Francezii fac legea si la feminin: Bartoli a umilit-o pe Jelena Jankovic

Marion Bartoli a trimis-o acasa pe jucatoarea de tenis numarul unu mondial, Jelena Jankovic. Intr-un meci de doar 82 de minute, frantuzoaica a dominat categoric partida si a scos-o din ritm pe sarboaica. Dupa doua seturi (1-6, 4-6) slabe, sarboaica rateaza calificarea in sferturile de finala ale turneului Australian Open.

Jankovic a inceput meciul cum nu se putea mai prost, permitandu-i adversarei sa conduca in primul set cu 5-0. A rezistat eroic celor doua mingi de set pe care le-a avut Marion Bartoli, dar a comis o dubla greseala si i-a oferit primul set adversarei dupa jumatate de ora de joc.

In setul secund, numarul unu mondial a reusit sa obtina doua break-uri, dar nu a putut sa castige pe propriul serviciu. Siguranta loviturilor i-a oferit lui Marion Bartoli o victorie impresionanta si meritata.

"Nu mi-am miscat deloc picioarele. Nu am fost in joc, din anumite motive. Nici eu nu stiu care sunt acelea. Cand am incercat sa ma concentrez asupra meciului, lucrurile nu au mai functionat pentru mine. Am adoptat o tactica gresita. Loviturile mele nu au fost exact asa cum le vroiam", a explicat Jankovic.

"Stiam ca o pot invinge pe Jelena intr-o zi buna. Nu am fost coplesita de situatie si nu am facut prea multe greseli. A fost un meci minunat", a declarat frantuzoaica dupa incheierea partidei.

Marion Bartoli, numarul 17 in clasamentul WTA, o va intalni in sferturile de finala pe rusoaica Vera Zvonareva, care a trecut de compatrioata sa, Nadia Petrova, scor 7-5, 6-4.

„Trăiască Republica!” Fotbaliștii Franței,  val de bucurie  după eșecul extremistei Marine Le Pen
09:17
„Trăiască Republica!”Fotbaliștii Franței, val de bucurie după eșecul extremistei Marine Le Pen
„Trăiască Republica!” Fotbaliștii Franței,  val de bucurie după eșecul extremistei Marine Le Pen
UTA prinde „aripi” Rednic ia un jucător pe care l-a debutat la Dinamo și unul pe care Becali voia să dea  500.000 de euro
07.07
UTA prinde „aripi”Rednic ia un jucător pe care l-a debutat la Dinamo și unul pe care Becali voia să dea 500.000 de euro
UTA prinde „aripi” Rednic ia un jucător pe care l-a debutat la Dinamo și unul pe care Becali voia să dea 500.000 de euro
Obiectiv Mihai Stoica: „Ștefănescu poate contribui la peste  20 de goluri  în noul sezon”
09:00
ObiectivMihai Stoica: „Ștefănescu poate contribui la peste 20 de goluri în noul sezon”
Obiectiv Mihai Stoica: „Ștefănescu poate contribui la peste  20 de goluri în noul sezon”
Întârzieri justificate  Nicolescu explică  transferurile rare  de la Dinamo: „Câteodată lucrurile nu ies”