Euro 2016 FOTOGALERIE Portugalia - Tara Galilor 2-0/ Portugalia, prima finalista a competitiei - Tara Galilor, eliminata

Portugalia este prima echipa calificata in finala Euro 2016, dupa ce s-a impus in fata Tarii Galilor, scor 2-0, in semifinala de pe Stade des Lumieres din Lyon. Lusitanii au obtinut prima victorie de la Euro in cele 90 de minute regulamentare. Golurile marcate de Ronaldo (50') si Nani (53') au stabilit castigatoarea. In marea finala, Portugalia se va intalni cu invingatoarea partidei Germania vs Franta.

Uefa l-a desemnat pe Cristiano Ronaldo (Portugalia) "omul meciului" Portugalia vs Tara Galilor.

Desfasurarea Live Text a partidei:

90+3' Final de meci. Portugalia - Tara Galilor 2-0. Portughezii s-au calificat in finala Euro 2016

90' Partida este prelungita cu 3 minute

86' Schimbare in echipa Portugaliei: iese Nani, intra Quaresma

85' Ronaldo scapa singur cu portarul, dar rateaza ocazia de a face dubla. Sutul sau, din unghi, se duce in plasa laterala

80' Bale trimite inca o data de la distanta, dar parada lui Rui Patricio face ca scorul sa ramana acelasi

78' Schimbare petru Portugalia: iese Adrien Silva, intra Moutinho

78'Ocazie Portugalia! Hennessey scapa mingea trimisa de Danilo, dar reuseste sa retina pe linia portii

77' Bale prinde un sut de la distanta, dar Rui Patricio este atent si retine

74' Portugalia face prima schimbare. Iese Renato Sanches, intra Andre Gomes

72' Ronaldo incaseaza si el cartonasul galben

71' Bruno Alves a fost avertizat cu cartonas galben

67' Bale centreaza in careu pana la Vokes, insa lovitura sa de cap nu prinde spatiul portii

66' Nani suteaza de la distanta si ii pune probleme lui Hennessey care nu reuseste sa respinga decat pana la Joao Mario, insa sutul acestuia se duce pe langa poarta

63' Robson-Kanu este inlocuit cu Simon Church

63' Ronaldo a executat perfect o lovitura libera din afara careului, iar mingea a trecut milimetric peste transversala portii lui Hennessey

62' Chester primeste cartonas galben dupa un fault asupra lui Ronaldo

58' Schimbare pentru Tara Galilor: iese Ledley, intra Sam Vokes

53' Gool Portugalia! Ronaldo suteaza din afara careului, mingea este deviata de Nani, care se afla complet liber in fata portii. Portugalia - Tara Galilor 2-0

50' Gool Portugalia! Ronaldo s-a desprins din marcaj si a marcat cu capul dupa un corner executat de Joao Mario. Cu aceasta reusita Ronaldo l-a egalat pe Platini in topul celor mai buni marcatori din istoria Campionatului European (9 goluri). Portugalia - Tara Galilor 1-0

46' A inceput repriza secunda

45' Arbitrul Jonas Eriksson fluiera sfarsitul primei parti. Portugalia - Tara Galilor 0-0

44' Ocazie Portugalia! Adrien Silva trimite o centrare de pe partea dreapta, Ronaldo castiga duelul aerian cu un adversar, reia cu capul, dar pe langa poarta

42' Ronaldo suteaza puternic de la marginea careului de 16 metri, insa Collins il blocheaza si mingea iese in corner

32' Sutul lui Adrien Silva trece mult pe langa poarta galezilor

26' Robson-Kanu centreaza foarte bine pana la King, care loveste cu capul din plonjon, mingea este deviata de Fonte si arbitrul acorda lovitura de colt pentru galezi

23' Bale suteaza din afara careului, insa mingea se duce in bratele lui Hennessey

21' Bale centreaza in fata portii, dar Rui Patricio intervine si retine din fata lui Ledley

19' Ashey Williams executa scurt un corner de pe partea stanga, Bale reia din prima, dar peste poarta

16' Joao Mario suteaza de la marginea careului, insa mingea trece pe langa poarta lui Hennessey

10' Cedric centreaza de pe partea dreapta in careu, dar Collins respinge cu capul de langa Cristiano Ronaldo. Mingea ajunge pana la Joao Mario care centreaza pentru acelasi Ronaldo, dar atacantul nu reuseste preluarea

8' Joe Allen primeste cartonas galben pentru un fault asupra lui Nani

3' Ronaldo recupereaza o minge si avanseaza spre poarta Tarii Galilor, dar este blocat de un adversar la marginea careului. Arbitrul lasa jocul sa continue

A inceput meciul de la Lyon. Tara Galilor a avut lovitura de start

Echipele de start:

Portugalia: Rui Patricio - Guerreiro, Fonte, B. Alves, Cedric - Adrien Silva, Danilo, Joao Mario - Renato Sanches - Cr. Ronaldo, Nani. Antrenor: Fernando Santos

Tara Galilor: Hennessey - Gunter, Chester, Collins, A. Williams, N. Taylor - Allen, Ledley, King - Robson-Kanu, Bale. Antrenor: Chris Coleman

Portugalia s-a calificat in semifinalele Euro 2016 dupa ce s-a impus in sferturi in fata reprezentativei Poloniei la loviturile de departajare, scor 5-3. La finalul celor 90 de minute regulamentare, scorul a fost egal, 1-1.

Tara Galilor este surpriza semifinalelor de la Euro 2016, dupa ce a eliminat-o in sferturi pe nationala Belgiei, scor 3-1.

Portugalia si Tara Galilor s-au mai intalnit doar de trei ori pana acum, fiind 2 victorii pentru portughezi si o victorie pentru galezi. Golaveraj: 7-4 pentru Portugalia.

Arbitrul desemnat pentru aceasta semifinala este suedezul Jonas Eriksson.

Sursa foto: Uefa.com/ Getty Images

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
00:05
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”