Africa de Sud, campioana lumii la rugby - Victorie dramatică cu Noua Zeelandă

Africa de Sud a câștigat pentru a patra oară în istorie Campionatul Mondial. Campioana en-titre și-a apărat titlul cucerit în 2019, după ce a învins Noua Zeelandă pe Stade de France, scor 12-11.

Noua Zeelandă - Africa de Sud, finala CM Rugby 2023Foto: Lewis Joly / AP / Profimedia

Africa de Sud și-a apărat titlul mondial în Franța - All Blacks, mai bine de o repriză în inferioritate numerică după eliminarea căpitanului Sam Cane

Africa de Sud a reușit să își apere titlul mondial cucerit în anul 2019, după ce a învins Noua Zeelandă pe Stade de France, într-o finală intensă din punct de vedere fizic.

Africanii au început foarte sus jocul și s-au desprins ușor pe tabelă, grație loviturilor de pedeapsă transformate de Pollard (minutele 4, 13, 19, 35).

O lovitură grea pentru All Blacks a fost eliminarea căpitanului Sam Cane, care primise inițial cartonașul galben.

În a doua repriză, neozeelandezii au revenit în meci grație unui eseu reușit de Beauden Barett (min 58). Din păcate pentru All Blacks, Jordie Barrett a irosit o lovitură de pedeapsă (min 74) care le-ar fi putut aduce titlul mondial.

Cine a câștigat Cupa Mondială de rugby de-a lungul timpului

Noua Zeelandă (1987, 2011, 2015)

Africa de Sud (1995, 2007, 2019, 2023)

Australia (1991, 1999)

Anglia (2003).

Noua Zeelandă - Africa de Sud, 11-12 , în finala CM Rugby 2023

Final! Africa de Sud este vechea și noua campioană mondială!

Min 74: Jordie Barrett irosește o lovitură de pedeapsă.

Min 73: Cartonaș galben pentru Cheslin Kolbe.

Min 60: Richie Mo’unga ratează o lovitură de pedeapsă.

Min 58: Eseu pentru Noua Zeelandă! Beauden Barrett este cel care reușește punctul.

Min 46: Cartonaș galben și pentru Siya Kolisi. 10 minute eliminare pentru căpitanul africanilor.

Min 41: Start în repriza a doua.

Pauză.

Min 39: Richie Mo’unga reduce din diferență dintr-o lovitură de pedeapsă.

Min 35: Pollard transformă încă o lovitură de pedeapsă.

Min 34: Lovitură grea pentru All Blacks. Sam Cane vede cartonașul roșu și devine primul jucător eliminat într-o finală de Campionat Mondial.

Min 29: Căpitanul Sam Cane primește cartonaș galben și este scos din joc pentru 10 minute.

Min 19: Pollard reușește să transforme o nouă lovitură de pedeapsă.

Min 17: Richie Mo’unga reduce din diferență dintr-o lovitură de pedeapsă.

Min 13: Pollard transformă fără emoții o nouă lovitură de pedeapsă pentru Springboks.

Min 4: Lovitură de pedeapsă pentru Africa de Sud, transformată de Pollard.

Min 3: Shannon Frizell a primit cartonașul galben și va lipsi pentru următoarele 10 minute, după ce a accidentat un adversar.

Min 1: Start de meci pe Stade de France. Atmosferă fantastică pe cel mai mare stadion din Franța.

Echipele de start:

Noua Zeelandă: Beauden Barrett; Will Jordan, Rieko Ioane, Jordie Barrett, Mark Tele’a; Richie Mo’unga, Aaron Smith; Ethan de Groot, Codie Taylor, Tyrel Lomax; Brodie Retallick, Scott Barrett; Shannon Frizell, Sam Cane (căpitan), Ardie Savea.

Rezerve: Samisoni Taukei’aho, Tamaiti Williams, Nepo Laulala, Samuel Whitelock, Dalton Papali’i, Finlay Christie, Damian McKenzie, Anton Lienert-Brown.

Africa de Sud: Damian Willemse; Kurt-Lee Arendse, Jesse Kriel, Damian de Allende, Cheslin Kolbe; Handré Pollard, Faf de Klerk; Steven Kitshoff, Mbongeni Mbonambi, Frans Malherbe; Eben Etzebeth, Franco Mostert; Siya Kolisi (căpitan), Pieter-Steph Du Toit, Duane Vermeulen.

Rezerve: Deon Fourie, Ox Nche, Trevor Nyakane, Jean Kleyn, RG Snyman, Kwagga Smith, Jasper Wiese, Willie Le Roux.

Golul sezonului!   VIDEO cu reușita : Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
05.10
Golul sezonului! VIDEO cu reușita: Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
Golul sezonului!  VIDEO cu reușita : Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
„Vreau CFR CAMPIOANĂ”   MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare  foarte ciudat ”
05.10
„Vreau CFR CAMPIOANĂ” MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare foarte ciudat
„Vreau CFR CAMPIOANĂ”  MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare foarte ciudat ”
Selmani, out  Nu poate merge la națională din cauza  accidentării , Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
05.10
Selmani, out Nu poate merge la națională din cauza accidentării, Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
Selmani, out  Nu poate merge la națională din cauza accidentării , Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
Lixandru, diagnostic crunt  Mijlocașul lui FCSB a primit  verdictul  după accidentarea din meciul cu PAOK
05.10
Lixandru, diagnostic crunt Mijlocașul lui FCSB a primit verdictul după accidentarea din meciul cu PAOK
Lixandru, diagnostic crunt  Mijlocașul lui FCSB a primit  verdictul după accidentarea din meciul cu PAOK
Lipă, alături de Ciolacu  Șefa Sportului l-a însoțit pe Marcel Ciolacu, liderul PSD, la depunerea candidaturii la  prezidențiale
Alte sporturi
05.10
Lipă, alături de Ciolacu Șefa Sportului l-a însoțit pe Marcel Ciolacu, liderul PSD, la depunerea candidaturii la prezidențiale
Alex Dobre, la Rapid?     Răsturnare de situație  pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
Stranieri
05.10
Alex Dobre, la Rapid? Răsturnare de situație pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
Alex Dobre, la Rapid?   Răsturnare de situație pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
IFTIME FACE ECHIPA  Patronul lui  FC Botoșani  schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
05.10
IFTIME FACE ECHIPA Patronul lui FC Botoșani schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
IFTIME FACE ECHIPA  Patronul lui FC Botoșani schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
Erou pentru Rayo   Andrei Rațiu,  decisiv  la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid
Stranieri
05.10
Erou pentru Rayo Andrei Rațiu, decisiv la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid
Erou pentru Rayo  Andrei Rațiu, decisiv la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid