Jelena Ostapenko, în sferturi la WTA Brisbane - Victorie cu o fostă lideră mondială

Jelena Ostapenko, cap de serie numărul trei, s-a calificat joi în sferturile WTA Brisbane, după ce a trecut de Karolina Pliskova, fostă lideră mondială, scor 6-2, 4-6, 6-3.

Jeļena OstapenkoFoto: Darren Staples / AFP / Profimedia

Jelena Ostapenko, victorie în trei seturi cu Karolina Pliskova la WTA Brisbane

Letona (26 de ani, locul 12 WTA) a avut un început în forță de meci, a câștigat primul set cu 6-2, dar a pierdut clar din turație în a doua manșă (cedată cu 4-6).

Decisivul a fost unul echilibrat, diferența făcându-se în game-ul al șaselea, unul din care Pliskova (31 de ani, locul 39 mondial) și-a cedat serviciul.

Manșa s-a încheiat cu 6-3 pentru Ostapenko, iar campioana din 2017 de la Roland Garros a obținut calificarea printre cele mai bune opt jucătoare de la Brisbane.

Au loc joi

Veronika Kudermetova (6) - Anastasia Potapova (11)

Aryna Sabalenka (1) - Lin Zhu (15)

Elise Mertens (13) - Elena Rybakina (2)

Turneul WTA de la Brisbane are loc în perioada 31 decembrie - 7 ianuarie, pe hard, face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $1,736,763, iar campioana en-titre este Aryna Sabalanka (în 2023).

Ieșirea lui Dorinel, analizată la TV„E inacceptabil! Educația se poate face prin multe alte metode”
09:19
Ieșirea lui Dorinel, analizată la TVE inacceptabil! Educația se poate face prin multe alte metode”
Surpriza Chiricheș FCSB nu l-a mai scos pe fundaș de pe lista de Superligă + Ce fotbalist nu va mai juca pentru campioană până în iarnă
20.09
Surpriza Chiricheș FCSB nu l-a mai scos pe fundaș de pe lista de Superligă + Ce fotbalist nu va mai juca pentru campioană până în iarnă
Munteanu, scuză uluitoareAntrenorul și-a explicat furia: „Ce sunt eu aici, antrenor de paie?”
00:27
Oțelul acuză arbitrajul Dorinel Munteanu „Am avut penalty clar! Arbitrul s-a bucurat mai mult decât galeria lui Dinamo când a dat 11 metri pentru ei”
10:17
Oțelul acuză arbitrajul Dorinel Munteanu „Am avut penalty clar! Arbitrul s-a bucurat mai mult decât galeria lui Dinamo când a dat 11 metri pentru ei”