VIDEO Dinamo s-a salvat de la retrogradare – „Câinii” rămân în SuperLigă după un meci slab

Dinamo București a reușit să se salveze de la retrogradare, după ce a terminat la egalitate, scor 0-0, pe terenul celor de la Csikszereda Miercurea Ciuc, în manșa secundă a barajului. În tur, dinamoviștii câștigaseră cu scorul de 2-0.

Csikszereda – Dinamo 0-0 (în tur 0-2), în barajul de menținere/promovare în SuperLiga

După 2-0 în manșa tur a barajului, Dinamo a reușit să se mențină în SuperLigă și pentru sezonul viitor, după un meci în care nu a convins.

Csikszereda a abordat partida de la Miercurea Ciuc mult mai hotărâtă și a început să amenințe poarta lui Golubovic încă din primele minute.

Din păcate pentru antrenorul Robert Ilyeș, Jebari și Veres s-au accidentat și au fost înlocuiți înainte de pauză.

Cu o posesie de peste 60% și nu mai puțin de 14 ocazii ratate, divizionara secundă nu a reușit să înscrie și să relanseze soarta barajului, iar sezonul viitor va evolua tot în Liga 2.

Principalele momente ale partidei:

Min 90+3: Fluier final. Dinamo rămâne în SuperLigă.

Min 90: S-au arătat trei minute de prelungiri.

Min 80: O nouă ocazie pentru gazde, șutul lui Jelena este reținut de Golubovic.

Min 59: Două ocazii într-un singur minut pentru Csikszereda. Csuros și Nagy trec aproape de deschiderea scorului.

Min 55: Gal Andrezly primește o minge în careu și șutează la colțul scurt, dar mingea șterge plasa laterală.

Min 48: Ocazie uriașă Csikszereda. Makrai centrează din partea stângă, iar Babati, singur și cu toată poarta în față, reia alături.

Min 46: Arbitrul Horațiu Feșnic fluieră startul părții secunde.

Min 45+6: Se încheie prima repriză cu un asalt al gazdelor la poarta celor de la Dinamo.

Min 45: De la margine s-au arătat șase minute de prelungiri.

Min 42: Formația din Miercurea Ciuc mai pierde un jucător înainte de pauză, Veres părăsind și el terenul accidentat.

Min 28: Csikszereda și-a pierdut cel mai important jucător. Marocanul Soufiane Jebari a resimțit dureri în urma unui sprint și a părăsit terenul sprijinit de stafful medical.

Min 24: Dennis Politic nimerește transversala cu un șut din unghi, dar arbitrul fluieră ofsaid.

Min 21: Partida a fost întreruptă pentru două minute, după ce unui suporter din galeria dinamoviștilor i s-a făcut rău. Reprezentanții medicali au intervenit imediat.

Min 13: Gazdele marchează prin Jebari, care reușește un șut superb de la 25 de metri, dar golul este anulat pentru un ofsaid anterior.

Min 1: A început partida de la Miercurea Ciuc.

Echipele de start:

Csikszereda: 33. Gyenge – 23. Nagy, 5. Kelemen, 13. Csuros, 3. Apro – 8. Veres, 53. Szondi – 77. Gal Andrezly, 10. Jebari, 9. Babati – 7. Makrai. Antrenor: Robert Ilyeș

Rezerve: 1. Karacsony – 17. Bloj, 57. Gergely, 2. Gheralia, 32. Jelena, 16. Pinter, 98. Ronai, 91. Vita

Dinamo: 1. Golubovic – 2. De Moura, 23. Patriche, 28. Homawoo, 31. Amzăr – 18. Pavicic, 8. Gnahore, 77. Milanov – 22. Bani, 19. Abdallah, 17. Politic. Antrenor: Zeljko Kopic

Rezerve: 39. Răilean – 20. Bordușanu, 98. Costin, 32. Edgar Ie, 7. Gregorio, 27. Grigore, 10. Iglesias, 16. Ilic, 30. Roșu

Partida se dispută pe Stadionul Municipal din Miercurea Ciuc și îl are la centru pe arbitrul Horațiu Feșnic.