

Puncte castigate la fileu: 29/44(66%) - 19/30(63%)

Puncte de break castigate: 7/18(39%) - 3/10(30%)

Lovituri castigatoare: 83-42

Greseli nefortate: 47-32

Total puncte castigate: 170-142

Distanta alergata: 2832,2 metri - 2917,3 metri.

S-au disputat duminica in optimile de la AO:

17-Roger Federer - 5-Kei Nishikori 6-7(4) 6-4 6-1 4-6 6-3

12-Jo-Wilfried Tsonga - Daniel Evans 6-7(4) 6-2 6-4 6-4

4-Stanislas Wawrinka - Andreas Seppi 7-6(2) 7-6(4) 7-6(4)

Mischa Zverev - 1-Andy Murray 7-5 5-7 6-2 6-4.

Punctul meciului, reusit de Roger Federer:

Rezumatul partidei Federer vs Nishikori:

„La Rapid sunt bisericuțe”Fostul conducător al giuleștenilor consideră că nu există unitate în vestiar
07.10
Dat afară din Superligă!   Clubul a anunțat rezilierea contractului, după doar 6 luni
07.10
Dat afară din Superligă! Clubul a anunțat rezilierea contractului, după doar 6 luni
Șut are ruptură!  Mijlocașul va părăsi cantonamentul naționalei și va pleca la „vraciul”  Marijana.  Ce șanse are  să joace în Dinamo - FCSB
07.10
Șut are ruptură! Mijlocașul va părăsi cantonamentul naționalei și va pleca la „vraciul” Marijana. Ce șanse are să joace în Dinamo - FCSB
Șut are ruptură!  Mijlocașul va părăsi cantonamentul naționalei și va pleca la „vraciul”  Marijana. Ce șanse are să joace în Dinamo - FCSB
Păcălit de impresari, a dormit pe străzi  Fotbalistul ajuns în Liga 3 spune că  nu renunță : „Vreau să devin profesionist”
Liga 3
07.10
Păcălit de impresari, a dormit pe străzi Fotbalistul ajuns în Liga 3 spune că nu renunță: „Vreau să devin profesionist”
Păcălit de impresari, a dormit pe străzi  Fotbalistul ajuns în Liga 3 spune că nu renunță : „Vreau să devin profesionist”
Convocare surpriză  Mircea Lucescu  a anunțat cine e jucătorul chemat în locul lui Șut
07.10
Convocare surprizăMircea Lucescu a anunțat cine e jucătorul chemat în locul lui Șut
Convocare surpriză Mircea Lucescu a anunțat cine e jucătorul chemat în locul lui Șut
„Nu plec!” Marius Șumudică nu renunță la Rapid: „Mi-am dorit prea mult să vin aici” + „Meciul cu FCSB nu este mai important decât restul”
00:00
„Nu plec!” Marius Șumudică nu renunță la Rapid: „Mi-am dorit prea mult să vin aici” + „Meciul cu FCSB nu este mai important decât restul”
Alex Dobre la Rapid    Oficial : giuleștenii l-au prezentat pe internaționalul român, care a fost dorit și de CFR
07.10
Alex Dobre la Rapid Oficial: giuleștenii l-au prezentat pe internaționalul român, care a fost dorit și de CFR
Alex Dobre la Rapid  Oficial : giuleștenii l-au prezentat pe internaționalul român, care a fost dorit și de CFR
Probleme la Sibiu  Acționarul principal de la Hermannstadt a decis  să se retragă : „Rezultatele vorbesc de la sine! Nu dai zile libere după ce iei 8 goluri”
07.10
Probleme la Sibiu Acționarul principal de la Hermannstadt a decis să se retragă: „Rezultatele vorbesc de la sine! Nu dai zile libere după ce iei 8 goluri”
Probleme la Sibiu  Acționarul principal de la Hermannstadt a decis să se retragă : „Rezultatele vorbesc de la sine! Nu dai zile libere după ce iei 8 goluri”