Bianca Andreescu, în turul al doilea la Roland Garros – Primul meci după nouă luni

Revenită pe teren după o pauză de mai bine de nouă luni, Bianca Andreescu s-a impus în fața spaniolei Sara Sorribes Tormo (43 WTA), scor 7-5, 6-1, în runda inaugurală de la Roland Garros.

Bianca Andreescu, victorie la revenirea pe teren la Roland Garros

Campioană la US Open 2019, Bianca Andreescu a revenit pe teren în primul tur de la Roland Garros, după ce jucase ultima dată la WTA Montreal în august 2023.

Ajunsă pe locul 228 în ierarhia mondială, jucătoarea canadiană a avut nevoie de doar două seturi în fața spaniolei Sara Sorribes Tormo.

Primul set s-a jucat pe contre, iar cele două oponente s-au întrecut în greșeli, însă Andreescu a avut câștig de cauză înainte de tiebreak.

Bianca a intrat mult mai bine în setul secund, a pierdut un singur game și și-a asigurat calificarea după o oră și 35 de minute.

În turul al doilea, Bianca Andreescu o va întâlni pe rusoaica Anna Kalinskaya (25 WTA).

Grand Slamul de la Roland Garros are loc în perioada 26 mai - 9 iunie. Campionii en-titre de la Paris sunt Iga Swiatek și Novak Djokovic.

​Cine este Bianca Andreescu

În vârstă de 23 de ani, Bianca Andreescu a fost cel mai sus în ierarhia WTA pe 21 octombrie 2019, locul 4.

Are 189 de victorii și 91 de înfrângeri într-o carieră care până acum nu a fost deloc ferită de accidentări.

A adunat doar din premiile din tenis $8.955.897, iar în CV și-a trecut trei titluri WTA, toate cucerite în 2019: Indian Wells, Toronto și US Open (primele două de categorie WTA 1000, ultimul fiind Grand Slam).

Anul 2019 a fost unul de grație pentru Bianca, de la acel moment sportiva care reprezintă Canada nereușind să mai iasă în prim-planul tenisului mondial.

Cel mai bun bilanț a fost cel din 2019, cu 48 de victorii și doar 7 înfrângeri.

În sezonul 2023, spre exemplu, Andreescu a avut un bilanț negativ: s-a impus în 15 meciuri și a pierdut în 16.